اوبر برای دومین سه ماهه متوالی سودآور است زیرا نزدیک به سطوح قبل از همه گیری است


سرویس سواری اوبر طی سه ماه پایانی سال گذشته به بازگشت به سطوح قبل از همه‌گیری نزدیک‌تر شد، اما چشم‌انداز آن به دلیل جهت‌گیری آینده ویروس کرونای جدید که تجارت آن را تحت تأثیر قرار داده است، همچنان مبهم است.

نتایج سه ماهه چهارم این شرکت مستقر در سانفرانسیسکو در روز چهارشنبه بالاتر از پیش بینی تحلیلگران بود. اما پیش‌بینی اوبر برای دوره ژانویه تا مارس جاری کمی کمتر از آن چیزی بود که وال استریت امیدوار بود، و نشان می‌دهد که نوع omicron ممکن است در ابتدای سال جدید خدمات حمل‌ونقل را کاهش داده باشد.

ظاهراً این ناامیدی جزئی هیجان سرمایه گذاران را در مورد پیشرفت اوبر در پایان سال گذشته کاهش نداد. پس از انتشار این خبر، سهام آن در معاملات تمدید شده حدود ۶ درصد افزایش یافت. با این وجود، قیمت سهام اوبر همچنان بیش از ۳۰ درصد زیر اوج خود یعنی حدود ۶۴ دلار که حدود یک سال پیش رسیده بود، باقی مانده است.

آخرین اعداد نشان می دهد که Uber از زمان اعلام یک بیماری همه گیر جهانی در مارس ۲۰۲۰ که باعث قرنطینه های دولتی شد که اکثر مردم را در خانه نگه داشت تا چه حد پیشرفت کرده است و نیاز هر کسی را برای احضار یک سواری در اوبر محدود می کند.

اوبر با ایجاد یک بخش تحویل غذا که در آن زمان نوپا بود که اکنون تقریباً نیمی از درآمد آن را تولید می کند، واکنش نشان داد. و این شرکت اکنون از بهبود تدریجی خدمات حمل و نقل خود سود می برد. مسافران در مجموع ۱.۷۷ میلیارد سفر در اوبر طی سه ماه آخر سال ۲۰۲۱ داشته اند که نسبت به سال قبل ۲۳ درصد افزایش داشته است. اما این حجم کمتر از ۱.۹۱ میلیارد سفر ثبت شده در دوره اکتبر تا دسامبر ۲۰۱۹ قبل از همه گیری باقی ماند.

سه مرد تحویل‌دهنده Uber Eats با کوله‌پشتی‌هایی که نشان Uber Eats روی آن‌ها وجود دارد، در خیابان‌های شهر دوچرخه سواری می‌کنند.
Uber Eats اکنون تقریباً نیمی از درآمد والدین اوبر را تولید می کند.
گتی ایماژ

دارا خسروشاهی، مدیرعامل اوبر، در جریان یک کنفرانس تلفنی چهارشنبه به تحلیلگران گفت: «نتایج ما همچنان نشان می‌دهد که مردم چقدر مشتاق هستند تا در شهرهای خود با کاهش محدودیت‌ها حرکت کنند و اینکه چگونه تحویل به بخش مهمی از زندگی روزمره آنها تبدیل شده است.» او همچنین نوع omicron را به عنوان یک “بازدارنده موقت” توصیف کرد که مانع از تسریع بهبود اوبر در سال جاری نخواهد شد.

در یک نشانه مثبت دیگر، اوبر برای دو فصل متوالی تحت یک معیار مالی به نام «سود تعدیل شده قبل از بهره، مالیات، استهلاک و استهلاک» سودآور بوده است.

با این معیار، اوبر در سه ماه پایانی سال گذشته ۸۶ میلیون دلار درآمد کسب کرد – بهتر از میانگین پیش بینی ۶۶.۶ میلیون دلاری در میان تحلیلگرانی که در نظرسنجی FactSet Research شرکت کردند. اما اوبر پیش‌بینی کرد که در دوره ژانویه تا مارس بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون دلار درآمد خواهد داشت – کمتر از پیش‌بینی ۱۵۱ میلیون دلاری تحلیلگران.

مسافرانی که وسایل خود را در ماشین UberX بار می کنند
مسافران در مجموع ۱.۷۷ میلیارد سفر در اوبر طی سه ماه آخر سال ۲۰۲۱ داشته اند که نسبت به سال قبل ۲۳ درصد افزایش داشته است.
لس آنجلس تایمز از طریق گتی ایماژ

اوبر همچنین در سه ماهه گذشته تحت استانداردهای حسابداری که توسط تنظیم‌کننده‌های اوراق بهادار تعیین شده بود، سودآور بود، به لطف سود ۱.۴ میلیارد دلاری در برخی از سرمایه‌گذاری‌هایش، از جمله Aurora، که سال گذشته بخش خودروهای خودران خدمات سواری را بر عهده گرفت.

اوبر با سود بادآورده ۸۹۲ میلیون دلار یا ۴۴ سنت به ازای هر سهم درآمد کسب کرد که از ضرر ۹۶۸ میلیون دلاری یا ۵۴ سنت به ازای هر سهم در مدت مشابه سال قبل معکوس شد. درآمد نسبت به سال قبل ۸۳ درصد افزایش یافت و به ۵.۷۸ میلیارد دلار رسید – حدود ۳۰۰ میلیون دلار بالاتر از پیش بینی تحلیلگران.

بخش تحویل Uber که از سفارش رستوران‌ها به خواربار، الکل و حتی حشیش در برخی مناطق گسترش یافته است، ۲.۴ میلیارد دلار از درآمد را به خود اختصاص داده است در حالی که خدمات سواری ۲.۳ میلیارد دلار ایجاد کرده است. درآمد باقی مانده این شرکت از بخش حمل و نقل آن که کالاهای تجاری و سایر لوازم را تحویل می دهد، به دست آمد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر