آیا باید خیانت همسرتان را از دیگران پنهان کنید یا آن را فاش کنید؟ آیا تقلب قابل بخشش است؟


برای برخی افراد خیانت به همسر پایان زندگی مشترکشان است و برخی دیگر تصمیم می گیرند راه حلی برای بازسازی زندگی خود بیابند و به شریک زندگی خود فرصت دهند، اما توصیه کارشناسان پس از خیانت آنها چیست؟ همسر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، در دنیای امروز ادامه رابطه با فردی که خیانت کرده است می تواند کاملا بحث برانگیز باشد. برخی بر این باورند که خیانت همسر به معنای پایان رابطه نیست و برخی دیگر طلاق را بهترین راه خلاصی از خشم و نفرت می دانند، اما حقیقت این است که هنگام عصبانیت مقابله با خیانت همسر بسیار دشوار است. در چنین مواردی افراد اغلب درگیر ذهنی و عاطفی هستند و نمی دانند چه کنند. برای این منظور با کمک متخصصان این حوزه به بررسی چهره خیانت از منظر روانشناسی، اسلامی و حقوقی پرداختیم.

رفتار و اعمالی که خیانت محسوب می شود

خیانت گاه پس از افشای خیانت، سعی می کند اشتباهات خود را پنهان کند، گاه با این تهمت که نسبت به طرف مقابل مشکوک و حساس است خود را توجیه می کند، اما اینکه چه رفتار و کرداری خیانت محسوب می شود، محل بحث کارشناسان است. او این موضوع را به خبرنگار ایرنا توضیح می دهد. تعریف خیانت بر اساس روانشناسی، اسلام و قانون کمی متفاوت است.

روانشناس، خانواده درمانگر و استاد دانشگاه دکتر. زهرا شفیع در تعریف خیانت از منظر روانشناختی می گوید: «هر عملی که جزو خط قرمزهای زوجه باشد مخفیانه و بدون اطلاع زوجه انجام می شود و خود شخص می داند اما تعریف اول اعتبار بیشتری دارد.

حجت الاسلام حسین محمودی، استاد دانشگاه، در تعریف کفر در اسلام چنین می گوید: «از نظر دین، هر نوع رابطه نامشروع، خیانت محسوب می شود، حتی یک نگاه شهوانی از سوی نامحرم، اما رابطه مشروعی مانند «ازدواج موقت» با شرایط خاص که به سلامت روان آسیب وارد می کند، در داخل خانواده است، اگر به اقتصاد آسیب نرساند خیانت نیست.

محمدجواد بابایی، وکیل پایه یک دادگستری نیز در این باره می گوید: اصولاً در متون و قوانین مربوط به حوزه خانواده کلمه خیانت وجود ندارد و در عوض از کلماتی مانند بدرفتاری و بدرفتاری استفاده می شود. قانون مجازات اسلامی موضوع خیانت بین زوجین جرم مستقلی نیست، بلکه زنا، زنا، زنای محصنه، خارج از زناشویی یا نقض عفت غیر از زنای محصنه از نظر جسمی و حتی در مواردی سوء رفتار تلفنی یا مجازی یکی از زوجین است. مصداق بارز تخلف محسوب می شود که البته در این موارد صرف ادعا در دادگاه خانواده کافی نیست و اثبات تحقق هر یک از جرایم فوق در دادگاه صالح ملاک عمل است.

نحوه برخورد صحیح با خیانت همسر

البته زن یا مردی با دیدن خیانت از همسرش وارد یک بحران بزرگ می شود، انواع احساسات بد را احساس می کند، افکار زیادی مانند انتقام، آبروریزی یا طلاق به ذهنش خطور می کند، اما تصمیم گیری یک واقعیت ثابت شده است. . وضعیت بحرانی نتیجه ای جز پشیمانی ندارد. پس در چنین شرایطی چه باید کرد؟

دکتر روانشناس خانواده شفیع معتقد است: مصدوم پس از افشای خیانت نیاز به رهاسازی هیجانات منفی مانند غم و عصبانیت دارد که انکار فرد فریب خورده آسیب روحی بیشتری به مصدوم وارد می کند بنابراین توصیه می کنم زوجین هر چه سریعتر با این بحران برخورد کنند. تا حد ممکن.

وی ادامه می دهد: تا زمانی که خیانت، علل خیانت، افکار، روحیات، طرح واره های هر دو و رابطه دو نفر را بررسی نکنیم، زوجین نمی توانند تصمیم به بخشش یا طلاق بگیرند.

