بحث വിവ شرح عوامل موثر بر نرخ ارز / مقاماتی که ادعای ۵۰۰۰ دلار کردند کجا هستند؟


شرح عوامل موثر بر نرخ ارز/ مسئولانی که ادعای دلار 5000 تومانی کردند کجا هستند؟یک کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در سه ماه گذشته ارزش دلار با ۷ هزار دامنه افزایش از ۲۵ هزار تن به ۳۲ هزار تن رسیده است که طی سه ماه آینده این دامنه ۷ هزار تنی افزایش خواهد یافت. ، دلار افزایش می یابد. ما دوباره قیمت خواهیم داشت و با افزایش قیمت دلار، شوک قیمتی دیگری خواهیم داشت. ضمن اینکه این هزینه ها مورد تحمل جامعه نبوده و حقوق با اقلام مورد نیاز همخوانی ندارد.

وحید شاهی شعری در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره روند افزایش نرخ دلار و علل آن گفت: در راستای سیاست های کلی نظام، رهبری و بوروکراسی همه دولت ها نسبت به حفظ ارزش حساس بوده اند، پول. ” حمایت یا تقویت پول ملی.

وی در ادامه با بیان اینکه ارزش دلار به عنوان شاخص ارز ایران همواره بالا بوده است، ادامه داد: علیرغم تلاش بانک مرکزی و سایر نهادهای مالی، دلار در همه دولت ها از تضعیف پول ملی قدردانی می کند.

این کارشناس اقتصادی درباره غنای رئیس کل بانک مرکزی در ذخایر و ذخایر ارزی گفت: روسای بانک های مرکزی همه دولت ها همین را گفته اند، وضعیت ذخایر ارزی بهتر شده است یا مناسب است؟

شقاقی شاری ادامه داد: در ایران وقتی از ارزهای خارجی صحبت می کنیم، معنای روانی آن دلار است، چون مردم به ارزهای خارجی دیگر توجه نمی کنند، روی دلار تمرکز می کنند، زیرا ارز در کشور ما دلار است و باید یک دلیل علمی وجود داشته باشد.» در مورد دلار صحبت کنیم که متاسفانه رعایت نمی شود.

وی تاکید کرد: در گذشته برخی از مسئولان در همین دولت درباره تنظیم بازار اظهاراتی داشتند و مدام شاهد این مطالبه مردم در فضای مجازی هستیم که می گویند تزریق دلار حتی می تواند دلار را تا ۵ هزار دلار هم برساند. ما می توانیم ۵ میلیارد دلار بدهیم و ۴۰۰۰ دلار تومان بیاوریم، کجا هستند؟ الان سوال جامعه این است که قبلاً مدعی بودند، حالا مسئولیت دارند، کجا هستند؟ این نشان می دهد که رفتار علمی در رفتار این افراد وجود نداشته است.

وی گفت: به اعتقاد من ارزش دلار به عوامل اقتصادی و سیاسی بستگی دارد، اگر عوامل بهبود نیابد، وضعیت به همین شکل خواهد بود و ممکن است وضعیت بدتر شود. پیش بینی می شود تورم در کشور در شرایط افزایشی و بدبینانه بالای ۵۰ درصد باقی بماند.

شرکای بزرگ اقتصادی ایران مانند چین، ترکیه، امارات، هند، کره جنوبی و آلمان تورم متوسط ​​۵ درصدی دارند. بنابراین شکاف بین تورم اقتصادی ایران و تورم شریک اقتصادی ۴۵ درصد است که به این معناست که تا پایان دهه ۱۴۰۰ ۴۵ درصد به ارزش دلار اضافه خواهد شد. در پایان سال گذشته ارزش دلار حدود ۲۵ تا ۲۶ هزار بود که با افزودن ۴۵ درصد به این عدد، ارزش دلار به ۱۰ هزار دامنه افزایش می یابد. علت شکاف تورمی ایران نیز فشار بر بازار ارز تنها با شرکای تجاری ایران و توجیه افزایش ۱۰ هزار دلاری است. یعنی همین تک عاملی به تنهایی ارزش دلار را تا پایان سال ۱۴۰۱ به ۳۵ هزار تومان می رساند.

وی تاکید کرد که این نامه نشانه یک تحقیق رسمی ضد انحصار در مورد اتهامات نیست، بلکه نشانه یک تحقیق رسمی ضد انحصار در مورد دلار است. عنصر دوم در بحث انتظارات تورمی، نااطمینانی ها و ریسک های سیاسی و اقتصادی ایران است که باعث تحریک بازار ارز می شود که عاملی سیاسی و اقتصادی محسوب می شود. سومین عاملی که ارزش دلار را تعیین می کند، تراز تجاری کشور و تراز ارزی کشور است که بر تراز تجاری و تراز ارزی کشور تأثیر می گذارد.

وی گفت: تراز تجاری صادرات و واردات غیرنفتی است، ما همیشه با کسری تجارت غیرنفتی مواجه بوده ایم، این کسری تجارت غیرنفتی را در صادرات نفت سال های گذشته پوشش داده ایم اما به دلیل تحریم ها. این کسری تراز غیرنفتی مشهود بود.

