ادعای پولیتیکو درباره جزئیات پیشنهاد اتحادیه اروپا در مذاکرات وین؛ فشار بر ارتش را کاهش می دهد


در حالی که هنوز هیچ یک از طرف های مذاکره برای احیای برجام اطلاعاتی از جزئیات این مذاکرات منتشر نکرده اند، مجله پولیتیکو در گزارشی مدعی شد که اتحادیه اروپا پیشنهاد برداشتن فشار از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای دستیابی به توافق را داده است. در مورد احیای برجام.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، پولیتیکو در گزارش خود جزئیات متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام را منتشر کرد که بر اساس آن پیش نویس اخیرا به ایران و آمریکا ارائه شده است. شهروندان غیر آمریکایی پذیرفته خواهند شد. با شرکت هایی که معاملات مالی با سپاه دارند معامله کنید.

بر اساس گزیده‌هایی از متن پیش‌نویس پیشنهاد اتحادیه اروپا که توسط پولیتیکو به دست آمده است، تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران ایران در تلاش برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ کاهش می‌یابد و راه را برای پرهیز تهران از بازرسی‌های بیشتر از سایت‌های مشکوک هسته‌ای هموار می‌کند.

پولیتیکو ادعا کرد که جزئیات این پیش نویس در جریان مذاکرات وین دوشنبه گذشته نهایی شد: «به نظر می رسد دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آماده باشد، زیرا اتحادیه اروپا در هماهنگی نزدیک با واشنگتن روی این پیش نویس کار می کرد. برای دستیابی به توافق بیش از حد انتظار امتیاز دهید – به ویژه با کاهش فشار بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. این سازمان در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ توسط ایالات متحده یک سازمان تروریستی اعلام شد.

با این حال، راب مالی، نماینده ارشد آمریکا در مذاکرات وین، پس از انتشار این گزارش در بیانیه‌ای به پولیتیکو، هرگونه تغییر در هنجارها یا قوانین آمریکا در اجرای تحریم‌های ایران را تکذیب کرد.

در این باره فرمود: به صراحت می گویم; ما در هیچ بحثی برای تغییر رویکرد یا معیارهای خود برای تبعیت از تحریم ها و تحریم های آمریکا تا زمانی که اقدام متقابل به طور کامل اجرا نشود، نیستیم. [توافق هسته‌ای] آنها مانده اند، ما شرکت نکرده ایم. هر گونه گزارشی بر خلاف آن کاملا نادرست است.

پولیتیکو با اشاره به اینکه حذف سپاه پاسداران از لیست تروریستی آمریکا یکی از موضوعات اصلی مورد بحث در مذاکرات برجام بود، نوشت: اگرچه متن پیشنهادی اروپا با میانجی گری جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود. با هماهنگی نزدیک با مقامات آمریکایی، این خود تحریم‌های سپاه را لغو نمی‌کند، اما اثربخشی آنها را محدود می‌کند.

به گزارش پولیتیکو، متن پیشنهادی به اروپایی‌ها و سایر غیرآمریکایی‌ها اجازه می‌دهد تا بدون ترس از تحریم‌های آمریکا با نهادهای ایرانی درگیر در معاملات با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تجارت کنند، البته تا زمانی که شریک تجاری اصلی آنها در فهرست تحریم‌های آمریکا نباشد. . .

این نشریه آمریکایی همچنین مدعی شد: به این ترتیب اروپایی‌ها می‌توانند تجارت بسیار گسترده‌ای را در سراسر ایران انجام دهند، جایی که تعامل تجاری با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به‌ویژه در حوزه تجارت، تقریباً اجتناب‌ناپذیر بود. یکی از دیپلمات های پیگیر این پرونده گفت: نهادهای سپاه می توانند تجارت خود را از طریق شرکت های وکالتی و پوسته ای انجام دهند و محدودیت های آمریکا را برای شرکت ها و افراد غیر آمریکایی بی معنی می کند.

به گفته پولیتیکو، متن پیشنهادی اروپا به تهران این امکان را می دهد که به سرعت بن بست فعلی خود را با ناظر هسته ای سازمان ملل بر سر سایت های شناخته شده هسته ای در سال ۲۰۱۹ حل و فصل کند، علاوه بر آن فشار بر سپاه پاسداران را از بین ببرد.

این گزارش ادامه می دهد: در مورد موضوع تحقیقات آژانس روی میز در متن پیشنهادی اتحادیه اروپا، یک دیپلمات ابراز نگرانی کرد که آمریکا و اروپایی ها نه تنها با این امکان روبرو هستند که نشان دهند اجازه خواهند داد به موضوع برسد. . این معامله بسته شد و متهم به سیاسی کردن مأموریت آژانس در ایران شد.

با این حال، طرف های مذاکره کننده در وین، که شامل ایران و ایالات متحده و همچنین سایر اعضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، به ویژه تهران و واشنگتن است، باید در مورد پیش نویس ارائه شده توسط اتحادیه اروپا تصمیم بگیرند. برای جوزف بورل، آخرین جمله می تواند باشد. .

به اشتراک بگذارید