خیانت همسرتان را مخفی نگه دارید

متأسفانه گاهی به دلیل شرایط وخیم و ناتوانی در حل مشکل، مصدوم می داند که بهترین راه حل این است که مشکل خیانت را با اطرافیان خود در میان بگذارد، در حالی که به گفته شفیع این اشتباه است. خیانت زن باید پنهان شود تا زوجین تصمیم نهایی را در مورد رابطه بگیرند. اگر بر اساس تداوم رابطه باشد، این موضوع باید برای همیشه پوشیده شود.

این مطلب در اسلام ثابت شده است و اصل بر این است که این مطلب پوشش داده و منتشر نشود. حجت الاسلام محمودی در این باره می گوید: «قرآن کریم در آیه ۱۸۷ سوره بقره نسبت همسران را به لباس تشبیه می کند که «لباس برای تو و تو لباسی برای آنها» یعنی شوهر. و همسر همان گونه که لباس انسان زشتی بدن را پنهان می کند، برای یکدیگر زینت و حجاب است، زشتی و بدی همسران و یکدیگر را بپوشانید و به یکدیگر احترام بگذارید.

وی ادامه می دهد: متأسفانه می بینیم که در خانواده های جوان، زوج ها به ویژه خانم ها، به محض اینکه اولین اشتباه همسرشان را حتی در ارتباط کلامی در فضای مجازی می بینند، می بینیم که آن را مطرح و مطرح می کنند. خانواده ترک خانه و رفتار عاطفی و عجولانه آنها منجر به فروپاشی زندگی آنها می شود.نکته اصلی حفظ زندگی است.اصل این است که به محض کشف خیانت زن نباید همه چیز را کنترل کرد، بلکه رابطه بین زن و شوهر باید اعاده شوند؛ «مخصوصاً اگر اولین بار است که چنین اشتباهی از سوی زن انجام می شود، اگر تکرار نشود. این توصیه حتی اگر کودکی درگیر آن باشد، مهم‌تر و ضروری‌تر است.»

این کارشناس مذهبی در خانواده تاکید می کند: باید با مشورت مشاوران متخصص زندگی را اصلاح کرد و علل و عوامل خیانت را برطرف کرد و نباید با خانواده تربیت کرد زیرا خانواده نیز رفتارهای خشونت آمیز عاطفی دارد.

آیا تقلب قابل بخشش است؟

خیانت گاهی قابل بخشش، قابل بخشش و گاهی نیست. این مشکل به شرایط و روحیه زوجین بستگی دارد. تشخیص این مشکل بهتر است توسط یک مشاور و روانشناس انجام شود، اما به طور کلی بخشش یک متقلب کار آسانی نیست. شفیع، مشاور خانواده که بخشش بعد از خیانت را راهی طولانی مدت می داند، می گوید: خیانت باعث بی اعتمادی زوجین می شود و نمی توان انتظار داشت که بعد از خیانت، بخشش سریع اتفاق بیفتد. تا زمانی که زوج درمانی کامل نشود، بخشش اتفاق نمی افتد.

این خانواده درمانگر ادامه می دهد: علاوه بر زوج درمانی، تا زمانی که زخم های خیانت خوب نشود، اساس بخشش خیانت بی فایده است تا زمانی که سعی نکنید خود را ثابت کنید و اشتباه را اصلاح کنید، اما با رعایت مباحث فوق (زوج درمانی، التیام). زخم های خیانت، جبران اشتباه) در دراز مدت می توان بخشش و اعتماد را ترمیم کرد.

توصیه های اخلاقی و اسلامی در مورد بخشش همسر خیانتکار

مهم ترین اتفاق ناگواری که در هر نوع خیانت رخ می دهد، از بین رفتن اعتماد در ازدواج است. به گفته حجت الاسلام محمودی در بسیاری از مواقع زن فریب خورده ترجیح می دهد به زندگی مشترک پایان دهد و همسر و فرزندان خود را یک طرفه کنترل کند، اما زن عاقل و صبور در صورتی که خیانت شوهر به دلیل بی احتیاطی و جوانی شیطنت باشد. بارها و بارها، زندگی او با قدرت و ثبات بیشتری نسبت به اولی ساخته می شود و کاستی ها را جبران می کند و همسرش را با تعهد اخلاقی می بخشد.

