خسارت سیل بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان برای بخش کشاورزی پیش بینی شده است


وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه میزان خسارت وارده در بخش کشاورزی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: با توجه به تغییرات اقلیمی روند گزارش دهی همچنان ادامه دارد و احتمال افزایش این رقم وجود دارد. نهایی شدن گزارشات

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، سید جواد ساداتی نژاد در جلسه بررسی میزان خسارت وارده به باغات شهرستان دماوند که با حضور مسئولین استانی و شهرستانی در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، اظهار داشت: حادثه ای در سال گذشته رخ داد. دو روز در شهرستان دماوند اتفاق افتاد، خسارتی هم به بخش کشاورزی وارد کرد، متأسفانه به کشاورزان زحمتکش، ثمره زحمات به هدر می رود.

وی ادامه داد: کشاورزان یک سال زحمت می کشند و یک سال محصولی تولید می کنند که به آب و هوا کمک می کند اما در پایان فصل که زمان برداشت است چنین اتفاقی می افتد. اتفاقات غیرمنتظره ای رخ می دهد و ما باید آماده باشیم.

این مسئول با بیان اینکه باغ های شهرستان دماوند مانند یک نمایشگاه بسیار جذاب و زیبا هستند، خاطرنشان کرد: برای کسانی که می خواهند کیفیت باغداری در ایران را ببینند، دماوند از نظر تنوع، کیفیت و طعم بسیار مطلوب است. حدود ۹۰۰۰ هکتار باغ مدرن در این منطقه وجود دارد و اتفاقات اخیر نگران کننده است، اما تمام تلاش ما با کشاورزان منطقه است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: خسارت وارده به بخش کشاورزی کشور بالغ بر ۶۰۰۰ میلیارد روپیه بوده است، اما اکنون که بسیاری از استان ها تحت تاثیر سیل قرار گرفته اند، خسارت حدود ۱۰۰۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است. : با توجه به تغییرات اقلیمی، روند گزارش دهی ادامه دارد و احتمال می رود این تعداد تا نهایی شدن گزارش ها در بخش کشاورزی افزایش یابد.

ساداتی نژاد با بیان اینکه دولت در جلسه هیئت مدیره خسارت های وارده به شهرستان را گزارش می کند و مکاتبات لازم را با سازمان مدیریت بحران انجام می دهد، بیان کرد: غرامت باغداران چند قسمتی دارد که یکی از آن جابه جایی تسهیلات باغداران است. چرا که اکنون کشاورز به دنبال فروش محصول خود بود تا برای راحتی فروش محصول هزینه کند، اما اکنون محصولی وجود ندارد، بنابراین باید برای رفع دغدغه باغدار، این راحتی کنار گذاشته شود.

وی از سوی دیگر با بیان اینکه کشاورز باید امکانات مورد نیاز باغدار را برای انجام کار خود فراهم کند، بیان کرد: از دیگر اقداماتی که می توان برای باغداران انجام داد، نوسازی باغات فرسوده است که نیاز به امنیت دارد. همچنین می توان با اعطای تسهیلات مطلوب به باغدار اقداماتی مانند کمک قرض الحسنه و احداث سایبان را در دستور کار قرار داد.

این مسئول با اشاره به اینکه اگر بسیاری از باغداران باغات خود را بازسازی کنند، قطعا باغداران دیگر نیز برای حفاظت از محصولات خود پیشقدم خواهند شد، گفت: در زمینه شیلات، زنبور عسل و دام نیز باید پیگیری های سازمان خسارت را در نظر بگیرد. مدیریت بحران و حمایت از کشاورزان.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به بحث آبخیزداری و احیای قنوات افزود: برخی از مزارع باید آبیاری شوند تا آواربرداری شود و درختان خفه نشوند. حوزه آبخیزداری شهرستان های دماوند و فیروسکو نیازمند و امکانات خاص به ویژه مناطق سیل زده و فرسوده در دستور کار قرار دارد.

ساداتی نژاد با تاکید بر راه اندازی سامانه ضد تگرگ در منطقه خواستار تداوم استقرار این سامانه در منطقه شد: خسارت وارده به محصولات دامی، سوخت تراکتور و مناطق عشایری بررسی و اعلام شود.

به اشتراک بگذارید