تفاهم نامه همکاری بین اتاق بازرگانی ایران و اتاق بازرگانی روسیه در آستاراخان امضا شد.


هادی تیشوش تابان توانمندی های گیلان یکی از استان های شمالی ایران و آستاراخان از استان های جنوبی دریای خزر در فدراسیون روسیه را فرصتی برای بهبود روابط اقتصادی دو کشور دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا اولین پرواز مستقیم رشت به آستاراخان همزمان با سفر هیئت بازرگانی گیلان به آستاراخان روسیه توسط شرکت بازرگانی پارس (یک تجارتخانه ایرانی در آستاراخان روسیه) به ریاست هادی انجام شد. تیشوش تابان. سازمان “روسیه تجاری” به ریاست خانم نیلیا زینورونا نیکیتیا نیز تفاهم نامه همکاری اقتصادی مشترکی را برای ارتقای مبادلات ایران و روسیه امضا کرد.
در این نشست رئیس اتاق بازرگانی گیلان با حضور رایزن اول سرکنسولگری ایران در آستاراخان، مدیر شعبه میربیزنس بانک آستاراخان، بسیاری از تجار استان های مختلف روسیه و مدیران شرکت های روسی سخنرانی کرد. تجار گیلانی همچنین از تاریخچه ۴۰۰ ساله روابط گیلان و آستاراخان صحبت کردند. وی بیان کرد: هر استان در هر دو کشور ظرفیت اقتصادی خاص خود را دارد اما در برخی موارد بنادر و زیرساخت های تجاری مشترک بین گیلان وجود دارد. این اشتراکات از جمله آستاراخان در کنار موقعیت استراتژیک خود پلی را تشکیل می دهد که روابط اقتصادی ایران و روسیه را کند می کند حتی دایره روابط اقتصادی ایران و روسیه از طریق گیلان و آستاراخان به هم متصل می شود.
هادی تیشوش تابان توانمندی های گیلان یکی از استان های شمالی ایران و آستاراخان از استان های جنوبی دریای خزر در فدراسیون روسیه را فرصتی برای بهبود روابط اقتصادی دو کشور می داند. دکتر سفارت ایران در روسیه جناب آقای جلالی، سرکنسولگری ایران در آستاراخان. وی همچنین از فعالیت های اخیر سازمان توسعه تجارت آکوچیان قدردانی کرد و افزود: رشت – انزلی – آستاراخان از قدیمی ترین و قدیمی ترین شهرها است. روابط متقابل، خوشبختانه در شرایط کنونی جهان، روابط و شرایط خوبی را بین ایران و روسیه برقرار می کند و تجار دو کشور باید از این فرصت استفاده کنند.
وی گفت: شرایط ایجاد شده توسط ریال روبل که کمک زیادی به دو کشور در مذاکرات اقتصادی می کند، آستاراخان به عنوان شعبه بانک میربیزنس و بانک تحت حمایت دولت در خارج از کشور می تواند این شرایط را بهتر اجرا کند. آستاراخان با توجه به اهمیت آن تمهیدات ویژه ای در نظر گرفته است.
رئیس اتاق بازرگانی گیلان از شهر آستاراخان به عنوان راه مهم ورود کالاهای ایرانی به روسیه یاد کرد و تاکید کرد: بهترین راه دسترسی به بازارهای هدف صادراتی از طریق شهر آستاراخان است. وی با اشاره به بندر زالیانکا ایران و تأسیس تجارت ایرانی از جمله راه اندازی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران و تأسیس بانک میربیزنس گفت: جمهوری اسلامی ایران هوشمندانه زیرساخت های مهمی را برای صادرکنندگان در این شهر فراهم کرده است. بازرگانان کشور ما، اشیاء داخلی و استراتژیک از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی مفاد تفاهم نامه بین اتاق بازرگانی ایران در آستاراخان و سازمان بازرگانی روسیه را گامی در جهت رشد و توسعه مبادلات تجاری و بازرگانی دانست و رئیس شعبه آستاراخان سازمان بازرگانی روسیه خانم. نیکیتیا به عنوان یکی از تجار با سابقه همکاری با ایران و استان گیلان افزود: آشنایی قدیمی بین تجار و مسئولان گیلان و آستاراخان وجود دارد که نشان از عمق روابط دو طرف دارد. و خانم نیکیتیا یکی از تاجرانی است که همیشه در توسعه این روابط نقش داشته است.

جمهوری اسلامی ایران می تواند دسترسی به کالاهای مورد نیاز روسیه را تسهیل کند

در این مراسم خانم نایلیا سینورونا نیکیتیا، رئیس شعبه آستاراخان “روسیه تجاری” و سفیر بازرگانی این سازمان در ایران، در مورد عمق روابط، تعهد، اعتماد و اطمینان تحت عنوان معاملاتی که به تقویت آنها کمک کرد، صحبت کرد. معاملات روابط گیلان و آستاراخان در سی سال گذشته بیان کرد: البته مسیر جدیدی در توسعه این روابط در حال باز شدن است، زیرا روسیه با تحریم های غرب مواجه است، جمهوری اسلامی ایران می تواند دسترسی به نیازها را تسهیل کند. کالاهای روسی شاخص مهمی است که طرفین به دنبال کمک به یکدیگر و غلبه بر تحریم ها هستند و به همین دلیل نقش و جایگاه جمهوری اسلامی ایران و به ویژه استان گیلان بسیار مهم است. ما
وی امضای تفاهم نامه همکاری های اقتصادی را فصل جدیدی در توسعه مبادلات و تسهیل تجارت یادآور شد: در این نشست شرکت های روسی آماده همکاری و سرمایه گذاری مشترک هستند.
مدیر میر بیزنس بانک شعبه آستاراخان درباره تسهیلات و خدمات این بانک ایرانی در فدراسیون روسیه که دارای سه شعبه در مسکو، کاران و آستاراخان است، گفت: بانک میر بیزنس تراکنش های تجاری و حواله بازرگانان را بهبود بخشیده است. اقدامات اخیر هر دو کشور در راستای تبدیل ریال به روبل بوده است.
وی تاکید کرد: خدمات مختلف در این بانک ایرانی فعال در روسیه گسترده است و از مزایای بسیاری مانند افتتاح ال سی، افتتاح اسناد اعتباری، افتتاح حساب بانکی برای شرکت های روسی و ایرانی برخوردار است. وی در راستای توسعه همکاری های تجاری ایران و روسیه خاطرنشان کرد: بانک میر بیزنس خدمات خود را در توسعه مبادلات تجاری گسترش خواهد داد.
در پایان این نشست شرکت های روسی و ایرانی به ارائه محصولات و کالاهای خود پرداختند و سپس تفاهم نامه همکاری بین مدیرعامل شرکت پارس (اتاق بازرگانی ایران در آستاراخان) و رئیس سازمان “روسیه تجاری” امضا شد. اعضای شعبه آستاراخان و هیئت از سالن کنفرانس هتل ویکتوریا واقع در مجاورت تالار تجاری ایرانیان به سالن تجاری با مهمانان روسی رفتند و تجار دو کشور به صورت حضوری گفتگو کردند. .

به اشتراک بگذارید