از شاعر و پژوهشگر «محمد ولی مظفری کاجدی» تجلیل می شود.


مراسم یادبود «زنده یاد محمدولی مظفری کاجدی» شاعر، پژوهشگر و نویسنده فقید گیلانی در املش برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مراسم یادبود شاعر، پژوهشگر و نویسنده فقید گیلانی به مناسبت سی و نهمین سالگرد «محمد ولی مظفری کاجدی» روز جمعه ۳ تیر ۱۴۰۱ در املش برگزار می شود.

آثار و برجستگی های املش – آموزش و پژوهش، انجمن ادبی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی املش – با همکاری شهرداری املش، شورای اسلامی و فرهنگسرای کلام دامون مهر، سخنرانی اساتید گروه فرهنگ و ادب موسسه هنری و گروه های فرهنگی، هنری برنامه را ارائه خواهد کرد.

محمدولی مظفری کاجدی متخلص به دامونی متولد ۱۳۱۷ روستای کاجید روستای سمام اشکورات شهرستان املش شاعر چیره دست، عالم روزگار، دوستدار فرهنگ عامه و پژوهشگر گیلان بود.

مهارت این استاد در به کار بردن کلمات اصیل که تمایل به فراموشی دارند، منحصر به فرد و نمونه است، به طوری که اشعار مظفری بیش از شاعران زمان خود در حافظه اثر می گذارد.

مظفری اولین شعر خود را در سال ۱۳۳۸ سروده و با تلاش و کوشش در تمامی گونه ها و مجموعه های کلام و فرهنگ اصیل گیلانی به ویژه در شعر عامیانه شرق گیلان (بیه پیش) کارنامه بسیار خوبی دارد. این کتاب در سال ۱۳۵۸ با عنوان «نوغاندار» منتشر شده است. همراه با کتاب دیگرش «پوشه دربیا» منتشر شد و سپس با تکثیر اشعارش در چهار نوار کاست جای خود را در دل مردم و شاعران باز کرد.

او از سال ۱۳۳۱ تا پایان عمر، بی وقفه در تألیف فرهنگ لغت زحمت کشید، اما افتخار دیدن این اثر ارزشمند را به نویسنده نداد و همچنان ما را بدبخت می کند.

مردم گیلان سال‌ها به آهنگ‌های زیبای استاد مظفری که توسط خوانندگان وقت به رادیو و تلویزیون آورده می‌شد گوش می‌دادند و در این میان استاد سند یاد فریدون پورضا، فولکلورشناس و پژوهشگر توانای گیلانی لذت می‌برد. با ۹ آهنگ از استاد مظفری. ، کمک شایانی به خود و جامعه هنری گیلان کرد.

در ۱۴ تیر ۱۳۶۲ در سیاکل چشمان دریای خود را برای همیشه بست و به مناسبت سی و نهمین سالگرد درگذشت وی، ویژه برنامه نکودش محمد ولی مظفری کاجدی عصر جمعه ۲۴/۴/۱۳۰۱ برگزار می شود. ساعت ۱۸ اداره آموزش و پرورش معصومی املش. .

به اشتراک بگذارید