تصویب طرح ارتقای سنجش و پذیرش در دانشگاه ها | آزمون ورودی سالی دو بار برگزار خواهد شد.


اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از جلسات متعدد بررسی، سرانجام طرح بازنگری و نهایی شدن سیاست های سنجش و پذیرش دانشجو را به تصویب رساندند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی با هدف ارائه سیاست های آموزشی، ارزشیابی و پذیرش و عدالت آموزشی برای ایجاد فرصت های برابر برای دانش آموزان برگزار شد. مناطق نامطلوب، به ویژه مناطق محبوب، بررسی دانشگاهی و تایید نهایی.

همچنین اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به بحث و تبادل نظر برای بهبود روش های سنجش و پذیرش دانشجویان ورودی به دانشگاه، برای کاهش استرس ناشی از ۱۲ سال تحصیل در درب ورودی ۴ ساعته ادامه دادند. آن را به ۴۰ درصد کاهش دادند. بر این اساس ۶۰ درصد از توانایی تحصیلی دانش آموزان بر اساس سوابق تحصیلی آنها در سه سال گذشته در دبیرستان ارزیابی می شود.

نتایج تحصیلی دانش آموزان سال دوازدهم در سال های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳، نتایج تحصیلی سال های یازدهم و دوازدهم در سال ۱۴۰۴ و نتایج تحصیلی در سال ۱۴۰۵ به تدریج در مدت ۴ سال اجرا می شود. معدل سال دهم تا دوازدهم مشخص می شود. ۶۰ درصد از سوابق تحصیلی در ارزیابی و پذیرش دانشجویان دانشگاه کمک می کند.

بر این اساس، کنکور سالی دو بار و تنها از دروس اختصاصی هر رشته برگزار می شود و ۴۰ درصد به سنجش توان علمی داوطلبان ورودی به دانشگاه کمک می کند.

دانش آموزان برای ارتقای نمرات و سوابق تحصیلی مجاز به نوشتن امتحانات دبیرستان برای سال های ۱۰، ۱۱ و ۱۲ تا ۱۰ بار خواهند بود.

جزئیات دقیق سیاست های جدید سنجش و پذیرش دانشجو متعاقباً از سوی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش اعلام خواهد شد.

اشتراک گذاری