در آستانه سالروز تولد دکتر میرزافر ابریشانچی؛ خدمات بزرگ شیمیدان به جامعه حقوقی شری


دلسوز بزرگ دکتر جیلانی. میرزافر ابریشانچیان صبح روز شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ پس از اقامه نماز میت مرحوم آیه رودباری در سن ۸۷ سالگی دارفانی را وداع گفت. در ساختمان قدیم شهرداری رشت (برج ساعت) به دانشگاه رفت و جایگزین گیلان شد و از مقابل دانشکده علوم انسانی در جوار آرامگاه فرزندش مرحوم علی ابریشانچیان به خاک سپرده شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از دادگستری؛ میر جعفر ابریشانچیان لنگرودی (ملقب به میر منصور)، فرزند سید احمد ابریشانچیان لنگرودی و خانم ایمن نقشی، در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۰ در محله سوخته خانواده تاخی در رشتیا به دنیا آمد.
او پدرش را در سنین پایین از دست داد و در آغوش پر مهر مادر و خواهر و برادرش بزرگ شد. در شرق کشور شغل خانواده مادری فروش دارو و اداره داروخانه بود. دوران کودکی خود را در محیط آتشین خانواده مادرش تکیه و ساگریساسون گذراند. دوره اول و دوم دبیرستان را در دبیرستان شاپور (شهید بهشتی فعلی) خواند و دوره دوم را در دبیرستان تربیت گذراند.
از دوران دبیرستان در رشته حسابداری داروخانه مشغول به کار شد و به دنبال نمایندگی برای شرکت های داروسازی در استان گیلان بود. دکتر که در عنفان شباب بود. در زمان حکومت محمد مصدق به تهران رفت و مدتی را در دانشگاه تهران گذراند و سپس از دانشگاه بوردو فرانسه فارغ التحصیل شد. پایان نامه موفق به اخذ پایان نامه با موضوع “اثر نمک های جیوه بر الکل تخمیر شده” شد.
در آن زمان، وزارت علوم و آموزش عالی تحصیلات آنها را معادل دکترای شیمی و داروسازی ارزیابی می کرد. دکتر. ابریشانچیان در سال ۱۳۳۶ وارد اتاق بازرگانی تهران شد و در نمایندگی تخصصی شرکت های دارویی در سراسر جهان و همچنین واردات مواد شیمیایی و دارویی فعالیت داشت.
او همیشه وطن خود را دوست داشته و در یک مصاحبه رسانه ای گفته است: «در کودکی عهد کردم که اگر روزی نیروی جسمی یا روحی ام بتواند به وطنم خدمت کند، دریغ نکنم. روزهای تازه جوانی و نوجوانی گذشته، نذرهایی که پیش از وطن گذاشته شده به فراموشی سپرده شده است و تازگی جوانی اجازه نمی دهد که اصلا به یادگار بماند. زمان به من یادآوری می کند که من نسبت به شهر و دیارم تعهدی دارم و اکنون می توانم به آن عمل کنم، چرا غفلت جوانی را پر کنم.

قبل از انقلاب مرحوم آرسن میناسیان و دکتر. خیریه گیلانی به توصیه حکیم زاده بنا به درخواست خود ساختمانی به مساحت حدود ۲۰۰۰ متر مربع به نام مادر مرحومش ایمن احداث کرد. موسسه معلولین رشت در حال حاضر مورد استفاده معلولین است.
مجموعه ای از پنج ساختمان به مساحت ۷۳۰۰ متر مربع برای دانشکده علوم انسانی و حقوق و کتابخانه خصوصی وی. میرزافر ابریشانچیان مدت ها پیش آن را به اضافه هزاران کتاب در زمینه های جامعه شناسی و پزشکی تهیه کرده است. ، ادبیات شرقی و گارب دیوان شاعران و نویسندگان، عرفان، سیاست و تصوف را به کتابخانه دانشکده علوم انسانی و حقوق دانشگاه گیلن کمک کردند.
مرد جاویدان گیلانی درباره انگیزه خود از این فعالیت گفت: شهر و زادگاهم را دوست دارم، عاشق آن هستم، مرد عاشق به مو و ابروی خود اهمیتی نمی دهد، از گیلانی درخواست و امیدوارم که توجه شود. به استان گیلان پرداخت می شود که زمانی بعد از تهران دومین استان کشور بود و به نظر گیلانی ها آخرین استان دوباره «می توانیم آن را برگردانیم» است.

«ساختمان دکتر علی ابریشانچیان» فرزند گرانقدرشان مرحوم دکتر. به یاد علی ابریشانچیان، این آخرین ساختمان رها شده توسط این آشنای مهربان در پردیس دانشگاه گیلن است.

دلسوز بزرگ دکتر جیلانی. میرزافر ابریشانچیان در ۱۸ اسفند ۱۳۹۶ در سن ۸۷ سالگی، صبح روز شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ پس از اقامه نماز میت مرحوم آیت الله رودباری دارفانی را وداع گفت. در ساختمان قدیم شهرداری رشت (برج ساعت) به دانشگاه رفت و جایگزین گیلان شد و از مقابل دانشکده علوم انسانی در جوار آرامگاه فرزندش مرحوم علی ابریشانچیان به خاک سپرده شد.

اشتراک گذاری