بیانیه ترویکای اروپایی در واکنش به آغاز تولید اورانیوم ۶۰ درصدی ایران


سه کشور اروپایی عضو برجام با صدور بیانیه مشترکی درباره واکنش ایران به قطعنامه ضدایرانی شورای حکام مدعی شدند که اقدامات ایران از محدوده برجام فراتر رفته و آن را باطل کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، سه کشور اروپایی عضو برجام با صدور بیانیه ای مشترک درباره واکنش ایران به قطعنامه ضدایرانی شورای حکام مدعی شدند که اقدامات ایران فراتر از محدوده برجام است. . خالی

در بیانیه ای که در وب سایت وزارت خارجه انگلیس منتشر شد، آمده است: ما آخرین اقدامات مصوب آژانس بین المللی انرژی اتمی توسط دولت های فرانسه، آلمان و بریتانیا برای گسترش بیشتر برنامه هسته ای ایران را محکوم می کنیم.

در پی این بیانیه، سه کشور اروپایی مدعی شدند: ایران با افزایش ظرفیت تولید در تاسیسات فردو و نطنز، تولید اورانیوم غنی شده را فراتر از محدوده برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تسریع بخشید. سایر مراحل مهم برای از بین بردن این موضوع تکمیل شده است. نگرانی ویژه تصمیم ایران برای افزایش تولید اورانیوم بسیار غنی شده (HEU) در تاسیسات زیرزمینی خود در تاسیسات فردو است.

تروئیکا مدعی شد که اقدام ایران چالشی برای رژیم جهانی عدم اشاعه هسته ای است. نویسندگان این بیانیه مدعی شدند که “هیچ توجیه غیرنظامی معتبری برای اقدامات جبرانی ایران در حالی که خطرات مرتبط با اشاعه هسته ای را تحمل می کند” وجود ندارد.

انگلیس، آلمان و فرانسه در این بیانیه مدعی شدند که واکنش ایران نگران‌کننده‌تر از پنج ماه پیش بود که به گفته آنها، ایران «تمام اقدامات توضیحی مرتبط با برجام را متوقف کرد». آنها اقدامات غرامت‌های ایران را «غیرقابل قبول» ارزیابی کردند و مدعی شدند: بر اساس معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، ایران موظف به اجرای کامل توافق پادمان است.

بر این اساس، تروئیکا تاکید کرد: ما به رایزنی با شرکای بین المللی در مورد بهترین راه برای مقابله با ادامه تشدید فعالیت های هسته ای ایران ادامه خواهیم داد.

به اشتراک بگذارید