آنها می خواهند پروژه بیوگیم را اجرا کنند و گفتند هرکسی که مانع این پروژه شود ما آن را می گیریم!


امام جمعه بندر انجلی خاطرنشان کرد: اما طرح بیوجم چیزی است که جان و معیشت مردم را به خطر می اندازد; بسیاری از مردم شهر برای امرار معاش به تالاب ها و آبزیان وابسته هستند و این پروژه برای آبزیان تالاب و مردمی که در مجاورت تالاب زندگی می کنند به همان اندازه فاجعه بار است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، حجت الاسلام سید عبدالجواد شمس الدین; امام جمعه بندرانجلی در خطبه های عبادی ـ سیاسی نماز جمعه این هفته این شهرستان با تسلیت شهادت امام محمد باقر (ع) با اشاره به این فرموده پیامبر اکرم (ص) که فرمودند: الله اکبر و جلیل، بنده ما لایق است. از عبادت، و ما از عقل او بی نیازیم.» می فرماید: امام محمد باقر (علیه السلام) می فرماید: خداوند به وسیله تقوی انسان، او را به آنچه در جاهای مختلف پنهان است از ذهن و قلبش می فهماند. او را از برخی لغزش ها و نقاط خطرناک حفظ می کند، یعنی باکتی وسیله ای است برای جلوگیری از لغزش و رنج انسان که انحراف است.

امام جمعه بندر انجلی در ادامه این جمله امام محمد باقر (ع) گفت: امام محمد باقر (ع) ادامه داد: خداوند با تقوا کوری باطن انسان را برطرف می کند; گاهی فکرش در تصمیم گیری راه به جایی نمی برد یا نسبت به موضوعی بی اطلاع است و باید تصمیم بگیرد، باکتی به کمک انسان می آید.

سفیر محمد بن عقیل در ادامه ضمن تسلیت ایام شمس الدین عرفه و شهادت شهید سیدالشهداء (ع) گفت: عید سعید قربان و دهه امامت نامگذاری شد. پیشنهاد و توصیه می کنم در این ایام از عید قربان تا غدیر اجتماعات و جشن ها برگزار شود، واقعاً ستاد غدیر و ستاد مردمی غدیر در شهرستان ایجاد شده و برای اعلام آن برنامه ریزی شده است.

خطیب جمعه بندر انجلی افزود: روز گذشته رئیس محترم کل دادگستری استان گیلان با حضور در شهرستان، بازدیدها و جلسه شورای اداری و موضوعات مختلف را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

امام جمعه بندرانجلی روز جمعه با اشاره به اینکه سالگرد قیام خونین مسجد گوهرشاد علیه کشف حجاب رضاخانی در سال ۱۳۱۴ که به روز عفاف و حجاب معروف است بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: در طول تاریخ استکبار جهانی تردیدی نداریم. مسئله عفاف و حجاب مهمترین کاری است که ایشان در هر مقطعی دنبال کرده و به یک معنا در جامعه اسلامی با چالش مواجه شده است.

حجت الاسلام شمس الدین تصریح کرد: در سال های پس از انقلاب به ویژه در سال های اخیر در کشورمان به دلیل کمبودها، سوء مدیریت ها و کم توجهی ها به وظایف نهادها و آحاد جامعه، افتخار جهانی پروژه های مختلفی را اندیشیده است. در بحث حجاب و عفاف به تشکیک و توطئه دامن می زنند و با بی احترامی برای ترویج بدحجابی و حجاب یابی و این گونه رفتارها علیه شئون ملی و دینی ما بسیار تلاش می کنند.

