اخبار مناظره » حبیب الله صادقی; هنرمندی که آثاری را از کلام امام خمینی (ره) گرفته است


حبیب الله صادقی یکی از مهم ترین هنرمندان انقلاب بود و در حال حاضر هنر متعهد کشور تأثیرگذار بوده است. دیروز در آستانه ماه محرم ۱۴ مرداد ماه حبیب الله صادقی هنرمند برجسته تجسمی درگذشت. حبیب الله صادقی نقاش پرکار و تأثیرگذار در عرصه هنر عاشورایی بود. نذر کرد هر سال در شب شام غریبان برای امام حسین (ع) نقاشی بکشد. وی از دوستداران و شیفتگان امام راحل بود و در نقاشی امام و انقلاب اسلامی فعال بود. مرحوم صادقی درباره تابلوی معروف رمی جمرات می گوید: تابلوی «رمی جمرات» را در دوره ای که به عنوان مدیر هنری هیئت امام خمینی (ره) در زیارت حج منصوب شدم کشیدم.

حبیب الله صادقی در گفت وگویی درباره امام خمینی(ره) در سال های اخیر گفت: حضرت امام(ره) فرمودند: «اگر قلب الهی باشد، تمام اعمال و رفتار و نیات الهی خواهد بود»، من این بیان امام را می دانم. . راحل، مجموعه ای از حدود ۱۰ فیلم ساخته ام که شامل آثاری چون «رامی جمرات»، «دفن دلها»، «روسه رضوان»، «من مهیم» است. امام خمینی (ره) از عرفان و اخلاق و قلب بسیار صحبت کردند. مغز به تنهایی به انسان فرمان نمی دهد، دو مرکز استراتژیک در ما وجود دارد: قلب و ذهن. شهدای ما برای خلق این حماسه ها به تلفیق عقل و عشق ایمان آوردند.

حبیب الله صادقی طراح، تصویرگر، گرافیست، کاریکاتوریست و منتقد است که در چندین دانشگاه هنر تدریس کرده است. در سال ۱۳۸۳ به عنوان سرپرست موزه هنرهای معاصر منصوب شد. اما او را بیشتر به عنوان یکی از مهم ترین نقاشان انقلاب و مقاومت مقدس می شناسند.

دغدغه اصلی او ماهیت هنر ملی، مذهبی و انقلابی بود. حبیب الله صادقی در سال ۱۳۷۹ به عضویت دائمی فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد و از آن زمان تاکنون به طور مستمر با این نهاد همکاری داشته است.

در سوگ درگذشت این هنرمند گرانقدر چند تابلوی مهم عاشورایی حبیب الله صادقی را ببینید:

آثار حبیب الله صادقی (1)

آثار حبیب الله صادقی (1)