از جزئیات راه اندازی گشت های نامحسوس در مشهد می توان به ممنوعیت استفاده از تی شرت، کراوات و شلوار زیپ دار اشاره کرد.


در هفته سوم خردادماه، اردوی ۲۱ تیرماه به طور رسمی در خراسان رضوی آغاز شد که بر اساس ابلاغ شاخص‌های عفاف و حجاب به نهادها و نظارت بر اجرای آنها، یعنی تا ۳۰ تیرماه آغاز می‌شود. و حجاب همانطور که در متن نوشته شده است. نامه طرح مذکور «بهبود وضعیت حجاب و عفاف در تجهیزات» رعایت شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، همانطور که در متن ۳۰ تیرماه آمده است، عفاف عبارت است از عفت در ظاهر، عفت در گفتار، عفت در حرکات و بیان، عفت در معاشرت، عفت در عفاف، حجاب عفاف، نقاب، پوشش، شلوار. ، جوراب، کفش و ویژگی های رنگ لباس زنانه حجاب شامل از نظر این کمپ، بدون کراوات، پاپیون، سایر نمادهای غربی، تی شرت، پیراهن های تنگ و کوتاه، لباس های تن پوش، طلا و جواهرات، شلوار زیپ دار و …. حجاب و پوشش مردانه.

این طرح همچنین برخی از ویژگی های مشترک را برای مردان و زنان فهرست می کند. عدم استفاده از عکس های غیرمجاز بدون پوشش اسلامی به عنوان عکس پروفایل در فضای مجازی، عدم انتصاب خانم ها در پست ها و پست های سازمانی، تعیین منشی یا مدیر دفتر مرد برای مدیران مرد و مدیر خانم برای مدیران خانم و …. ویژگی های اصلی مشترک هستند. در این تبصره همچنین انتصاب منشی زن بدون حجاب تخلف مضاعف محسوب می شود.

با گذشت بیش از دو هفته از راه اندازی این قرارگاه در خراسان رضوی، برای پاسخگویی به شبهات و انتقادات، روند پیشرفت اجرایی این طرح را با دبیر ستاد پیشگیری از رفاه در این استان در میان گذاشتیم. .

۱۰۸ تیم ارزیابی سه نفره

مهدی رضایی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی درباره اجرای این طرح گفت: بر اساس محدوده ها و مرزهای شهرداری برای مشهد تقسیم بندی جغرافیایی انجام دادیم و از ابتدای سال ۱۰۸ ساعت اداری تا پایان، تیم های سه نفره، موقعیت جغرافیایی خود را بررسی می کنند. حدود ۲ هفته از شروع پروژه می گذرد و در این مدت از ۷۶۰ نقطه در مشهد بازدید شده که پیشرفت قابل قبولی است. مدیران تجهیزات نیز همکاری خوبی داشتند و در همه این موارد تنش های محدودی وجود داشت.

وی یادآور شد: تلاش ما این است که کار با حداقل عواقب انجام شود و اختیارات ما در این زمینه موجه است. ارزیابان ما به هیچ وجه نیازی به تذکر به افراد ندارند و در صورت بازدید بازرسان از تجهیزات، پرسنل مجموعه و یا سایرین هیچ شاخصی را مشاهده نکردند موضوع را یادداشت کرده و فرم را برای مدیر تجهیزات ارسال می کنند. از یک نامه محرمانه وظیفه ما مدیریت نیست و مدیران تجهیزات باید نسبت به رعایت موارد ابلاغی اقدام کنند. اگر می بینید که تعاملات نامناسبی در سطح جامعه صورت می گیرد، از طرف سرپرستان و دوستان در ستاد نه خوب است و نه بد و ممکن است برخی افراد احساس مسئولیت کنند.

رضایی خاطرنشان کرد: در بازدیدهای انجام شده تا پایان هفته گذشته در مجموع ۳۵ مورد تخلف صورت گرفت که به صورت محرمانه به مدیر تجهیزات ارسال شد تا اقدامات لازم انجام شود. فعالیت های ما در جهت افزایش دامنه نظارت بر مدیران سازمان ها و کمک به آنها است، در غیر این صورت این حوزه به ما ربطی ندارد، وظیفه ما فقط شمارش و گزارش شاخص ها است، اما مدیران از آنجایی که حوزه نظارت بر سازمان ها محدود است، آنها توانایی انجام این کار را ندارند، این طرح برای کمک به ادارات و سازمان ها در امر نظارت تشکیل شده است.