خطیب جمعه بندرانجلی با تاکید بر اینکه حجاب یکی از فرائض دینی است که کمتر در جامعه مطرح می شود و عدم توجه به موضوع ترک حجاب واجب است و این ترک اجباری را بی اعتبار کرد. دشمنان در جامعه

امام جمعه بندرانجلی خاطرنشان کرد: هدف اصلی دشمنان، تحقیر، تحقیر و تحقیر قداست زن مسلمان و زن ایرانی در جامعه اسلامی با ترویج خودسرانه فساد است. بنابراین این فرصت بسیار مهم است و کسانی که می توانند باید از این فرصت ها در فضای مجازی و سایر رسانه ها استفاده کنند و اهمیت و فلسفه حجاب را به ویژه برای نوجوانان و دخترانمان در مراکز آموزش عالی، موسسات تبلیغی و فرهنگی بازگو کنند. پاسخگو است.

در ادامه سخنرانی حجت الاسلام شمس الدین با بیان نکته مهمی در خصوص تالاب های بین المللی انزلی گفت: در سال ۱۳۹۷ پروژه مخرب مشکوک مربوط به تالاب را به تصویب رساندند و بودجه هنگفتی را برای اجرای آن به نام Biogym اختصاص دادند. من در آن زمان در صحبت هایم به این موضوع اشاره کردم و پروژه ای که دادگستری وارد شد، از نظر آزمایشگاهی و کارشناسی تایید کرد که این پروژه خطرناک، بسیار مخرب برای محیط زیست است و پیامدهای بد زیست محیطی و بیولوژیکی دارد. رئیس قوه قضائیه با حمایت و توقف این پروژه، مجریان آن را تحت تعقیب قرار داد و حتی رئیس سازمان محیط زیست کشور را به دادگاه احضار کرد.

خطیب جمعه بندر انجلی افزود: نکته مهم و تاسف برانگیز این است که در روزهای گذشته این طرح خطرناک و ضد محیطی با نتایج فاجعه بار در این دولت اجرا شده است. اگرچه این پروژه فاجعه آمیز است اما متاسفانه اجرای آن تصویب و بودجه ای برای آن در نظر گرفته شده است که مبالغ قابل توجهی است.

امام جمعه بندر انجلی با اشاره به اینکه سوالاتی وجود دارد که انتظار دارم مسئولان به کارشناسان و افکار عمومی پاسخ دهند، خاطرنشان کرد: اولین سوال این است که این پرونده زمانی مطرح شد که رئیس جمهور رئیس قوه قضائیه و کارشناس بود. نظرات داده شد، قوه قضائیه با جدیت پیگیری کرد، خود رئیس جمهور محترم که در آن زمان رئیس قوه قضائیه بودند حمایت کردند، من در سمینار امام جمعه به ایشان گفتم، قوه قضاییه استان و شهرستان این طرح را دنبال کردند، شما همچنین باید از آن حمایت کند، او گفت از آن حمایت خواهد کرد، ما انجام دادیم، دوباره انجام خواهیم داد. آن طرح در آن زمان به بن بست خورد. چگونه این طرح امروز زمانی که او رئیس جمهور است دوباره رواج پیدا کرد؟ یا آن توقف اشتباه بود یا این عمل اشتباه است. اگر آن تعلیق اشتباه است، سه سال از سال ۲۰۱۸ گذشته و اگر این پروژه برای تالاب مفید است، اجرای آن سه سال به تعویق افتاده است، پس باید آنها را مقصر دانست که چرا پروژه را متوقف کردند. در این مدت تالاب به مدت سه سال آسیب دید. این دولت انقلابی که آن زمان این پروژه را متوقف کرد، چگونه دوباره آن را شروع کرد؟ البته عوامل آن معلوم است و اهدافشان معلوم است، اما سوال اینجاست که آن عمل درست بود یا این عمل؟

شمس الدین خاطرنشان کرد: در آن زمان محیط زیست موافق اجرای طرح بود، از آن حمایت کرد، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از اعضای هیئت مدیره و سهامدار این شرکت بود و هنوز هم هست، اما اکنون طبق آنچه بررسی و اطلاع رسانی کرده ایم، اکنون محیط با اجرای این پروژه مخالف است، اما برخی به شدت این پروژه را پیش می برند! تعبیری کردند که امیدوارم درست نباشد. گفتند در حین اجرای این طرح یکی از مسئولین گفته است حتی اگر نظر کارشناسی مخالف باشد این طرح اجرا شود و کسانی را که مانع این طرح می شوند حذف می کنیم! این کلمه از بیوگیم خطرناک تر است! نمی شود یک نفر در یک دولت انقلابی با این نوع ادبیات بیاید و پروژه ای خلاف صلاح کشور و محیط زیست پیش ببرد.

