تسریع در تکمیل خطوط انتقال آب بین بخش‌های شهری و خطوط آبرسانی کمربندی رشت


فرماندار رشت با اشاره به لزوم افزایش نسبت روستاهای دارای آب آشامیدنی مناسب و جبران عقب ماندگی شاخص های استانی و کشوری افزود: با تلاش امام حسن مجتبی (ع) ۱۶۵ روستای رشت دارای آب خواهند شد. آب آشامیدنی سالم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، در دیدار با نمایندگان شورای اسلامی شهر، حمیدرضا امام پناهی، دکتر احمدی، سردار آقازاده، مهندس کوچی نژاد و مدیرکل آبفای استان حضور داشتند. بررسی آخرین وضعیت مشکلات آبرسانی و فاضلاب روستاها در این شهرستان با تاکید بر لزوم افزایش نسبت روستاهای مرکز استان، گفت: زمین یابی و تملک زمین برای احداث ۲۵ مجتمع آبرسانی با همکاری ستاد آب و فاضلاب و امام حسن مجتبی (ع) مشکلات ۱۶۵ روستای شهرستان بیش از ۲۰ خانوار فاقد آب آشامیدنی سالم و یا نیازمند بازسازی هستند. شبکه ها راحت خواهند شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه هر مجتمع آبرسانی چندین روستا را پوشش می دهد، لازم است مناطقی که با مشکل تامین آب شرب در بخش ها و روستاهای ساحلی مواجه هستند در اولویت قرار گیرند. اقدامات لازم انجام شود.

امام پناهی با تاکید بر تسریع در تکمیل خطوط انتقال آب بین بخش‌ها و خطوط کمربندی آبرسانی در شهر رشت خاطرنشان کرد: با تکمیل و بهره‌برداری کامل از خطوط انتقال، کیفیت پایین و کمبود آب مشکل‌ساز شده است. وجود آب آشامیدنی مناسب در برخی از مناطق شهر و مشکل تامین آب بر همین اساس به بلوار گیلان و شهر پیربازار نیز مطرح خواهد شد.

وی افزود: با مطالعه و اجرای خط انتقال آب به طول حدود ۲۰ کیلومتر در غرب شهرستان رشت، مشکلات تامین آب شرب روستاهای لاکان و پسیخان برطرف می شود.

فرماندار رشت ریزش چاه ها، میزان بالای آهن و منگنز را موجب خسارت و اختلال در تاسیسات شبکه انتقال، فرسودگی شبکه توزیع و عدم امکان بازسازی چاه های روستایی به دلیل جداسازی آنها دانست. آب آشامیدنی روستایی یکی از تنگناهای مهم در زمینه منبع، تامین، تصفیه، انتقال و توزیع است.

در ادامه امام پناهی، بازسازی و بهره برداری از مخزن گلزارک، انتقال آب چاه های فلمان امامزاده هاشم به این آب انبار، تثبیت فشار تخلیه آب دهستان و تثبیت کلر باقیمانده در شبکه. جهت گیری پایداری آب شرب شهرستان سراوان دهستان

نماینده عالی دولت در مرکز استان با اشاره به اینکه مشکل دفع فاضلاب منحصر به شهر رشت نیست و سایر شهرهای تابعه نیز با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، تصریح کرد: باید برای دفع فاضلاب طرح مطالعاتی صورت گیرد. استفاده از اعتبارات شهری باید در اولویت قرار گیرد تا زمینه استفاده از اعتبارات ملی برای طرح توسعه فاضلاب این شهرها فراهم شود.

امام پناهی به لزوم افزایش ظرفیت تصفیه خانه فقب با توجه به جمعیت و تکمیل تصفیه خانه مهر مشان اشاره کرد و گفت: برای رسیدن به شرایط قابل قبول، فاضلاب تصفیه نشده از شهر، شهرهای صنعتی و بیمارستان ها وارد می شود. با فاضلاب شهری به سمت رودخانه سرجوب و گوهر رود مسدود شده بود.

همچنین احمدی نماینده مردم رشت در شورای اسلامی مشکلات دسترسی روستاییان به آب شرب باکیفیت را برشمرد و بر تمایل نمایندگان برای کمک به تسریع پروژه های بهبود شبکه و خطوط آبرسانی تاکید کرد. ، تصریح کرد: اهمیت تامین آب آشامیدنی مناطق نباید موجب بی توجهی در تصفیه فاضلاب و ساماندهی رودخانه های سرجوب و گوهرود شود. این به این دلیل است که آب چاه همچنین می تواند آلودگی را حمل کند زیرا فاضلاب نفوذ می کند و سفره های زیرزمینی را آلوده می کند.

آقازاده دیگر نماینده شهرستان در شورای اسلامی با اشاره به لزوم تداوم جلسات کارشناسی با هدف شناسایی و طبقه بندی مشکلات حوزه آب شرب و فاضلاب خاطرنشان کرد: برای غلبه بر مشکلات آب و فاضلاب شهر رشت نیازمندیم. استفاده از مهارت های استانی و پیگیری و اخذ تسهیلات و اعتبارات ملی.

وی افزود: علاوه بر حفظ و بهسازی خطوط موجود آبرسانی و شبکه دفع فاضلاب، ضمن اجرای طرح های اساسی آبرسانی و دفع فاضلاب، مناطق پرجمعیت مانند حومه شهر رشت و سایر مناطق شهری تابعه نیازمند توجه ویژه است. مطالعه شواهد، بررسی و اجرا. پروژه های جدید باید بر اساس نیاز جمعیت و نرخ رشد باشد.

کوچی نژاد دیگر نماینده شهرستان های رشت و خمام نیز با تاکید بر لزوم اندیشیدن راهکار عملی برای رفع کمبود آب شرب این شهر، جمع آوری، تصفیه و دفع فاضلاب های بهداشتی خاطرنشان کرد: نتایج بهتر، تسریع در تذکرات و اعتبارات مختلف برای سفر ریاست محترم جمهوری به منظور تامین و جذب اعتبارات از منابع مختلف از جمله اصل ۵۶.

وی افزایش تخصیص منابع مالی از محل اعتبارات استانی به پروژه های آب شرب و فاضلاب شهرستان را عاملی موثر در روان سازی امور دانست.

کوچی نژاد با اشاره به اینکه هر مجتمع آبرسانی قرارگاه امام حسن (ع) چندین روستا را در شبکه آبرسانی پوشش خواهد داد، اراضی مازاد عفافا در روستاهای مشمول هر مجتمع آبرسانی را تحویل و زمین مورد نیاز را در اختیار امام قرار داد. حسن (ع) برای اجرای طرح قرار می گیرد.

به اشتراک بگذارید