بودجه سال ۱۴۰۱ را طوری نوشته ایم که گرانی به مردم نخورد!


رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی با اعلام اینکه امسال ۵۰۰ هزار کرور تومان یارانه در کشور تخصیص می یابد گفت: یارانه می دهیم چون نمی توانیم اقتصاد را تقویت کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، حمیدرضا حاجی بابایی در نشستی با بهره برداران و دستگاه های مختلف حوزه کشاورزی در تشریح سیاست های وزارت جهاد کشاورزی، مسئولیت سنگین تولید را بر عهده بخش خصوصی و این وزارتخانه دانست. . جهاد کشاورزی باید در دست بخش خصوصی باشد که مردم نتوانند به دولت دسترسی داشته باشند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی بیان کرد: استان همدان از ظرفیت های کشاورزی بالایی برخوردار است. استان ما یکی از استان های با عملکرد عالی در زمینه کشاورزی و دامپروری است.

وی ادامه داد: پنج سال از تصویب الگوی کشاورزی در کشور می گذرد اما هنوز در شهرستان ها نمایش داده نشده است. با توجه به وضعیت آب کشور، از این پس سیاست کشاورزی را به عنوان برنامه اولیه در نظر بگیرید.

نماینده مردم حمیدان و فامینین در شورای اسلامی خاطرنشان کرد: از منتهی الیه جنوب کشور تا نوک شمالی مشکل آب داریم.

حاجی بابایی تاکید کرد: آب در استان ما کم است اما کم مصرف بدتر از کم آبی است و نتوانسته ایم از منابع به درستی استفاده کنیم.

وی با اشاره به دامپروری در استان همدان گفت: دامپروری باید در استان همدان رشد و توسعه پیدا کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی در خصوص صادرات محصولات کشاورزی در استان گفت: اقدامات خوبی برای صادرات استان همدان در حوزه کشاورزی انجام نشده است.

حاجی بابایی گفت: سال گذشته ۱۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار نفت فروختیم. یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای خرید واکسن و ۱۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای کالاهای اساسی هزینه شد و حتی یک ریال از محل فروش نفت باقی نماند.

وی ادامه داد: ارز مورد علاقه مردم حذف نشد، بلکه برای کنترل تورم توسط دولت حذف شد. زمانی که حجم پول و تورم کنترل شود، بقیه مشکلات نیز حل خواهد شد. بودجه ۱۴۰۱ را به گونه ای نوشتیم که تورم از سمت بودجه روی مردم تاثیری نداشته باشد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: ارز ۴۲۰۰ تومانی برای مردم حذف نشد، برای دولت حذف شد و دولت باید مابه التفاوت را حذف کند.

حاجی بابایی با بیان اینکه امسال ۵۰۰ هزار کرور تومان یارانه می دهیم، گفت: مشکل را حل می کند اما اساسی نیست. یارانه داروی بیماری است. وظیفه ما تقویت اقتصاد است و یارانه می دهیم چون نمی توانیم اقتصاد را تقویت کنیم.

وی ادامه داد: اگر تولید کشوری با مبلغ یارانه تبدیل شود، امسال تنها ۸۰ هزار میلیارد تومان برای تولید هزینه کرده ایم.

به اشتراک بگذارید