خطوط کانتینری از بنادر شمالی کشور تا بندر ماخاچکالا روسیه آغاز می شود


بر اساس این گزارش، شرکت کشتیرانی دریای خزر خطوط کانتینری شامل کانتینرهای معمولی، یخچالی و ترانزیتی از بنادر شمالی کشور به بندر ماخاچ روسیه را برای بهبود خدمات رسانی به صاحبان کالا راه اندازی و راه اندازی کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، شرکت کشتیرانی دریای خزر خطوط کانتینری را از بنادر شمالی کشور به بندر ماخاچ کالا روسیه راه اندازی کرد.

بر اساس این گزارش، شرکت کشتیرانی دریای خزر خطوط کانتینری شامل کانتینرهای معمولی، یخچالی و ترانزیتی از بنادر شمالی کشور به بندر ماخاچ روسیه را برای بهبود خدمات رسانی به صاحبان کالا راه اندازی و راه اندازی کرده است.

با بهره برداری از این خط، هزینه و مدت زمان حمل کالا از ایران به مسکو نسبت به حمل و نقل جاده ای از مرز آذربایجان بیش از ۳۰ درصد کاهش می یابد. همچنین با توجه به تردد در کریدور شمال – جنوب در فصول سرد سال که کانال‌های ولگا و آستاراخان یخ می‌زند، استفاده از ظرفیت بندر ماخاچ‌کالا مقرون به صرفه‌تر خواهد بود، بنابراین دو عامل زمان و هزینه عبارتند از: مهم در ترانزیت کریدور شمال-جنوب.

بندر ماخاچ کالا که بر روی دریای خزر واقع شده است، یکی از بنادر مهم فدراسیون روسیه است، زیرا این بندر تنها بندری در کل روسیه است که در فصل زمستان یخ نمی زند و فعالیت مداوم این بندر ادامه دارد. سال یکی از ویژگی های اصلی آن است. توسعه زیرساخت های لجستیکی و ایجاد ارتباطات حمل و نقل با سایر کشورها و مناطق روسیه از اهداف اولویت دار بندر ماخاچ کالا در جمهوری داغستان است.

همانطور که گفته شد، بندر تجاری دریایی ماخاچ کالا تنها بندر بدون یخ روسیه در حوزه دریای خزر است. این بندر یک شبکه راهبردی مهم سیستم حمل و نقل جنوب روسیه است که با آسیای مرکزی، ایران، قفقاز جنوبی و سایر کشورهای جهان ارتباط دارد. این بندر در حمل و نقل عمومی محموله، مایعات، ساختمانی و کانتینری فعال است. دریانوردی در بندر ماخاچ کالا در چهار فصل انجام می شود. بندر تجاری دریایی ماخاچ دارای قلعه ای است که از مرز عبور می کند. بندر بالایی یک کشتی به طول ۱۵۰ متر و یک ورودی آب تا طول ۴.۵ متر را در خود جای می دهد. بندر تجاری دریایی ماخاچ قلعه شامل اسکله بار خشک و مرکز جابجایی بار با ظرفیت ۳ میلیون تن در سال، اسکله برای بارهای عمومی، فله و کانتینری با ظرفیت ۱.۲ میلیون تن در سال، پایانه ریلی، کشتی با ظرفیت ۱.۳ میلیون تن و کشتی ۰.۵ میلیون تن در سال و ظرفیت ترمینال غلات. ۶ اسکله به طول بیش از ۹۰۰ متر می تواند شش کشتی را در یک زمان بارگیری و تخلیه کند. اسکله های این بندر می تواند تانکرهایی با ظرفیت بارگیری ۱۳۰۰۰ تن و آبکش شناور ۶ متری را در خود جای دهد. . سالانه ۱۰ میلیون تن بار از طریق خطوط ریلی اصلی متصل به این بندر قابل حمل است. بزرگترین پایانه نفتی منطقه قفقاز شمالی با ۵۴۰۰۰۰ متر مکعب متصل به خط لوله اصلی نفت باکو-نووراسیسک در کنار این بندر قرار دارد. در حال حاضر بندر تجاری دریایی ماخاچ قلعه مورد توجه سرمایه گذاران و شرکت های حمل و نقل کالا بوده و یکی از بازیگران اصلی بخش حمل و نقل خصوصی در منطقه دریای خزر است. حمل و نقل نفت و محموله دریای خزر از قزاقستان، ترکمنستان، ایران و سایر کشورهای حاشیه دریای خزر از طریق بندر ماخاچ کالا از نظر اقتصادی سود بیشتری دارد و زمان ترانزیت بار از طریق کریدور «شمال-جنوب» را کاهش می دهد.

شرکت سهامی «بندر تجاری دریایی ماخاچ گاله» در نیمه اول سال ۱۳۹۰ بیش از ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تن محموله را بارگیری و تخلیه کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸.۹ درصد افزایش داشته است. با وجود کاهش حجم بار، بندر مذکور در بین تمامی بنادر روسیه در دریای خزر پیشتاز است. بندر تجاری ماخاچ کالا ۶۰ درصد از کل گردش کالاهای حوضه دریای خزر را به خود اختصاص داده است.

به اشتراک بگذارید