این کارشناس مذهبی توصیه می کند: برای احیای زندگی مشترک، فرد خیانتکار باید «اعتمادسازی کند»، هرگز «پنهان» نکند، شفاف و صادق باشد و نیازهای عاطفی و جنسی و خلأهای رابطه خود را به همسرش بگوید. از طرف دیگر باید برای همدیگر وقت بگذارند و صادقانه درباره دلایل این حادثه و احساساتی که تجربه کرده اند بدون دعوا یا توهین به یکدیگر صحبت کنند و همچنین باید به همسر خیانتکار فرصت دیگری داده شود تا نیازهایی که منجر به خیانت شده است را اصلاح کند. و برای رفع نیازها.

راه های قانونی برای اثبات خیانت

برخی به خیانت همسر خود پی می برند و برای حفظ آبرو یا وجود فرزندانشان آن را پنهان می کنند و آنها را می بخشند و برخی نیز خیانت را خط قرمزی نابخشودنی می دانند و سعی می کنند بدون فرصت دادن به طرف مقابل، حکم قانونی خیانت را اجرا کنند. برای اصلاح آن

محمد جواد بابایی، وکیل پایه یک دادگستری در خصوص اثبات خیانت در امانت می گوید: «ادله اثبات معاشرت بد یا خیانت در امانت، با توجه به پرونده و نوع آن (اعم از جرم کیفری یا قابل مجازات) متفاوت است. ) اما عموماً از طریق شهادت شهود، اعتراف شخص «در حد اطلاع قاضی، عکس یا فیلم، صوت، گواهی پزشکی قانونی، بررسی خطوط تلفن همراه و حتی در برخی موارد اسکرین شات از پیام ها می تواند همه چیزهایی را که عموماً ثابت کند. منجر به علم و انگیزه قاضی می شود.

وی ادامه می دهد: اگر زن و مردی در شبکه های اجتماعی بدون حضور حضوری، تلفنی، چت، صوت، اعمال و رفتارهای خلاف موازین شرعی و اخلاقی، آمیزش جنسی، آغوش بدنی، آمیزش، رابطه خصوصی انجام دهند. یا تماس تصویری شاهدی بر یک پرونده است. البته، این که یک عمل غیر متعارف یا خلاف عفت باشد، خلاف شرع است.» ناگفته نماند که معیار تشخیص بر عهده دادگاه بدوی است.

بابایی درباره روند شکایت کلاهبرداری می گوید: افراد فقط باید در سامانه سانا ثبت نام کرده و با دلایل فوق و مستندات فوق شکایت خود را ثبت کنند، البته در این خصوص باید توجه داشت که شاکی (هر کدام همسر) از آنجا که جنایت بین دو نفر دیگر شناسایی شده است، به عنوان گزارش کننده جرم محسوب می شود.

آثار حقوقی فتنه

قانون می گوید زن و مردی که با انعقاد قرارداد ازدواج کرده اند نباید به یکدیگر خیانت کنند. در صورت خیانت زوجین باید بدانند که عواقب قانونی دارد و در صورت شکایت طبق قانون با فرد برخورد خواهد شد. بابایی درباره عواقب قانونی خیانت می گوید: جرایم علیه جامعه (مشابه خیانت رایج) در صورتی که یکی از زوجین در دادگاه صالح ثابت شود، حسب مورد و قانون مجازات اسلامی، مجازات شلاق یا… البته این نوع مجازات فقط برای ارتکاب جرم است نه تخلف در روابط زناشویی.

این وکیل دادگستری با ذکر مثالی توضیح می دهد: در صورتی که زن متاهل به شرح فوق مرتکب جرایم منافی عفت شود، طبق قانون مجازات اسلامی فقط به مجازات شخصی خود می رسد و مجازات وی ربطی به مهریه و میزان آن ندارد. به عبارت دیگر، حتی اگر زن به زنا محکوم شود، حق دارد تمام مهریه خود را مطالبه کند. همچنین لازم به ذکر است که در مورد خیانت مرد، به شرح فوق، اثبات تخلف وی، شرط مندرج در سند ازدواج (که در همین عنوان نوشته شده است) است و اساساً ممکن است حتی موضوع سوء رفتار باشد. وی با تعیین مصادیق ازهر، مشکل ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی را نیز لحاظ می کند که از این طریق دلیل موجهی برای اقامه دعوای طلاق از طرف زوجه است.

به اشتراک بگذارید