اگر ناتو مسدود نمی شد، پس از مدتی جنگ بر سر کریمه را آغاز می کردند


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (سه شنبه) در دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و نمایندگان وی بر لزوم عملیاتی شدن تفاهم ها و توافقات دو کشور تاکید کردند. خواستار هوشیاری در برابر سیاست های فریبکارانه غرب شدند و به همکاری دیرینه ایران و روسیه توجه داشتند. […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (سه شنبه) در دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و نمایندگان وی بر لزوم عملیاتی شدن تفاهم ها و توافقات دو کشور تاکید کردند. آنها می دانستند و می خواستند در برابر سیاست های خائنانه غرب محافظت کنند: همکاری طولانی مدت ایران و روسیه برای هر دو کشور بسیار مفید خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با تأکید بر اینکه رویدادهای جهانی ضرورت افزایش همکاری‌های متقابل ایران و روسیه را نشان می‌دهد، تأکید کردند: تفاهم‌ها و توافق‌های زیادی بین دو کشور از جمله در حوزه نفت و گاز وجود دارد که باید رعایت شود. باش و تا آخر اجرا کن

همکاری های اقتصادی ایران و روسیه به ویژه در شرایط تحریم غرب به نفع دو کشور و تحولات اوکراین است، گفت: جنگ مقوله سخت و دشواری است، جمهوری اسلامی اصلا خوشحال نیست، مشترک است. مردم از این رنج می برند، اما در مورد اوکراین، اگر شما ابتکار عمل را به دست نگیرید، طرف مقابل به ابتکار خود جنگ ایجاد می کند.

رهبر انقلاب با تاکید بر اینکه غرب کاملا مخالف روسیه قدرتمند و مستقل است، ناتو را عنصری خطرناک خواندند و افزودند: اگر راه برای ناتو باز باشد مرزی ندارد، اگر در اوکراین متوقف نشود، مدتی.” بعدها این جنگ را در پوشش کریمه آغاز کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: واقعاً امروز آمریکا و غرب ضعیف‌تر از گذشته شده‌اند و با وجود تلاش‌ها و هزینه‌هایشان، موفقیت سیاست‌های آنها در منطقه ما اعم از سوریه، عراق، لبنان و فلسطین بسیار کاهش یافته است.

وی با تاکید بر اهمیت موضوع سوریه و موضع جمهوری اسلامی در مخالفت با حمله نظامی به این کشور و لزوم جلوگیری از آن تصریح کرد: موضوع مهم دیگر در موضوع سوریه، اشغال مناطق حاصلخیز و نفت خیز است. این مشکل باید با راندن آمریکایی ها به شرق فرات از آن منطقه حل شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مداخله رژیم صهیونیستی در امور منطقه را محکوم کردند و از مواضع اخیر رئیس‌جمهور روسیه در قبال صهیونیست‌ها قدردانی کردند.

وی افزود: جمهوری اسلامی هرگز سیاست ها و برنامه هایی که منجر به بسته شدن مرز ایران و ارمنستان شود را تحمل نخواهد کرد.

رهبر انقلاب به طور جداگانه و عمیق خواستار همکاری بلندمدت ایران و روسیه به نفع دو کشور شدند و خطاب به آقای پوتین گفتند: جنابعالی و رئیس جمهور کشورمان اقدام محور و پیگیر هستند، بنابراین همکاری بین آنها باید انجام شود. در این دوره به اوج خود می رسد.

وی با تایید سخنان رئیس جمهور روسیه مبنی بر لزوم راه اندازی خط ریلی رشت – آستارا، این کار را تکمیل کننده خط حمل و نقل شمال به جنوب و سود هر دو کشور دانست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین نسبت به فریب غرب هشدار دادند: آمریکایی‌ها قدرتمند و حیله‌گر هستند و یکی از دلایل فروپاشی شوروی سابق، فریبکاری در مقابل سیاست‌های آمریکا و البته روسیه بود. آزادی آن در زمان شما.
وی همچنین با تایید سیاست جایگزینی دلار به جای ارزهای ملی در روابط دو کشور خاطرنشان کرد: دلار باید به تدریج از مسیر معاملات جهانی خارج شود که این امر به تدریج امکان پذیر است.
در این دیدار که رئیس جمهور کشورمان نیز حضور داشت، آقای پوتین درباره حوادث اوکراین گفت: هیچکس طرفدار جنگ نیست، از دست دادن جان غیرنظامیان یک فاجعه بزرگ است، اما ما در غرب داریم. چاره ای جز واکنش با رفتار نیست
عوامل و ریشه های اختلافات روسیه و اوکراین به ویژه اقدامات تحریک آمیز غرب و آمریکا در سال های اخیر از جمله کودتا در اوکراین و سیاست توسعه ناتو علیرغم تعهدات قبلی آنها برای جلوگیری از هرگونه پیشروی به سمت روسیه، روسیه است. رئیس جمهور گفت: کشورهای اروپایی گفتند ما مخالف عضویت اوکراین در ناتو هستیم، اما با فشار آمریکا با آن موافقت کردیم، این نشان دهنده عدم حاکمیت و استقلال آنها است.
پوتین ترور سردار سلیمانی را یکی دیگر از مصادیق شرارت آمریکایی ها برشمرد و در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به تحریم های غرب علیه روسیه گفت: این تحریم ها برای غرب مضر است و نتیجه آن مشکلاتی از جمله است. تشدید در قیمت نفت و بحران عرضه مواد غذایی.
رئیس جمهور روسیه با اشاره به استفاده نادرست از ابزار دلار آمریکا برای محاصره و اخاذی سایر کشورها، این امر را به ضرر آنها و تضعیف اعتماد جهانی به این ارز و حرکت کشورها به سمت استفاده از ارزهای جایگزین می داند: روسیه و ایران در حال طراحی ارزهای جدید هستند. روش های استفاده از پول ملی در روابط دو کشور.
رئیس جمهور روسیه پس از پذیرش مواضع رهبر انقلاب در قفقاز، مواضع هر دو کشور در قبال مسئله سوریه از جمله مخالفت با تهاجم نظامی در شمال این کشور را کاملاً با هر یک از آنها سازگار خواند. برخی دیگر گفتند: منطقه شرق فرات باید تحت کنترل نیروهای نظامی سوریه باشد.
پوتین با بیان اینکه همکاری‌های دو کشور در همه زمینه‌ها و پروژه‌ها در حال پیشرفت است، اضافه کرد: ایران و روسیه با هم در سوریه با تروریسم مبارزه می‌کنند و همچنین تلاش می‌کنیم همکاری‌های دو کشور را در زمینه نظامی توسعه دهیم. همکاری با چین و تمرینات سه جانبه.

به اشتراک بگذارید