شاخص های عفاف و حجاب از سال ۲۰۰۵ نادیده گرفته شده است

وی از سال ۱۳۸۴ بر اساس مصوبه ۴۲۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد که ۳۲ سازمان باید در حوزه عفاف و حجاب وظایفی را انجام دهند و یک سازمان مذکور در آن مصوبه صلاحیت دارد. ستاد امر به معروف و نهی از منکر، ستاد قانون است که تکذیب شد و ستاد موظف شد شاخص های عفاف و حجاب را محاسبه و به ادارات و نهادهای مختلف گزارش دهد. از آن زمان تاکنون این مصوبه مورد غفلت قرار گرفت و سرانجام در آبان ۱۴۰۰ این شاخص ها تدوین و ابلاغ شد. مدیر هر بخش نیز رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر بوده و مسئولیت پیگیری این امور را بر عهده دارد. بحث پوشش و مقررات در همه جای دنیا وجود دارد و فردی که در جمهوری اسلامی کار می کند و حقوق می گیرد باید دستورالعمل ها و شاخص های پوشش خود را رعایت کند. در واقع، اگرچه پیش‌بینی می‌کردیم که وضعیت وخیم باشد، اما پس از بازدیدها و ارزیابی‌ها، مشخص شد که این مشکل خاصی نیست. اکثر مردم خود سازگار هستند و ما هیچ پوشش غیرعادی نداشتیم.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی در پاسخ به سوالی مبنی بر روند اجرایی و گستره جغرافیایی و عملیاتی این طرح گفت: از تمامی اماکن و ادارات اعم از درمانگاه، داروخانه، ادارات، سازمان ها، بانک ها، دولت بازدید شد. شمارنده و غیره تامین نیروی انسانی برای بازرسان و ارزیابان مشکلی ندارد و در صورت نیاز می توان این ۱۰۸ تیم را افزایش داد. در محدوده خارج از مشهد و سایر شهرهای خراسان رضوی مشکل خاصی وجود ندارد و از آنجایی که هنوز گزارش جمع بندی شهرستان ها به دست ما نرسیده است، این طرح در شهرهای بزرگتر مانند نیشابر و سبصور با جدیت بیشتری پیگیری می شود.

گشت زنی نامشخص مرحله سوم ارزیابی است

رضایی در خصوص گشت مبهم عفاف و حجاب گفت: اردوی بیست و یکم در قالب دستورالعمل کشوری انجام می شود. در این پروپوزال گفته شده است که آزمون ها سه مرحله دارند. اولین گام، ارزیابی خود تجهیزات است. مدیران موسسات پس از اطلاع از شاخص های عفاف و حجاب، در صورت احساس مشکل در زیرمجموعه خود، موظف به رفع مشکل و ارسال فرم های خودارزیابی به ستاد هستند. مرحله دوم بررسی شخصی ناظران و ارزیابان در ستاد است که خوب و بد است و آنها فقط به سازمان ذکر شده مراجعه می کنند، حتی اگر مرد یا زن موردی را رعایت نکنند، فرد نیازی به انجام آن ندارد. هشدار داد، پس از بازدید مستقیم، در صورت وجود هر گونه مشکل، مستقیماً برای مدیر تجهیزات ارسال می شود. برعکس، از آنجایی که برخی از افراد به عنوان مثال آزمایش حضوری را دوست ندارند، ممکن است یک روز مرخصی بگیرند تا در آن روز در مجتمع نباشند، دستورالعمل های کشور پیش بینی می کند که این آزمایش انجام شود. مراقب باشید تا هیچ موردی نادیده گرفته نشود. سازمان های نظارتی، بسیج کارمندی و … از جمله نهادهایی هستند که با ستاد بهزیستی و امر بهزیستی در این حوزه همکاری می کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا همان تیم های ۱۰۸ نفره در مانیتورهای نامحسوس حضور داشتند یا خیر، گفت: ناظران نامرئی جدا از آن گروه ها هستند، تیم ناظر نامحسوس نیست. عوامل و افرادی هستند که به صورت جداگانه در مکان های مختلف کار می کنند و گزارش می دهند. در واقع تا این لحظه گزارشی از ناظران غیبی دریافت نکرده ایم.

دبیر ستاد عمرو ب معروف و منکر خراسان رضوی درباره انتشار این فیلم در فضای مجازی نوشت ناظران عمرو ب معروف در حال بررسی لاک های دست زنانه هستند. در این موارد من به مواردی مانند لباس های تنگ یا گشاد، سایز لباس، کفش های پاشنه بلند توجهی نکردم، اما هر چیزی که بازخورد منفی از یک کارمند زن مسلمان ایرانی ایجاد کند شامل می شد. این شاخص ها در مورد آرایش صورت فقط آرایش سنگین ممنوع است.

رضایی با اشاره به بازرسی پوشاک مردانه گفت: در حوزه مردانه نیز تخلفاتی گزارش شده که البته کمتر گزارش شده است. در این گزارش ها شلوار زیپ دار پوشیده می شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر بررسی مجرد یا متاهل بودن افراد، افزود: وضعیت ازدواج و تجرد افراد بررسی نمی شود و ستاد ۲۱ تیر و ناظران این ستاد کاری به این مسائل ندارند.

به اشتراک بگذارید