در کاوش های باستان شناسی در خانه ماسوله یک کوره ذوب فلز و بقایای معماری دوره اسلامی کشف شد.


مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان کهنه از محوطه باستانی ماسوله بازدید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، ولی جهانی با حضور در محوطه تاریخی کوهنه ماسوله از روند سومین فصل تحقیقات باستان شناسی منطقه بازدید کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان در این بازدید گفت: پس از کار کارشناسان در دهه ۷۰ و ۹۰، فصل سوم تحقیقات باستان شناسی محوطه تاریخی ماسوله قدیم از چند روز گذشته آغاز شده است.

جهانی افزود: کارشناسان میراث فرهنگی اکثر کاوش های مربوط به آثار دوره های اسلامی پس از انقلاب کبیر اسلامی را انجام داده اند و نتایج مهمی از جمله در سپمسگوت، قلعه رودخان، قلعه صلسال و مناطق تاریخی گسکر به دست آمده است. شهر و پنچپیران لاهیجان.

وی تصریح کرد: قدیمی ترین آثار به دست آمده در این کاوش مربوط به مسجد سپمسگت در شهرستان رسوانشهر است که با معماری منحصر به فرد خود به عنوان اولین مسجد تاریخ اسلام در استان گیلان شناخته می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان افزود: در خصوص ارائه پرونده ثبت منظر فرهنگی-تاریخی شهرستان ماسوله برای ثبت در فهرست آثار جهانی یونسکو از نکات مورد تاکید است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تحقیقات باستان شناسی را در محوطه تاریخی ماسوله قدیم انجام خواهد داد.خوشبختانه شواهد کاوش های قبلی بخش هایی از سازه های مرتبط با ذوب فلزات در این منطقه را به دست آورده است. کارشناسان در حال بررسی برای تایید نهایی هستند.

جهانی با تاکید بر ادامه کاوش در این محوطه تاریخی گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی محدوده تاریخی ماسوله قدیم، مذاکرات خوبی با اداره کل منابع طبیعی و هلال احمر استان برای مدیریت این منطقه انجام شد. . و با جذب اعتبارات لازم امیدواریم در آینده شاهد بازسازی کارگاه های سنتی باشیم.در این سایت موزه تاریخی فلزات ذوب می شود.

اشتراک گذاری