با اتصال منطقه آزاد انصالی به راه آهن سراسری شاهد افزایش تردد بار و رونق اقتصادی در گیلان خواهیم بود.


چانگ هوا تصریح کرد: لزوم توسعه هر چه بیشتر حمل و نقل یکپارچه و اتصال بنادر به راه آهن سراسری بسیار حائز اهمیت است چرا که با افتتاح راه آهن راش-انسلی علاوه بر افزایش تردد بار، زمینه های اقتصادی را نیز فراهم می کند. توسعه در گیلان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در ایران با هدف توسعه همکاری های دو کشور به ویژه در حوزه های منطقه آزاد انصالی و حمل و نقل، بازرگانی و … از منطقه بازدید کرد. تولیدی، حوزه خزر و سازمان اقتصادی و سرمایه گذاری، انصالی در خصوص آخرین بسته های تشویقی و برنامه های سازمان منطقه آزاد در توسعه روابط دوجانبه و چندجانبه دو کشور تبادل نظر کرد.

امین حرایی، معاون امور بندری و کاسپین سازمان منطقه آزاد انصالی، از قابلیت ها و فرصت های همکاری در حوزه حمل و نقل ریلی، دریایی و ترکیبی ۱۴۳ کالا از طریق حمل و نقل یکپارچه از چین به بندر کاسپین یاد می کند. ایران اعلام و تصریح کرد: ایجاد تنوع در مسیرهای انتقال بار و کاهش زمان و هزینه. پیشنهاد صادرات کالاهای مبادله شده بین دو کشور از جنوب ایران به جنوب چین با همان قیمت از کریدور چین – قزاقستان – ایران در اتاق مشترک ایران و چین ارائه شد.

وی با اشاره به وجود بزرگترین مرکز نمایشگاهی و همایشی در منطقه آزاد انصالی که نمایشگاه های مشترک بین المللی، ویژه و اختصاصی برگزار کرده است، پیشنهاد برگزاری نمایشگاه ویژه لجستیک ایران و چین را مطرح کرد: تعیین بهترین مشوق ها توسط هیئت مدیره مدیران سازمان منطقه آزاد انصالی برای کاهش هزینه های حمل و نقل کالا در این مسیر، با همکاری اتاق های بازرگانی دو کشور، فعالان اقتصادی ایران و به ویژه چین با فرصت ها و توانمندی های این مسیر تجاری آشنا شدند. و منطقه آزاد انصالی.

معاون امور بندری و منطقه خزر این سازمان خواستار حمایت دولت چین از کریدور چین – قزاقستان – ایران برای افزایش تعداد کانتینرهای حمل و نقل ریلی در ایستگاه های قطار آن کشور شد و افزود: دلیل قانونی آن است. مزایای منطقه آزاد انصالی، امکان صادرات و راحتی صادرات مجدد کالاهای چینی به سایر کشورها.

وحید طالب پور معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انصالی با ارائه مزایا و معافیت های قانونی برای سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی چینی در منطقه، با بیان اینکه تاکنون ۸۳ شرکت چینی در منطقه آزاد انصالی به ثبت رسیده است، گفت: ۴۰ درصد شرکت های مذکور در حال حاضر در بخش های تولیدی- صنعتی، بندری و تجاری فعالیت می کنند.

وی با اشاره به اینکه این سازمان تمامی مجوزهای لازم را برای هرگونه کسب و کار در محدوده منطقه آزاد انصالی ارائه می کند، گفت: با توجه به عزم، ظرفیت های موجود و برنامه های ملی دولت های دو کشور برای توسعه همکاری های اقتصادی و منطقه ای. اکنون که این منطقه به خط ریلی سراسری متصل شده است، منطقه آزاد انصالی می تواند نقش ویژه ای در گسترش همکاری های اقتصادی دوجانبه و چندجانبه ایران و چین ایفا کند.

چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در ایران نیز بر ضرورت توسعه هر چه بیشتر روابط دو کشور تاکید کرد و از حمایت کشورش از حضور جمهوری اسلامی ایران در شانگهای یاد کرد. سازمان تعاون؛ وی گفت: دولت ایران برای توسعه همه جانبه روابط اقتصادی دو کشور بسیار مهم است، ایران از قدیم الایام جایگاه ویژه ای در جاده ابریشم دارد و امروزه نیز نقش مهمی ایفا می کند، پروژه یک کمربند یک جاده. “

وی با بیان اینکه چین تمایل به تقویت همکاری با کشورهای در حال توسعه دارد، اضافه کرد: روند ۱۵ هزار قطار باری باری از چین به اروپا در سال گذشته نشان دهنده عزم جدی دولت چین و افزایش تعداد و حجم کالاهای صادراتی است. به اوراسیا، این در دستور کار این کشور است.

سفیر جمهوری خلق چین در ایران به وضعیت گردشگری و اقتصادی استان گیلان ایران اشاره کرد و افزود: برای شناخت بنادری مانند خزر باید تبلیغات بیشتری صورت گیرد و شرکت های چینی تشویق شوند تا ظرفیت های موجود را در نظر بگیرند. سرمایه گذاری و سرمایه گذاری بیشتر در گیلان.

چانگ هوا خواستار حضور شرکت های فعال در منطقه آزاد انصالی و مجتمع بندری کاسپین در نمایشگاه های شانگهای شد و اظهار داشت: لزوم توسعه هر چه بیشتر حمل و نقل یکپارچه و لزوم اتصال بنادر با خطوط ریلی کشور بسیار حائز اهمیت است. چرا که با افتتاح راه آهن رشت به انصالی، علاوه بر افزایش ترافیک بار، زمینه های رونق اقتصادی گیلان را نیز فراهم می کند.

سفیر جمهوری خلق چین در تهران پس از برگزاری نشست کاری محمدحسین قربانی و اکبری نیازی به همراه دو تن از اعضای هیات مدیره و معاونین و مدیران سازمان. وی همچنین از زیرساخت‌های بندری و تأسیسات لجستیکی مجتمع بندری کاسپین و واحد تولیدی سرمایه‌گذاری چین در شهرک صنعتی منطقه آزاد انصالی بازدید کرد.

به اشتراک بگذارید