تکمیل اختیارات رئیس جمهور با سازمان های دولتی برای تخصیص زمین به نهضت ملی مسکن


رئیس جمهور در راستای نظارت بر عملکرد وزارتخانه های دولت، امروز در گفتگو با مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی، برنامه نظارت بر عملکرد مجموعه دولت را از این وزارتخانه آغاز کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، سید ابراهیم رئیسی صبح امروز یکشنبه وارد وزارت راه و شهرسازی شد و در جریان عملکرد، طرح ها و پروژه های مهم این وزارتخانه به ویژه در حوزه مسکن قرار گرفت. در این جلسه که استانداران سراسر کشور از طریق ویدئو کنفرانس حضور داشتند، موضوع ساخت و ساز و تنظیم بازار مسکن موضوع اصلی سخنان رئیس جمهور بود.
رئیسی با تاکید بر لزوم اجرای وعده دولت مبنی بر ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در کشور برای انجام تکلیف قانونی و پاسخگویی به نیازهای موجود، خاطرنشان کرد: وزارت راه پیش نیاز اجرای این طرح بهره برداری از اراضی است. شهرسازی با یافتن زمین مناسب و ایجاد بانک مسکن که زمینه رونق مسکن در کشور را فراهم می کند، مسئولیت بزرگی در این زمینه دارد.
رئیس جمهور به تمامی وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی دستور داد تا پایان شهریورماه تمامی زمین های اعلام شده برای ساخت و ساز مسکونی را به وزارت راه و شهرسازی تحویل دهند تا از طریق بانک زمین به متقاضیان واگذار شود. در غیر این صورت تمام این اراضی به نام دولت جمهوری اسلامی ایران واگذار خواهد شد.
رئیسی همچنین بر لزوم اخذ مالیات از اراضی متروکه تاکید کرد و به وزارت راه و شهرسازی دستور داد تا علاوه بر مسکن، «زمین در دست ساخت مسکن» را برای مشارکت در روند ساخت مسکن در کشور فراهم کند. .
دکتر دکتر با اشاره به اهمیت نظارت بر روند کاربری و مسکن. رئیسی خاطرنشان کرد: در تمامی مراحل اجرای طرح مسکن، نهادهای مسئول باید از عدم وجود خودسری اطمینان حاصل کنند. سود ایجاد می کند و زمین باید فقط به متقاضیان ساخت و ساز واگذار شود.
رئیس جمهور به استانداران دستور داد مسکن را در اولویت کاری خود قرار دهند و برنامه های دولت و وزارت راه و شهرسازی در این حوزه را با جدیت، سرعت و دقت دنبال کنند.
آیت الله رئیسی با تمرکز بر قوانین و اسناد بالادستی در مسکن انبوه افزود: در توسعه شهرها توجه به ضوابط و دستورالعمل های قانونی در حوزه معماری بسیار مهم است. اولویت دولت توسعه افقی شهرها به جای بلندمرتبه سازی است، اما این استراتژی مستلزم توسعه دسترسی به زیرساخت های مربوطه در مناطق در نظر گرفته شده برای مسکن است.
ارائه اطلاعات شفاف در مورد کلیه پروژه های در دست اجرا در بخش مسکن، نظارت دقیق بر روند اجرای طرح جهش تولید مسکن، ارائه اختیارات لازم به استانداران از طریق وزارت راه و شهرسازی و ارائه خدمات زیربنایی. زمان واگذاری زمین به مردم از دیگر دستورات صریح رئیس جمهور به نهادهای مسئول، در حوزه مسکن بود.
رئیس جمهور در بخش دوم سخنان خود نظارت بر بازار مسکن و تنظیم این بخش را از وظایف وزارت راه و شهرسازی دانست و گفت: این وزارتخانه باید روندها را به دقت رصد کند و بازار را متعادل کند. . عرضه را افزایش دهید، اجازه ندهید مردم به بحث مسکن فشار بیاورند.
آیت الله رایضی با اشاره به سهم بالای مسکن در بودجه خانوار، اقدامات نظارتی و مدیریتی در این بازار را یکی از مهمترین اولویت ها دانست و گفت: ساماندهی این بازار کمک زیادی به معیشت خانواده ها می کند و بار هنگفتی را از دوش آنها برداشته است. . .
رئیسی به وزیر راه و شهرسازی، مدیران ارشد و استانداران این وزارتخانه دستور داد تا زمان‌بندی دقیقی برای تمامی پروژه‌ها تعیین و از رعایت زمان‌بندی مذکور در مراحل اجرایی اطمینان حاصل کنند.
رئیس جمهور با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی شفاف به مردم از زمان اجرای پروژه ها، گفت: باید با اطلاع رسانی شفاف زمان بندی، امکان نظارت افکار عمومی، مردم و رسانه ها بر روند اجرا و اتمام پروژه ها فراهم شود. در یک زمان خاص.
رئیس جمهور در این جلسه پس از استماع گزارش وزیر راه و شهرسازی و معاونان این وزارتخانه در حوزه های مختلف، از فعالیت های این وزارتخانه در ارائه تسهیلات برای اعزام و بازگشت زائران و رشد تردد قدردانی کرد. بیت الله الحرام از مجوزهای سفر استانی پیروی کرد و سامانه های مختلفی را ایجاد کرد و خانه دار وزارت راه و شهرسازی این اقدامات را زمینه ساز تحقق برنامه های کلان دولت مردمی دانست.
آیت الله رئیسی گفت: وزارت راه و شهرسازی به ویژه در حوزه کریدورهای ترانزیتی مسئولیت مهمی بر عهده دارد که اجرای دقیق و دقیق آن می تواند موتور محرکه توسعه و پیشرفت کشور باشد. پروژه های عمرانی در این بخش باید در زمان مقرر تکمیل شود، در غیر این صورت ممکن است کارایی خود را از دست بدهد.
در ابتدای این جلسه وزیر راه و شهرسازی و تنی چند از نمایندگان مردم به تشریح پروژه های اجرا شده توسط این وزارتخانه پرداختند و روند اجرای آنها را تشریح کردند.

به اشتراک بگذارید