خسارت ناشی از قطع اخیر اتصال اینترنت را چه کسی پرداخت می کند؟


یک حقوقدان فضای مجازی با بیان اینکه اگر فردی از اختلال در خطوط ارتباطی احساس آسیب کرد می تواند مستقیماً به دادگاه عمومی مراجعه کند، گفت: سازمان پدافند غیر عامل و مرکز ملی فضای مجازی باید بر این مسائل نظارت داشته باشند. .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، آتش سوزی در حوضچه ارتباطی مرکز قدس شرکت مخابرات ایران، ظهر دوشنبه گذشته (۱۹ مرداد ۱۴۰۱) رخ داد و اینترنت و اینترنت را با مشکل مواجه کرد. ارتباطات مشترک مشترک و اپراتورهای تلفن همراه در تهران. با وجود اینکه اعلام شده بود اقدامات فنی انجام شده است، اما به دلیل اختلالات ارتباطی مشترکین با کسب و کار، تمامی مشکلات ارتباطی و اینترنت مشترکان تا ساعت ۱۶ به طور کامل برطرف شده است.

در همین رابطه محمدجعفر نعناکار، وکیل فضای مجازی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: دو سازمان در کشور داریم که متولی زیرساخت ها هستند. به ویژه در حوزه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، داده‌ها، سامانه‌ها و ارتباطات سامانه به سامانه که یکی از آنها سازمان پدافند غیر عامل و دیگری شورای عالی در رأس فضای مجازی است. سازمان پدافند غیر عامل و از اعضای شورای عالی فضای مجازی.

وی ادامه داد: بر اساس استانداردها و پروتکل های سازمان پدافند غیرعامل باید زیرساخت های کشور فراهم و معماری شود تا بتوان در مواقع بحران به شبکه دیگری سوئیچ کرد تا بتوان آنها را به شبکه دیگری سوئیچ کرد. در صورت بروز خطرات شبکه مانند سیل، زلزله، آتش سوزی یا جنگ، از طریق پروتکل های حفاظت غیرفعال، داده ها و شبکه ارتباطی را از شبکه در حال سرویس دهی به شبکه ایمن دیگری انتقال دهید تا کیفیت خدمات از بین نرود. دسترسی به افراد، کسب و کار و اطلاعات مختل نمی شود.

عدم رعایت پروتکل های پدافند غیرعامل و مصوبات شورای عالی فضای مجازی

این وکیل فضای مجازی درباره آتش سوزی در استخرهای فیبر نوری مخابرات با بیان اینکه این حادثه نشان می دهد که پروتکل های پدافند غیرعامل و مصوبات شورای عالی فضای سایبری اصلا رعایت نشده است، افزود: جایی که ارتباط برقرار شده است. کابل ها در سطح محلی متصل و پخش می شوند، به هر دلیلی پایین می آید و نمی توانید به شبکه دیگری سوئیچ کنید. در این موضوع علاوه بر مصوبات شورای عالی فضای مجازی و پروتکل‌های پدافند غیرعامل، شرکت ارتباطات زیرساخت نیز به SLA وزارت ارتباطات عمل نکرد.

نعناکار با اشاره به عدم رعایت SLA یعنی طرح خدمات تضمینی زیرساخت در مقابل اپراتورها، گفت: این موضوع در این حادثه رعایت نشده و کسی مسئولیتی ندارد. در بسیاری از کشورهای جهان، اگر زیرساخت مطابق استانداردهای SLA نباشد و نتواند خدمات تضمین شده با کیفیت خود را انجام دهد، باید جبران شود. حال سوال این است که اگر در کشور مشکلی مانند سیل، جنگ و یا حادثه ای مانند آتش سوزی دیروز رخ دهد، این مصوبات کجا نیاز است؟ چه کسی بر این مصوبات نظارت دارد؟ در بازدارندگی غیرعامل ناظر سازمان است و در شورای عالی فضای مجازی ناظر مرکز ملی فضای مجازی است در حالی که هنوز اظهارنظری نکرده اند.

وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر این است که به دلیل قطع ارتباط و تعطیلی مشاغل به دلیل عدم انتقال پول یا برقراری ارتباط مناسب، چه کسی باید خسارت وارده به مردم را جبران کند؟ اینها نشان می دهد که ما از نظر زیرساختی، قوانین قانونی و نظارتی مشکل داریم و هیچکس این مسائل را دنبال نمی کند. اما جایی مثل دادستانی می تواند به عنوان مدعی العموم وارد شود و آنها را تحت تعقیب قرار دهد.

کارهای زیربنایی جزء اقدامات مستثنی محسوب می شود

این وکیل فضای مجازی با بیان اینکه فعالیت شرکت زیرساخت های ارتباطی جرم محسوب می شود، گفت: در این زمینه اقدامات تکمیلی در حال انجام است زیرا زیرساخت دستگاه دولتی است، اولی سازمان بازرسی کشور و دومی سازمان بازرسی کشور است. مرکز ملی در فضای مجازی سومی سازمان پدافند غیرعامل است و چهارمی دادستان ها که ممکن است هر کدام به عنوان مدعی العموم پیگیری کنند. تمام این چهار سازمان می توانند مستقیما وارد موضوع شوند، نیازی به شکایت به بخش خصوصی نیست، اگر بخش خصوصی شکایتی داشته باشد می تواند به محاکم عمومی ارجاع دهد زیرا مرکز تجدیدنظر دادگاه های عمومی است.

ناناکار با بیان اینکه اگر فردی احساس کرد از طریق خطوط ارتباطی آسیب دیده می تواند مستقیماً به دادگاه عمومی مراجعه کند، تصریح کرد: میزان خسارت وارده را نمی توان به صورت واقعی برآورد کرد. بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات حدود سه درصد از اقتصاد کشور را شامل می‌شود و اختلال در این بخش اقتصاد دیجیتال را با مشکل مواجه می‌کند، اما ارزیابی میزان زیان موضوعی کارشناسی است که اقتصاددانان باید آن را بررسی کنند، حتی اگر اینطور نباشد. عدد کمی به نظر می رسد

به گزارش ایسنا، امروز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، رگولاتوری حوزه ارتباطات در اطلاعیه ای ضمن عذرخواهی از مشترکان به دلیل مشکلات پیش آمده، اقدامات لازم برای کشف مشکل، ضمن انجام بازدیدهای میدانی و انجام شده انجام شده است. با جمع آوری اطلاعات مربوطه، اعمال مقررات مربوطه در دستور کار قرار دارد، اطلاع رسانی در خصوص اقدامات لازم جهت جلوگیری از بروز مشکلات مشابه، اپراتورها پیگیری خواهند کرد.

همچنین بر اساس اصل هشتم قانون اساسی سازمان پدافند غیرعامل کشور، اجرای مقررات پدافند غیرعامل بر عهده استانداران عالی‌قدر متولی هر دستگاه اجرایی و استان است.

به اشتراک بگذارید