خطیب جمعه بندر انجلی ادامه داد: بارها شنیده اید که سخنگوی دولت در مصاحبه با رسانه ملی می گوید اولویت اول رئیس جمهور دو چیز است: جان مردم و نان مردم. دو هفته پیش در مورد مسائل بهداشتی و درمانی و مسائلی که مستقیماً با زندگی مردم ارتباط دارد صحبت کردم و شنیدم که وزیر محترم بهداشت برای تغییر مدیریت مشکل دار بهداشت و درمان استان اقدام کرده اند اما برخی از نمایندگان شهرهای همجوار به مرکز منتقل شده اند و استان سد را شکسته است، در صورت لزوم اسناد را به اشتراک می گذارم. مقام معظم رهبری که به نمایندگان مجلس فرمودند در مورد استیضاح و نصب اقدام نکنید، چگونه این نمایندگان می توانند دستورات رهبری را نادیده بگیرند و اجازه دهند این نمایندگان در این امور دخالت کنند؟

امام جمعه بندر انجلی خاطرنشان کرد: اما طرح بیوجم چیزی است که جان و معیشت مردم را به خطر می اندازد; بسیاری از مردم این شهر امرار معاش خود را از تالاب و آبزیان آن تامین می کنند. این پروژه به همان اندازه برای آبزیان تالاب و مردم ساکن در مجاورت تالاب مضر است. نان مردم در خطر است. ، چرا باید این پروژه اجرا شود؟ چرا برخی با وجود نظر کارشناسی می خواهند این پروژه را ادامه دهند؟ این برخلاف برنامه های رئیس جمهور محترم است و باید به آن رسیدگی شود.

شمس الدین تصریح کرد: فرض کنیم این طرح خوب است و باید اجرا شود. چطور ممکن است چنین پروژه ای با وام اولیه به کرور و کرور در کشور مناقصه نشود؟ یک شرکتی آمد و گفت می خواهند این پروژه را اجرا کنند و گفتند بسم الله برو اجرا کن! باید دیگران را به مشارکت فراخواند، شاید آنها برنامه های بهتری دارند حتی ارزان تر، چه مافیایی پشت این پرونده است که همه قوانین در حال شکستن است؟ سازمان بازرسی و دیوان محاسبات باید حتما رسیدگی کنند، دستگاه قضایی استان به ویژه ریاست محترم جمهوری پایدار باشد و اقدامات لازم را برای پیگیری دولت انجام دهد. این پروژه برخلاف تمامی مقررات و چارچوب های زیست محیطی و قانونی کشور است و امیدواریم هرچه زودتر اقدام شود. شنیده می شود گروه اجرایی این طرح در شهرستان تشکیل شده و در حال انجام مقدمات اجرای این طرح هستند.

خطیب جمعه بندر انجلی در پایان با اشاره به اظهارات مردم مبنی بر از بین رفتن محصولات زراعی مردم گفت: در پیگیری هایی که در چند روز اخیر انجام دادم گفتند ظرف چند روز بودجه تصویب و دستور داده شد. و ما این کار را در آینده انجام خواهیم داد. توجه داشته باشند که با توجه به کمبود آب و خشکسالی، کشت یک فوریت است، به کشت و زرع نمی توان گفت صبر کنید تا چند روز دیگر یک مسئول بیاید چاه کند و ببینید آیا آب می آید یا نه.

به اشتراک بگذارید