انقلاب سلامت در شهر راش; مدیریت پساب از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء


علیپور تصریح کرد: با اعتبارات قطره چکانی که داریم حدود ۴۰ سال بدون تورم طول می کشد تا فاضلاب رشت تکمیل شود و باید در نظر بگیریم که با تورم، فاضلاب رشت یک قرن طول می کشد.

اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا چهل و هشتمین جلسه شورای شهر رشت عصر امروز (چهارشنبه ۱۴ مردادماه) با حضور اعضای شورا برگزار شد.

هیچکس حاضر به سرمایه گذاری در رشت نیست

در این جلسه میرزا خلیل رفیع لایحه مرمت بنا را بررسی کرد.

رئیس سازمان عمران شهرداری رشت میثم حرفخا گفت: سازمان عمران هیچ اشتباهی نکرده و میرزا خلیل دو بار برای این ساختمان مناقصه گذاشته است اما هیچکس حاضر نیست بیاید و در رشت سرمایه گذاری کند.

وی ادامه داد: من چندین بار با مردم تماس گرفتم و گفتند ما در دریافت مطالبات از شهرداری رشت مشکل داریم زیرا نمی دانیم با چه کسی صحبت کنیم و می ترسند به شهر رشت بیایند.

همچنین با صرف نظر از تشریفات پروژه و جذب ۳۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان وام دولتی از سازمان بازآفرینی کشور برای ساختمان موافقت شد.

نگران ساماندهی نشدن رودخانه های کشور در شورای ششم هستیم

در ادامه جلسه لایحه بررسی رودخانه های سرجاوب و گوهرود مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سید حسین رضویان عضو شورای شهر رشت در خصوص این لایحه گفت: یکی از خواسته های مردم ساماندهی رودخانه های سرجوب و گوهرود است. دوره های مختلفی آمده و رفته است و هیچ کاری برای این دو بام انجام نشده است و ما نگران این هستیم که شورای ششم هم برود و کاری برای این مشکل انجام نشود.

وی با اشاره به اینکه فاضلاب و پسماند و غیره به رودخانه های رشت سرازیر می شود، تصریح کرد: بیمارستان ها باید آب تصفیه شده را به رودخانه ها تخلیه می کردند که برای این امر در استان اعتباری در نظر گرفته شده است.

عدم سرمایه گذاری در پساب

رازویان با بیان اینکه در استان فاضلاب هرکسی که کار می کند به دو بام رش ریخته می شود، تصریح کرد: هیچ سرمایه گذاری روی فاضلاب سرمایه گذاری نمی کند.

این عضو شورای شهر رشت تصریح کرد: در اروپا ۸۰۰ کیلومتر رودخانه داریم که از شهرهای مختلف می گذرد اما در رشت ۱۴، ۱۵ کیلومتر رودخانه از شهر می گذرد اما نتوانستیم این ۱۴ کیلومتر را ساماندهی کنیم.

در ادامه هادی رمضانی یکی دیگر از اعضای شورای شهر رشت نیز با اشاره به اینکه بانک جهانی اطلاعات دقیقی از فاضلاب ندارد، خاطرنشان کرد: این اطلاعات را به ما بدهید، شورای ششم قصد دارد وضعیت دو رودخانه را حل کند. دیگر در این رودخانه ها بوی گند نزنید.

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در حال اجرای طرح بزرگ ساماندهی فاضلاب شهر رشت است.

ماسیار علیپور مدیرعامل آبفای گیلان درباره احیای رودخانه های رش گفت: در مورد بانک جهانی ۵۲ میلیارد هزینه شد و بخشی از آن به بهره برداری رسید.

وی با بیان اینکه تاکنون ۲۰۰ میلیارد برای فضیلاب هزینه شده است گفت: ۴۵۰ کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب تکمیل شده است. همچنین یک پالایشگاه در فقب احداث کرده ایم و قرار است خط جمع آوری ۴۲۴ کیلومتری احداث شود.

علیپور ادامه داد: با اعتبارات قطره چکانی که داریم بدون تورم حدود ۴۰ سال طول می کشد تا شبکه فاضلاب رشت تکمیل شود و با احتساب تورم باید یک قرن برای تکمیل فاضلاب رشت در نظر بگیریم.

مدیرعامل شرکت آبفای گیلان با اشاره به پروژه بزرگ ساماندهی فاضلاب شهر رشت با همکاری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) گفت: این پروژه در قرارگاه خاتم اهواز آغاز شد و پس از پیگیری ها و بحث های فراوان انجام شد. جلسه ای با حضور بسیاری از نمایندگان مجلس گیلان برگزار شد که این طرح در رشت نیز اجرا شد.

علیپور گفت: تصمیم گرفته ایم برای پروژه رفع مشکلات فاضلاب رشت ۵ یا ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار بخواهیم و با اجرای این پروژه تا فاضلاب در شهر رشت انقلاب خواهد شد. از بزرگترین سرویس بهداشتی رشت با توجه به افق ۵ ساله خوب است.

وی افزود: قرارگاه خاتم قول داد به محض اتمام مقدمات کار، کارگاه را فعال و پروژه را آغاز کند، اجرای این طرح موجب حفاظت از دو رودخانه شهرستان رشت و ساماندهی فاضلاب شهر می شود که در تلاش هستیم تا این مهم محقق شود. اعتبارات مورد نیاز و افق پیش بینی شده این طرح تا پایان اجرا خواهد شد.

به اشتراک بگذارید