بهترین بازی فکری برای کودکان چیست؟بهترین بازی فکری برای بچه ها چیست؟

بازی هایی مانند Munch و Pele Snake چیزی است که همه ما از دوران کودکی به یاد داریم. انواع دیگر بازی های فکری مانند پازل و شطرنج همچنان در بین کودکان و نوجوانان محبوب هستند. این نوع سرگرمی های فکری به پرورش ذهن و خلاقیت کودکان نیز کمک می کند که بسیاری از آنها حتی محدودیت سنی ندارند. بازی ذهنی در واقع به عنوان یک باشگاه ذهن برای کودک شما عمل می کند و به تقویت و انگیزه ذهن او کمک می کند. در ادامه این مطلب به معرفی چند بازی فکری مناسب برای کودکان می پردازیم. پس ادامه بده

۱. شطرنج

شطرنج یک بازی قدیمی و نوستالژیک برای بزرگسالان و کودکان است. برخی از کودکان از چهار سالگی آماده یادگیری شطرنج هستند، اما از سن ۷ یا ۸ سالگی شروع به یادگیری می کنند. با تخته دست ساز یا معمولی می توانید انواع شطرنج درست کنید. قیمت خرید شطرنج با توجه به مواد تخته و مهره های آن تعیین می شود، بهتر است آنها را به راحتی جابجا کنید. بنابراین، بهتر است سبک و از مواد خوب ساخته شده باشد.

بهترین بازی فکری برای بچه ها چیست؟

۲. پازل

پازل نیز یک بازی مناسب برای تمام سنین است. در یک بازی پازل، برای هر سن، تعداد مهره ها و در نتیجه درجه سختی بازی با توجه به تعداد آنها متفاوت است. به عنوان مثال، اگر کودک شما هشت تا نه سال دارد، یک پازل ۲۵۰ تا ۵۰۰ قطعه ای برای او ایده آل است. بنابراین بازی های فکری می توانند کودکان را برای مدت طولانی سرگرم کنند و در عین حال ذهن آنها را فعال کنند.

۳. ابزار خلاقیت

ابزارهای مختلف می توانند به شما در ایجاد بازی های ذهنی برای بچه ها کمک کنند. این ابزارها می توانند خلاقیت کودکان را پرورش دهند و از آنها برای ساخت بازی های مختلف استفاده کنند. یکی از این ابزارها ذره بین است. با استفاده از ذره بین، کودکان می توانند با ابزارهای مختلف آزمایش کنند و ذهن خود را به چالش بکشند. برای خرید مدل ذره بین علاوه بر در نظر گرفتن قیمت آن، بهتر است از کیفیت بالای آن و قابلیت کارکرد آن برای مدتی مطمئن شوید. این روزها ذره بین های دیجیتال، ساده، کوچک و بزرگ در بازار وجود دارد که مدل چراغ دار آن برای کودکان جذابیت بیشتری دارد و می توانند در موقعیت های مختلف از این دستگاه استفاده کنند.

۴. مکعب روبیک

بهترین بازی فکری برای بچه ها چیست؟

مکعب روبیک یک پازل مکانیکی منحصر به فرد است که در سال ۱۹۷۴ توسط معمار و استاد معماری مجارستانی ارنو روبیک ساخته شد. به همین دلیل مکعب را به نام او روبیک نامیدند. مکعب روبیک ۲.۲.۲ (مکعب جیبی)، ۳.۳.۳ (انتقام روبیک)، ۴.۴.۴، ۵.۵.۵ (پروفسور روبیک)، ۶.۶. مدل های مختلفی مثل ۶ و ۷.۷ ۷ وجود دارد. شما می توانید هر یک از این مکعب های روبیک را با توجه به سن کودک خود انتخاب کنید. این بازی یک سرگرمی فکری مفید و مناسب برای کودکان است که نه تنها به تجسم سه بعدی آنها کمک می کند، بلکه حافظه آنها را نیز تقویت می کند.

۵. دومینو

یکی دیگر از بازی های فکری مناسب برای بچه ها دومینو است. به دلیل زیبایی این بازی باید بدانید که دومینو از بازی های کودکانه بسیار جذابی است که معمولا برای بچه های بالای شش سال گزینه خوبی است. در دومینوها تعداد زیادی با استفاده از نقشه خاصی پشت سر هم قرار می گیرند که پشت سر هم حرکت می کنند.

۶

بازی فکری دیگر شاهکار است. میس یکی از بهترین ابزارها برای تقویت جهت گیری و تجسم فضایی کودکان است. هر گروه سنی انواع مختلفی از میزها دارد و برخی مجلات حتی برای بزرگسالان نیز ممکن است دشوار باشد. این بازی به تقویت تمرکز کودکان کمک زیادی می کند و در ساعات مدرسه برای آنها بسیار مفید خواهد بود.

۷. کارت حافظه

اگر به دنبال بازی فکری کارتی هستید; کارت های حافظه یک انتخاب عالی هستند. این بازی با ورق معمولا برای کودکان بالای سه سال استفاده می شود. نوجوانان نیز به این بازی علاقه مند هستند. بازی های کارتی زیادی در میان بزرگسالان وجود دارد و انواع حافظه آنها می تواند به شما در جلوگیری از زوال عقل و آلزایمر در سنین بالا کمک کند. استفاده از این کارت ها از دوران کودکی به تقویت حافظه کودکان شما کمک زیادی می کند.

۸. سودوکو

سودوکو به یک کلمه ژاپنی به نام سوجی وا دوکوشین نی کاگیرو اشاره دارد که به معنای «شکل ها باید تنها باشند». بنابراین این بازی ریشه ژاپنی دارد اما نزدیک به ۳۰ سال است که توسط مردم کشورهای دیگر استفاده می شود و این روزها به یکی از محبوب ترین بازی های جهان تبدیل شده است. اگرچه پازل اصلی سودوکو یک میز ۹ در ۹ است اما انواع ساده با میزهای کوچک وجود دارد و می توانید از مدل های ساده برای بچه های دبستانی خود استفاده کنید. با افزایش سن، تعداد سطرها و ستون ها در جدول سخت تر و دشوارتر می شود.

نویسنده: وحیده امینی