این ادعا که دعا باعث آرتروز می شود، ادعایی کاملاً «غیرعلمی» است


این فوق تخصص ارتوپدی در تشریح عوامل موثر بر شیوع آرتروز در کشورهای مختلف جهان گفت: ادعای یکی از همکاران ما در یکی از برنامه های تلویزیونی اخیر مبنی بر اینکه نماز باعث نقرس می شود کاملا غیر علمی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیورمیرزا در گفت و گو با تسنیم، دکتر. محسن مردانی در یک برنامه زنده تلویزیونی درباره رابطه نماز با آرتروز ادعا کرد: نماز خواندن مقاله و سندی نداریم که شیوع آرتروز را افزایش دهد.

وی ادامه داد: ادعای یکی از همکاران ما در یکی از برنامه های تلویزیونی اخیر مبنی بر اینکه نماز خواندن باعث نقرس می شود کاملاً غیرعلمی است.

دکتر. مردانی اظهار داشت: شیوع آرتروز در کشور ما بیشتر از کشورهای غربی است که با آمار آرتروز در کشورهای مختلف همخوانی ندارد و خوشبختانه همکار ما نیز سخنان خود را اصلاح کرده است.

این متخصص ارتوپدی تصریح کرد: برخی از عوامل باعث آرتروز مفصل زانو می شود. سابقه ژنتیکی، جنسیت زنانه، کهولت سن، چاقی، وزن بدن و سبک زندگی ناسالم برخی از علل شایع آرتروز زانو هستند.

دکتر. مردانی یادآور شد: زمانی که فردی به دلایل فوق دچار آرتروز زانو می شود و فرد به پزشک مراجعه می کند، یکی از مهم ترین ملزومات درمان، تغییر سبک زندگی اوست؛ اما در صورت نیاز به درمان، تغییر سبک زندگی در فرد ایجاد می شود. در این زمینه ممکن است برخی از پزشکان به بیمار مبتلا به آرتروز توصیه کنند که به جای توالت ایرانی از صندلی توالت استفاده کند یا اگر سنش بالاتر است روی صندلی بنشیند و نماز بخواند. در واقع، اینها مشکلاتی برای درمان آرتروز هستند، نه پیشگیری از آن.

این فوق تخصص ارتوپدی در پاسخ به این سوال که کدام کشورها بیشترین ابتلا به آرتروز را دارند، گفت: اساساً یکی از علل ابتلا به آرتروز در کشورها ملیت و مذهب نیست، بنابراین تقسیم جغرافیایی و پیش آگهی آرتروز قابل بحث نیست، بلکه سبک زندگی و سن قابل بحث است. ، بیماری و عوامل فردی

اشتراک گذاری