به روز رسانی مدارک کتاب تاثیر نامطلوبی بر تغییر کاربری اراضی کشاورزی نخواهد داشت


مدیرکل ثبت اسناد و املاک گیلان با بیان اینکه هیچ سندی به تغییر کاربری اراضی کشاورزی لطمه نمی زند گفت: اجرای این طرح کمک زیادی به کشاورزان می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرسا به نقل از شبستان، محمد نوذری در جلسه پیگیری توزیع اسناد روستایی که در سالن آمفی تئاتر آموزش و پرورش و فرهنگ ماسال برگزار شد، اظهار داشت: با اجرای طرح مرزبندی (کاداستر). این طرح صدور اسناد، حقوق مالکیت و حدود زمین در بخش زمین کشاورزی را مشخص می کند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک گیلان افزود: در این طرح برای به روز رسانی اسناد دفترچه مختصات زمین در سند درج شده است.

وی با اشاره به مزایای اخذ سند اراضی کشاورزی گفت: تسریع در اخذ تسهیلات کشاورزی، فراهم بودن وثیقه، تسریع در ارائه خدمات کشاورزی و ثبت اراضی کشاورزی از جمله مزایای این طرح است.

نوسری تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در استان های شمالی به ویژه گیلان با آن مواجه هستیم تکه تکه شدن زمین های کشاورزی است که باید از آن جلوگیری کرد زیرا ذخیره بسیار غنی برای نسل های آینده است و در هر صورت باید از آن حفاظت کرد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک گیلان با اشاره به قانون جلوگیری از تکه تکه شدن اراضی کشاورزی خاطرنشان کرد: در گذشته برای زمین های بیش از سه هکتار سند اراضی کشاورزی صادر می شد. در حال حاضر با حضور دادستان استان و با همکاری شورای صیانت از حقوق خزانه داری استان، تعیین مناسب زمین های زراعی در اختیار کشاورزان و تفسیر قانون انجام می شود.

وی بیان کرد: این طرح متقاضی محور است، همکاری اداری و آمادگی لازم برای توجیه کشاورزان وجود خواهد داشت، از سوی دیگر روستاییان نیز باید درخواست خود را ارائه کنند که به صورت رایگان انجام می شود.

نوسری روستاییان را حلقه وسط مردم و دولت دانست و افزود: اجرای این طرح کمک شایانی به کشاورزان خواهد کرد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک گیلان با بیان اینکه این سند بر تغییر کاربری اراضی کشاورزی تأثیر سوء نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: روستاییان باید در اجرای طرح همکاری لازم را داشته باشند و در راستای تسریع در ترویج این فرهنگ تلاش کنند.

۸۶ درصد از اراضی شهرستان ماسال منابع ملی است

حمد گیل چالانی نیز در این جلسه اظهار داشت: ۸۶ درصد از اراضی شهرستان منابع ملی است و صیانت از روستائیان در روستا موضوع مهم دولت است.

فرماندار ماسال با بیان اینکه صدور سند مالکیت زمین برای جلوگیری از تغییر کاربری نیست بلکه برای ثبت زمین است گفت: شاید بتوان اراضی دارای سند را به طرح هادی اضافه کرد.

همچنین پیشگیری از وقوع جرائم یکی از وظایف قوه قضائیه محسوب می شود و امیرعلی بهدادی گفت: بر این اساس اداره ثبت اسناد و املاک به عنوان حلقه و زیر مجموعه قوه قضاییه عمل می کند. امور اسناد و املاک.

دادستان مازل تصریح کرد: روستاییان اولین حلقه ارتباطی بین مردم، دولت و همه نهادهای دولتی هستند و باید به اجرای طرح توزیع سوابق روستایی که به صورت رایگان در سطح استان اجرا می شود، توجه ویژه شود.

وی بیان کرد: دهیاران جزء سازمان های دولتی هستند و وظیفه دارند بر اساس مستندات قانونی در این زمینه همکاری کنند.

بهدادی اجرای پروژه های محوله به روستاها را موجب تشویق و ایجاد انگیزه روستائیان برای اجرای سیاست های دولت، همکاری با سازمان ها و نهادهای دولتی، مشارکت و همکاری شورا برای ارائه تسهیلات لازم برای انجام وظایف محوله دانست.

به اشتراک بگذارید