بورل: اکنون زمان تصمیم گیری برای حفظ توافق هسته ای است


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی نوشت احیای توافق هسته ای نشان می دهد که توافقات بین المللی متعادل در این دوران پرتلاطم امکان پذیر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در مقاله ای در فایننشال تایمز نوشت: هفت سال پیش پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به اضافه آلمان، ایران و نماینده عالی اتحادیه اروپا، پس از سال‌ها مذاکره فشرده بر سر برنامه هسته‌ای ایران، به یک توافق دیپلماتیک عالی دست یافت. این توافق محدودیت های شدیدتری را بر فعالیت هسته ای ایران و پرهزینه ترین رژیم نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی اعمال کرد. در ازای این محدودیت ها، امکان سود اقتصادی ناشی از لغو تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل علیه ایران وجود داشت.

اجرای کامل این توافق به شدت تحت تاثیر تصمیم دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ مبنی بر خروج ایالات متحده از آن و اعمال کمپین یکجانبه «فشار حداکثری» قرار گرفت. ایران همچنین فعالیت های هسته ای خود را به طرز نگران کننده ای افزایش داده است. متأسفانه، ایران حتی توانایی‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محدود کرده است و نتوانسته است به طور کامل با آژانس تحت دستور پادمان اولیه خود همکاری کند. «فشار حداکثری» شکست خورده است و علیرغم بهترین تلاش‌های شرکای باقی‌مانده در توافق، مردم ایران تمام منافع اقتصادی لغو تحریم‌ها را از دست داده‌اند.

وی در این یادداشت خاطرنشان کرد: در آوریل ۲۰۲۱ به‌عنوان هماهنگ‌کننده برجام، از عزم سیاسی دولت جدید آمریکا برای آغاز روند دیپلماتیک با حضور آمریکا و شرکای برجام برای غلبه بر این تنش خطرناک استفاده کردم. . هدف من تسهیل بازگشت ایالات متحده به برجام و اجرای کامل تعهدات برجام توسط ایران و ایالات متحده بود. پس از ۱۵ ماه گفتگوی فشرده و سازنده در وین و معاملات بی‌شماری با شرکای برجام و ایالات متحده، به این نتیجه رسیده‌ام که فضا برای سازش‌های اساسی بیشتر به پایان رسیده است. من متنی را ارائه کرده بودم که جزئیات روند لغو تحریم ها و اقدامات هسته ای لازم برای احیای برجام را شرح می داد.

هماهنگ کننده مذاکرات توافق هسته ای تصریح کرد: این متن بهترین توافق ممکن به عنوان تسهیل کننده مذاکرات است. این یک توافق کامل نیست، اما به تمام عناصر حیاتی می پردازد و شامل سازش های سختی است که طرفین به دست آورده اند. اکنون باید تصمیماتی اتخاذ شود تا از این فرصت منحصر به فرد برای دستیابی به موفقیت استفاده کرد و پتانسیل عالی اجرای کامل توافق را نشان داد. من هیچ جایگزین موثر یا جامعی برای دسترسی نمی بینم.

وی ادامه داد: می دانیم که با نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای کنگره، برجام همچنان یک موضوع قطبی در واشنگتن است. این توافق ممکن است تمام نگرانی های آمریکا در مورد ایران را حل کرده باشد. اتحادیه اروپا همچنین نگرانی هایی فراتر از موضوع هسته ای دارد، مانند مسائل حقوق بشر و فعالیت های منطقه ای ایران. ما دائماً آنها را در گفتگوهای دوجانبه خود با ایران مطرح می کنیم. برجام با همه آنها سروکار ندارد و هرگز قرار نبود. با این حال، این توافق مزیت تعدیل برنامه هسته ای در حال توسعه ایران و اجازه بازرسی و نظارت دقیق تر توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی را داشت. این موضوع، معاهده را پایه و اساس معماری عدم اشاعه می کند.

جورپ در بورل در یادداشت خود نوشت: اکنون می توان با بازگرداندن اجرای کامل توافق، این مزایا را احیا کرد. این منافع شامل محدودیت های شدیدتر بر ظرفیت غنی سازی اورانیوم ایران و نظارت دقیق تر توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی است. این توافق می تواند یک پویایی امنیتی مبتنی بر همکاری بیشتر در منطقه ایجاد کند و حرکت مثبتی برای اعتمادسازی ایجاد کند. همچنین می دانیم که تهران پس از تجارت منفی در سال های اخیر دچار تردیدهای جدی شده است. با این حال، توافق روی میز نشان دهنده عزم همه شرکا برای تضمین پایداری آن است و شامل تعهد رئیس جمهور جو بایدن و تضمین های ایالات متحده در این زمینه است. در نتیجه، این توافق مصونیت بیشتری از اقدامات یکجانبه برای تضعیف آن به دست می آورد.

مجری مذاکرات هسته ای افزود: هر روز که توافقی در وین حاصل نشود، دستاوردهای اقتصادی ملموس مردم ایران از لغو تحریم های آمریکا و همچنین منافع خلع سلاح هسته ای را به تاخیر می اندازد. جهان تکمیل توافق در این زمان، منافع اقتصادی و مالی قابل توجهی به همراه خواهد داشت و امنیت منطقه ای و جهانی را تقویت می کند.

این مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان نوشت: زمان آن فرا رسیده است که تصمیمات سریع سیاسی برای پایان دادن به مذاکرات وین بر اساس متن پیشنهادی من گرفته شود و بلافاصله به اجرای کامل برجام بازگردیم. این توافق در خدمت رژیم منع گسترش تسلیحات هسته ای به عنوان جایگزینی برای لغو تحریم ها قرار می گیرد و نشان می دهد که می توان در این دوران پرتلاطم به توافقات بین المللی متعادل دست یافت. ناکامی در تصویب توافق می تواند منجر به یک بحران هسته ای شود که ایران و مردمش را بیشتر منزوی می کند. این رسالت جمعی ما است که به یک حل و فصل برسیم.

پس از پیروزی در انتخابات در برابر ترامپ در سال گذشته، ایسنا می گوید جو بایدن مذاکرات غیرمستقیم با ایران را برای بازگشت به توافق دوجانبه در چارچوب مذاکرات وین از سر گرفته است. آخرین دور مذاکرات ایران و ایالات متحده با تسهیل اتحادیه اروپا در قطر، هنوز توافق را نهایی نکرده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران پس از پایان مذاکرات در قطر گفت: مصمم هستیم به یک توافق خوب، قوی و پایدار برسیم و برخلاف برخی ادعاهای طرف آمریکایی، زیاده‌خواهی و زیاده‌روی نداریم. منافع سرزمینی مورد ادعای ایالات متحده».

وزیر امور خارجه گفت: خواسته‌های ما کاملاً در چارچوب توافق ۲۰۱۵ است و اگر طرف آمریکایی احساس می‌کند که موضوع فراتر از برجام است، ما در بحث به طرف آمریکایی تاکید کرده‌ایم که این کشور همه آن‌ها را حذف کند. ممانعت از منافع اقتصادی ایران از برجام. در رایزنی‌های اخیر ما بر یک موضوع اساسی متمرکز شده‌ایم که موضوع تضمین‌های مؤثر آمریکا در زمینه‌های مرتبط با هر چیزی است که بر منافع اقتصادی ایران از برجام تأثیر بگذارد و تقاضای ما مطلوب نیست.

به اشتراک بگذارید