حسن تفتیان و فرزانه فصیحی رکورد دوی ۱۰۰ متر زیر ۱۰ ثانیه را شکستند.


حسن تفتیان و فرزانه فصیحی در مرحله مقدماتی دوی ۱۰۰ متر بازی های همبستگی کشورهای اسلامی موفق به ثبت رکوردهای جدیدی شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از “versa se”، سال ها بود که انسان ها به دنبال دوی ۱۰۰ متر زیر ۱۰ ثانیه بودند و سرانجام در المپیک ۱۹۶۸ مکزیکو سیتی، جیمز هاینز آمریکایی توانست یک رکورد را به ثبت برساند. زمان. ۹ ثانیه و ۹۵ صدم ثانیه برای تبدیل شدن به اولین انسانی که به این حد نصاب می رسد. اکنون پس از ۵۴ سال از آن رویداد تاریخی، یک ایرانی توانسته است ۱۰۰ متر را در کمتر از ۱۰ ثانیه در قونیه ترکیه بدود: حسن تفتیان با ۸۸.۹ ثانیه.
۲۹ سال پیش وقتی بچه ای به نام حسن تفتیان چشمش را به تربت حیدری باز کرد، یک دوی ۱۰۰ متر زیر ۱۰ ثانیه برای سرخپوشان جهان رویایی بیش نبود. با این حال بچه بادگیر ایران مراحل پیشرفت را گام به گام پشت سر گذاشت و با طلا در رده سنی نوجوانان آسیا و نهم در جوانان جهان شروع کرد و در رقابت های ۱۰۰ متر قهرمانی آسیا به نیمه نهایی المپیک ریو رسید. او سالهاست که رکورددار سرعت ایران است، ابتدا ۱۰.۱۰، سپس ۰۴.۱۰، سپس ۰۳.۱۰، به این آرزوی دیرینه نزدیک شد، اما سرنوشت او را رقم زد که وقتی به این رکورد تاریخی رسید. با شدیدترین انتقادها روبرو می شود. تفتیان که پس از سال ۲۰۱۸ بدون درخشش در ۶۰ متر جهان پنجم شد، با دویدن نه یک یا دو صدم ثانیه، بلکه ۱۲ صدم ثانیه در کمتر از ۱۰ ثانیه، همه دوستداران دو و میدانی را شگفت زده کرد. اما یک مشکل مانع از ثبت این رکورد تاریخی شد و آن سرعت بالای باد بود. سرعت فراتر از حد مجاز ۲ متر بر ثانیه، حسرت زیادی را در دل تفتیان ایجاد کرد.

اگر وزش باد شدید مانع از ثبت رکورد ۹ ثانیه و ۸۸ صدم ثانیه ظهر امروز حسن تفتیان در مرحله مقدماتی بازی های همبستگی کشورهای اسلامی در قونیه ترکیه نمی شد، یکی بود. بهترین رکوردها در تاریخ آسیا. این رکورد در فاصله ۵ صدم ثانیه از رکورد آسیایی که سو بینگتیان چینی یک سال پیش در نیمه نهایی بازی های المپیک توکیو ثبت کرد، به دست آورد. اگرچه با سهمیه ۹ ثانیه و ۵۸ ثانیه یوسین بولت ۳۰ صدم ثانیه فاصله داشت، اما این موضوع او را به یکی از بهترین های تاریخ این ماده تبدیل کرد. باید دید پسر تربیت حیدری می تواند زیر ۱۰ ثانیه بدود و رقبای سرسخت خود را در نیمه نهایی و فینال این مسابقات شکست دهد یا خیر؟

فرزانه فشیحی
اما این اتفاق اصلی نبود که امروز آسمان قونیه را دید. فرزانه فصیحی دیگر دونده ۲۹ ساله ایرانی در مسابقات مقدماتی ۱۰۰ متر بانوان در خط شروع حضور داشت. اصفهانی با حضور در المپیک توکیو، دونده ای که پس از انقلاب به عنوان اولین بانوی ایرانی در مسابقات المپیک توکیو شرکت کرد، حد نصاب فوق العاده ۱۱ ثانیه و ۲۴ صدم ثانیه را به نام خود ثبت کرد.
کمتر از دو ماه بعد در تورنمنت بین المللی بورسای ترکیه توانست رکورد مریم طوسی را پس از ۸ سال یک صدم ثانیه به ۴۴ برساند. ۱۱، این بار در ترکیه ۲۰ صدم ثانیه سریعتر از رکورد قبلی خود به ثبت رساند، اما سرعت باد زیاد مانع از شکستن رکورد ملی در رده بانوان شد.

به اشتراک بگذارید