وی گفت: در کنار کسری تراز تجاری غیرنفتی، با مشکل عدم تعادل ارزی نیز مواجه هستیم. برای اینکه ارز خود را وارد سامانه نیما نکنند، اظهارات کوچکی می کنند که همین افراد قبل از تحریم برای استفاده از مشوق ها و پاداش های صادراتی این رقم را کاهش می دادند.

وی تاکید کرد: مشکل عمده دیگر مشکل قاچاق و واردات است. همتی می گوید در زمان ریاست جمهوری وی در بانک مرکزی مهمان یکی از وزیران کره جنوبی بوده و به مجری برنامه گفته است که تا زمانی که ارز منجمد ایران آزاد نشود، واردات از کره جنوبی دیگر مجاز نخواهد بود. مسئول افسر باید روی حرفش حساس باشه. زمانی که به ایران بازگشت، در تحقیقات اولیه متوجه شد که بیشتر کالاهای کره جنوبی به صورت قاچاق وارد ایران می شود، بنابراین مسئولیت واردات رسمی برای او مهم نبوده است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به میزان قاچاق در کشور گفت: میزان بدهی بین ۱۵ تا ۲۵ میلیارد دلار است که بین دو رقم تخمین زده می شود و ارز مورد نیاز برای واردات غیررسمی از بازار غیررسمی تامین می شود که این موضوع تاثیر می گذارد. بازار رسمی ارز.” بازار آزاد ارز بازارهای دیگر را شعله ور خواهد کرد. بنابراین عوامل متعددی بر ارزش دلار به عنوان شاخص ارزهای خارجی در ایران تأثیر می گذارد و تا زمانی که این عوامل از نظر علمی و منطقی بهبود نیابند، نمی توان انتظار کنترل بر نرخ ارز و دلار را داشت.

وی تاکید کرد: عبارات درمانی، شعارها و اقدامات غیرعلمی پاسخگو نیست، هر چقدر دلار پاشیده شود بازار آن همه دلار را می بلعد. چون پول نقد در دست مردم زیاد است و به دلیل افزایش انتظارات تورمی، هر دلاری وارد بازار شود، بازار همه آن را می بلعد و بی مصرف می شود.

شخاقی شاری گفت: ممکن است صرافی برای مدت کوتاه دو هفته ای بازار را به طور موقت آرام کند اما اگر به این سمت برویم این سیاست اشتباهی است که ذخایر ارزی را از دست می دهیم حرکت بیهوده ای است. زمانی که مردم از آینده اقتصاد کشور مطمئن نیستند و ابهامات زیادی نسبت به آینده اقتصادی وجود دارد، هر چیزی که به بازار تزریق می شود یا وارد صندوق امانات بانک ها می شود یا در خانه نگهداری می شود. با قدرت خرید، راحت ترین دارایی ها را دلار و طلا می خرند، سپس خانه و خودرو و در نهایت بازار سرمایه.

وی با تاکید بر اینکه اگر رفتار ما در بازار ارز غیرعلمی و غیرمنطقی بود نتیجه نمی گرفتیم، تاکید کرد: دلار در سه ماه گذشته ۷ هزار دامنه افزایش یافته و از ۲۵ هزار دامنه به ۳۲ هزار دامنه رسیده است. در سه ماه آینده با توجه به این افزایش ۷ هزار تومانی در برابر دلار، دوباره شاهد تورم خواهیم بود، شوک قیمتی دیگری به دلیل افزایش قیمت دلار خواهیم داشت، در حالی که جامعه این ناهماهنگی های افزایشی را تحمل نخواهد کرد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت باید فقط روی تورم تمرکز کند، گفت: بارها به مسئولان گفته ایم که دولت باید روی کنترل تورم تمرکز کند و به همه مسئولان توصیه کند تورم را کنترل کنند و نه چیز دیگری؛ من داشته ام، سیاست تولید هم شکست می خورد.

شقاقی شاری افزود: در شرایط تورم تولید رشد نمی کند اتفاقا بازار غیرمولد رشد می کند و مردم به راحتی به سمت معامله برای کسب سود می روند.

وی با اشاره به سیاست های دولت سیزدهم برای کنترل تورم گفت: دولت در ۹ ماه گذشته سیاست های کنترل تورم را اتخاذ نکرده است اما شنیده ها حاکی از آن است که کنترل تورم در جلسه اخیر هیئت دولت مطرح شده است. اعضای تیم اقتصادی دولت تا حدی مسئول هستند، اما در ۹ ماه گذشته سیاست های دولت باید بر کنترل تورم متمرکز می شد، در این صورت دولت سخت کار خواهد کرد زیرا آنها یک سری سیاست های تورمی دارند که حذف آن ها دشوار خواهد بود.

وی تاکید کرد: در چهار سال گذشته تورم بالایی را تجربه کرده ایم به طوری که میانگین تورم در چهار سال گذشته ۳۵ درصد است در حالی که متوسط ​​تورم بلندمدت در ایران ۲۰ درصد است که به این معناست که میانگین تورم در این چهار سال است. چهار سال دو برابر تورم بلندمدت است.” وقتی سال‌ها با تورم بالا و مداوم مواجه می‌شوند، مردم قدرت خود را از دست می‌دهند زیرا پس‌اندازشان تمام می‌شود و مردم اموال خود را می‌فروشند و تمام می‌شود و بیکار می‌شوند.