انتقاد از فرشاد مومنی; آیا با سیاست های تورمی، ارادت مردم به دین و اخلاق را افزایش می دهید؟


این استاد اقتصاد گفت: از آنها می خواهم در یک سیستم تصمیم گیری که بیشتر آنها روحانی هستند، از دریچه تخصص خود به این موضوع نگاه کنند، یعنی وقتی سیاست های تورمی و بیکاری را معرفی می کنید، می بینند. شما ارادت مردم به دین و اخلاق را بالا می برید آیا نمی بینید که جامعه چه تغییراتی کرده است؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، لازم است در نشست شاخه اقتصادی فرهنگستان علوم با موضوع ارز ترجیحی به نقل از فرشاد مومنی، اقتصاددان و استاد دانشگاه علامی طباطبایی، جماران و فرشاد مومنی صحبت شود. . شرایط کشور که مشکل نرخ ارز در توسعه نیافتگی در ساخت و ساز به خودی خود قابل بررسی نیست، گفت: در کشوری که با بحران های فراوان و چالش های کوچک و بزرگ نگران کننده مواجه است، نمی توان یک مورد را به صورت مجزا مشاهده کرد. مشکل آشکار دیگر این است که وقتی سیاستی سی سال تکرار می‌شود و هر بار شکست می‌خورد، هیچ یک از وعده‌هایش عملی نمی‌شود و در نابرابری گرفتار می‌شویم، باید موضوع را از دریچه اقتصاد سیاسی بررسی کنیم.

مومنی خاطرنشان کرد: شخصی گفت من برای برداشتن فشار از روی دوش فقرا سیاست تورمی اتخاذ می کنم. به این مرد باید جایزه سوپر نوبل اعطا شود زیرا بی اساس و به شدت زشت است. من واقعاً از همه مردم عاقل و آگاه می خواهم که به این موضوع رسیدگی کنند و نگذارند مافیایی که از شوک سود می برند ما را فریب دهند. در طول تاریخ بشر، شوک نیروی محرکه ای بوده که به مافیاها دامن زده است. اگر گزارش بدهیم این مافیا از سال ۱۳۷۰ با ایران چه کرده اند، خیلی ها بی خواب می شوند.

یکی از اعضای هیات علمی یکی از دانشگاه های علمی کارکرد شوک درمانی ژیگر را ایجاد احساس قطع ارتباط دانست و گفت: در یک سیستم تصمیم گیری که بیشتر آنها لباس کشیش پوشیده اند، می خواهم نگاه کنند. این ماجرا از دریچه تخصص آنها، یعنی کی به سیاست نگاه می کنید، تورم و بیکاری را در دستور کار قرار می دهید، ارادت مردم به دین و اخلاق را بالا می برید؟ آیا نمی بینید که جامعه دچار چه تغییراتی شده است؟ نمی بینی با خودت و جامعه چه کردی؟ هر کاری که می خواهید انجام دهید، اولین معیار آن کار باید نحوه ارتباط شما با مردم باشد. با این تناقض که گفتید پول نداریم و برای خرید دلار از دلالان ارز باید پول چاپ کنیم و با نرخ ۴۲۰۰ تومان صادر کنیم، خیلی آشنا هستید، پس باید این ارز را حذف کنیم. چرا با ظاهر شدن اساسی ترین پیامدهای این سیاست، یارانه یکباره را به ۴۰۰ هزار تومان رساندید؟ آیا این رفتار کسی است که کسری مالی دارد؟ بعد می گویند موقت است. آیا فکر می کنید می توانید از پرداخت این پول خودداری کنید؟ آیا بعد از ۱۲ سال توانستید آن ۴۵ هزار تومان را قطع کنید؟

مومنی همچنین بیان کرد: از اطلاعیه سازمان برنامه برای مقابله با شوک جدید ثبت تاریخی کنید. گفتند ما خیلی خوب کار کردیم و بهتر از این نمی توانستیم باشیم. من می گویم رئیس سازمان برنامه، وزیر دارایی و رئیس کل بانک مرکزی باید این سند را امضا کنند و بروند و به ما بگویند که امیدوارند به چه چیزی برسند. هر تصمیمی گرفتید به ده سال ۱۳۹۰ نگاه کنید و ببینید این همه جهش نرخ ارز برای شما و مردم چه کرده است. اجازه نده اینقدر شما را گول بزنند. از آنجایی که تولید در چارچوب شوک درمانی به وسیله ای برای اجاره تبدیل می شود، هر کسی در این کشور که به تنش توجه کند می گوید که سنت کوتوله گرایی در ساخت و ساز سیاسی به ساخت و ساز اقتصادی نیز کشیده می شود. ما با بخش بزرگی از بنگاه‌های تک نفره مواجه هستیم، صرفه‌جویی در مقیاس نداریم و از سوی دیگر با اوراق بهادار کردن حقوق مالکیت، انگیزه سرمایه‌گذاری را از بین برده‌اند. از سوی دیگر، عزیزان ما باید درک کنند که جهت گیری های سیاستی مبتنی بر شوک درمانی در همه حوزه هایی که در سه دهه گذشته عمل کرده است، ما را به آخر خط رسانده است. آنها به وزارت کشور دستور می دهند که املاکشان را بفروشد تا حقوق بازنشستگان را بفروشد، شما این کار را برای یک سال انجام می دهید، سال های بعد چطور؟

به اشتراک بگذارید