تورم خانگی به ۵۲.۵ درصد رسید + جزئیات


تورم یک واحد درصد تغییر در شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. این شاخص در خردادماه امسال ۵۲.۵ درصد بود، یعنی خانوارهای کشور به طور متوسط ​​۵۲.۵ درصد بیشتر از خرداد سال گذشته برای خرید «مجموعه ای از کالاها و خدمات مشابه» هزینه کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیورمیرزا، ارقام تورم داخلی کشور در خرداد ماه توسط مرکز منتشر شد.

بر اساس این گزارش، تورم تغییر در تعداد تورم نسبت به ماه مشابه سال قبل است. این شاخص در خردادماه امسال ۵۲.۵ درصد بود، یعنی خانوارهای کشور به طور متوسط ​​۵۲.۵ درصد بیشتر از خرداد سال گذشته برای خرید «مجموعه ای از کالاها و خدمات مشابه» هزینه کردند.

تورم در ژوئن از ۱۴۰۱ واحد در ماه قبل به ۱۳.۲ درصد افزایش یافت.

تورم نقطه‌ای برای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» به ۳۲.۶ درصد به ۸۱.۶ درصد و برای گروه محصولات و خدمات غیرخوراکی به ۲.۸ درصد به ۳۶.۸ درصد افزایش یافت.

در همین زمان، تورم خانوارهای شهری به ۵۱.۴ درصد رسید که نسبت به ماه قبل ۱۲.۲ واحد درصد افزایش داشت.

همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۸.۲ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱۸.۱ واحد درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم ماهانه در ژوئن ۱۲.۲ درصد بود

تورم ماهانه درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه خرداد ۱۴۰۱ ۱۲.۲ درصد بوده که نسبت به مدت مشابه در ماه گذشته ۸.۷ درصد افزایش داشته است.

گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها، دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۲۵.۴ درصد و ۴.۴ درصد تورم ماهانه داشتند.

در عین حال نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری ۱۱.۵ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۷.۸ واحد درصد افزایش داشته است.

علاوه بر این، این نرخ برای خانوارهای روستایی ۱۵.۸ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱۳.۰ درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم سالانه ۰.۷ درصد نسبت به ماه قبل

منظور از تورم سالانه، تغییر اعداد متوسط ​​شاخص قیمت در سال منتهی به ماه جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل است. در خرداد ماه ۱۴۰۱ نرخ تورم سالانه خانوارها در کشور به ۳۹.۴ درصد رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۰.۷ واحد درصد افزایش داشت.

همچنین نرخ تورم سالانه خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۳۸.۹ درصد و ۴۱.۸ درصد بوده که نسبت به خانوارهای شهری ۰.۶ درصد و خانوارهای روستایی ۱.۰ درصد افزایش داشته است.

این ماه تغییر قیمت دارد

در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «روغن ها و چربی ها» (روغن های جامد نباتی و روغن های مایع) و گروه «لبنیات و تخم مرغ» بوده است. (شیر، ماست، پنیر، تخم مرغ) مرغ) گروه “گوشت قرمز و مرغ” (مرغ ماشینی، سوسیس و کالباس).

در گروه اصلی «کالاها و خدمات غیرخوراکی»، «هتل و رستوران» (ساندویچ و انواع غذاهای سرو شده در رستوران)، گروه «مبلمان و ظروف خانگی» (مواد شوینده) و «بیمارستان سلامت» مراقبت» (خدمات و خدمات پزشکی سرپایی) اپلیکیشن مهمانداری بیشترین افزایش قیمت را به ثبت رساند.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه انواع گازوئیل در ژوئن ۱۴۰۱ از ۳/۳۸ درصد در دهه دهم تا ۷/۴۲ درصد در دهه اول متغیر بود.

اشتراک گذاری