بایدن: ما ایمن الظواهری را در افغانستان کشتیم


رئیس جمهور آمریکا کشته شدن رئیس سازمان تروریستی القاعده را در حمله هواپیمای بدون سرنشین در کابل تایید کرد و رئیس جمهور آمریکا گفت که حملات مختلف تلفات زیادی را به آمریکایی ها وارد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری دیارمیرزا به نقل از فارس، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا صبح یکشنبه در مورد حمله پهپادی به هدف در کابل پایتخت افغانستان توضیحاتی ارائه کرد.

بایدن در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت: ما ایمن الظواهری، رئیس سازمان تروریستی القاعده در افغانستان را کشتیم. الظواهری بسیاری از آمریکایی ها را در حملات مختلف کشته است.

به گزارش رسانه های آمریکایی، وی درباره رهبر القاعده گفت: “الظواهری عمیقاً در برنامه ریزی حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ شرکت داشت. او برای دهه ها مغز متفکر حملات علیه آمریکایی ها بوده است. او آثار قتل داشت. و خشونت علیه شهروندان آمریکایی پشت سر او.»

رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: اکنون عدالت اجرا شده و این سرکرده تروریست دیگر نیست. هر جا پنهان شوید، اگر تهدیدی برای مردم ما باشید، آمریکا شما را پیدا می‌کند و نابودتان می‌کند.»

بایدن روند ردیابی الظواهری را نیز توضیح داد: «اطلاعات ما اوایل سال جاری الظواهری را شناسایی کرد و او به مرکز شهر کابل در افغانستان نقل مکان کرد. من یک حمله دقیق انجام دادم که او را از میدان جنگ خارج کرد.

وی با بیان اینکه به هیچ یک از اعضای خانواده ظواهری آسیب نرسیده و به غیرنظامیان تلفات وارد نشده است، تصریح کرد: ما هرگز اجازه نمی دهیم افغانستان به پایگاه تروریست ها تبدیل شود.

رئیس جمهور آمریکا افزود: او (الظواهری) کشته شده است و ما مطمئن خواهیم شد که هیچ اتفاق دیگری نمی افتد و افغانستان سکوی پرتاب تروریسم نیست. آمریکا در این جنگ علیه تروریسم شرکت نکرد. تروریسم به سراغ ما آمد.

در ۱۱ سپتامبر، بایدن همچنین گفت: “ما همچنان به سوگ تک تک افراد بی گناهی که در ۱۱ سپتامبر جان باختند، عزاداری می کنیم. امیدوارم این گام حیاتی گام دیگری برای جلوگیری باشد. [تروریسم] بیاور”

وی در پایان افزود: من با کسانی در سراسر جهان صحبت می کنم که همچنان به آمریکا آسیب می رسانند، حالا به من گوش کنید، ما هوشیار خواهیم بود، ما هرگز تسلیم نخواهیم شد.

رئیس جمهور ایالات متحده سپس سخنان خود را پایان داد و بدون پاسخ به سؤالات تعداد محدودی از خبرنگاران دعوت شده به کنفرانس مطبوعاتی، کنفرانس را ترک کرد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا حمله هواپیمای بدون سرنشین به هدفی در کابل در صبح روز سه شنبه را تایید کرد که در آن یکی از اعضای ارشد گروه تروریستی القاعده کشته شد.

همزمان خبرگزاری «آسوشیتدپرس» به نقل از منابع امنیتی و اطلاعاتی در دولت آمریکا نوشت: ایمن الظواهری رهبر سازمان تروریستی القاعده در حمله آمریکایی ها روز یکشنبه در کابل، افغانستان.”

از سوی دیگر، منابع آگاه آمریکایی به روزنامه نیویورک تایمز گفته اند که الظواهری با استفاده از موشک هلفایر به خانه یکی از دستیاران ارشد سراج الدین حقانی وزیر داخله طالبان حمله کرده است.

روزنامه نگاران آمریکایی درباره الظواهری نوشتند: «هیچ کس از زمان بن لادن تأثیری را که ظواهری بر القاعده دارد، نداشته است». این تروریست مصری الاصل الهام بخش جنبش های تروریستی بود و دهه ها مورد هدف ایالات متحده بوده است.

این منابع توضیح دادند: “از سال ۲۰۰۱، زرالظواهری ۲۵ میلیون دلار جایزه برای وی تعیین کرده بود. او علاوه بر طراح حملات ۱۱ سپتامبر، در سال ۲۰۰۰ نیز در حمله به ناو یو اس اس کول که ۱۷ ملوان آمریکایی را کشت. بمب گذاری ۱۹۹۸ در سفارتخانه های ایالات متحده در کنیا و تانزانیا باعث کشته شدن ۲۲۴ نفر شد.

📸 ایمن الظواهری که بود؟

رسانه های آمریکایی به عنوان رهبر و مغز متفکر القاعده نوشتند: از زمان بن لادن تاکنون هیچ کس بیش از این بر القاعده نفوذ نداشته است. جنبش های تروریستی از این تروریست مصری الاصل الهام گرفته شده است. او چندین دهه مورد هدف آمریکا قرار گرفته بود و نامش در لیست ۱۰ خطرناک ترین رهبر گروه های تروریستی قرار داشت.

از سال ۲۰۰۱، ۲۱ سال پیش، جایزه ای ۲۵ میلیون دلاری برای زرالظواهری تعیین شد. او علاوه بر برنامه ریزی حملات ۱۱ سپتامبر، پشت حمله سال ۲۰۰۰ به ناوشکن آمریکایی بود که ۱۷ ملوان آمریکایی را کشت.

وزارت امور خارجه ایالات متحده می گوید که او همچنین در بمب گذاری های اوت ۱۹۹۸ در سفارتخانه های ایالات متحده در کنیا و تانزانیا که منجر به کشته شدن ۲۲۴ نفر شد، دست داشت.

به اشتراک بگذارید