اینترنت ماهواره ای استارلینک به ایران می آید؟


ایلان ماسک در توییتی اعلام کرد که استارلینک برای ارائه خدمات در ایران باید از تحریم ها معاف شود. اما منتظر اینترنت ماهواره ای استارلینک در کشورمان باشید؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خبرآنلاین، سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک هر بار به کشور جدیدی معرفی می شود، البته هنوز کاربران در ایران نتوانسته اند آن را تجربه کنند. اما اکنون ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس گفت که این شرکت برای ارائه خدمات Starlink در کشورمان درخواست معافیت از تحریم ها خواهد کرد.

ایلان ماسک روز گذشته در توییتی مدعی شد که این سرویس اکنون در تمام قاره ها به صورت زنده و با سرویس Starlink در قطب جنوب فعال است. در همین توییت، کاربری از ایلان ماسک پرسید که آیا از نظر فنی امکان ارائه خدمات استارلینک به کاربران ایرانی وجود دارد یا خیر؟ مدیرعامل اسپیس ایکس در پاسخ به این سوال که استارلینک درخواست معافیت از تحریم ها خواهد کرد، گفت: استارلینک درخواست معافیت از تحریم های ایران را خواهد داد.

اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران؟

اگرچه ایلان ماسک گفته است که برای ارائه خدمات استارلینک درخواست معافیت از تحریم ها خواهد کرد، اما این موضوع برای دسترسی کاربران به اینترنت ماهواره ای کافی نیست.

علاوه بر اخذ مجوز، خرید تجهیزات لازم برای استفاده از اینترنت ماهواره ای استارلینک هزینه زیادی بر دوش کاربران دارد که البته باید هزینه های خود سرویس را نیز در نظر گرفت. بنابراین انتظار نمی رود کاربران در ایران حداقل در آینده نزدیک بتوانند به خدمات استارلینک دسترسی داشته باشند.

با وجود این مشکل، اسپیس ایکس می خواهد اینترنت ماهواره ای Starlink را در اختیار کاربران موبایل قرار دهد. در واقع اسپیس ایکس و تی موبایل می خواهند سال آینده Starlink را مستقیماً به عنوان نسخه بتا به کاربران گوشی های هوشمند ارائه دهند.

با این حال، حتی اگر ایلان ماسک و T-Mobile در دستیابی به این هدف موفق شوند، مدتی طول می کشد تا کاربران کشورهای دیگر بتوانند چنین ویژگی را تجربه کنند و SpaceX برای ارائه خدمات در کشور مورد نظر باید مجوز دریافت کند. با این حال باید منتظر انتشار اطلاعات بیشتر در مورد این برنامه اسپیس ایکس باشیم.

به نظر شما روزی کاربران ایرانی می توانند به خدمات اینترنت ماهواره ای استارلینک دسترسی پیدا کنند یا غیرممکن خواهد بود؟ نظر خود را با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

به اشتراک بگذارید