دستیابی به یک توافق پایدار، ارائه تضمین ها و پایان دادن به پرونده های امنیتی ایران ضروری است.


رئیس جمهور در دیدار نماینده فرانسه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بهبود روابط کشورمان با اروپا را در گرو استقلال کشورهای این قاره و شرایط دستیابی به یک توافق عادلانه و پایدار از منظر دانست. جمهوری اسلامی ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، وی در دیدار با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه با تاکید بر آمادگی ایران برای دستیابی به یک توافق عادلانه و پایدار، خواستار پایان دادن به مسائل امنیتی ایران و همچنین ضرورت این توافق شد. و گفت: همکاری ها و روابط ایران و فرانسه قابل بهبود است، در حالی که اروپا باید عملاً نشان دهد که سیاست هایش مستقل است و تابع خواسته ها و سیاست های آمریکا نیست.
رئیس‌جمهور در این دیدار به خروج آمریکا از برجام و نقض تعهداتش و همچنین عدم پایبندی اروپایی‌ها به تعهدات خود در نفع مالی ایران از این توافق اشاره کرد. خروج یکجانبه آمریکا از توافق و خسارات ناشی از آن، تمایل جمهوری اسلامی به اخذ تضمین های تضمین شده یک الزام کاملاً منطقی و منطقی است.
پرونده های باز دکتر ایران در آژانس مانعی جدی برای دستیابی به توافق است. رئیسی برشمرد و گفت: برخورد آژانس با موضوعات باید فنی و به دور از فشارها و پیشنهادات دیگران باشد و معتقدیم بدون بسته شدن پرونده ایران امکان توافق وجود ندارد.
آیت‌الله رئیسی با انتقاد از درخواست سه کشور اروپایی برای صدور قطعنامه شورای حکام علیه ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای، گفت: این رویکردها غیرسازنده بوده و باعث پیچیده‌تر شدن امور می‌شود. وی با ۱۵ بار نظارت و بازرسی، اذعان داشت که اقدامات ایران بر اساس تعهدات خود و به دور از انحراف است.
رئیس جمهور کشورمان برخورد دوگانه آژانس با فعالیت های مخرب هسته ای رژیم صهیونیستی را نشانه سیاست زدگی دانست.
آیت‌الله رئیسی در بخشی دیگر از سخنان خود، فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را صلح‌جو و عاملی برای جلوگیری از گسترش تروریسم به اروپا خواند و گفت: امروز شما در نتیجه این تلاش‌ها در فرانسه انتخابات آرامی برگزار می‌کنید. جمهوری اسلامی برای نابودی تروریسم در منطقه».
در این جلسه آقای مکرون دستوراتی داد و با مذاکرات در حال انجام موافقت کرد: زمانی که آژانس اعلام کرد ایران به طور کامل به تعهدات خود عمل کرده است، ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و طرف های اروپایی هم همینطور. آنها به تعهدات خود در مورد استفاده ایران از منافع اقتصادی توافق نامه عمل نکرده اند.
رئیس جمهور فرانسه با بیان اینکه ادامه کار برای پیشرفت توافق هسته ای ضروری است، گفت: ایران و آژانس می توانند برای حل پرونده های موجود با یکدیگر همکاری کنند و در این زمینه به آژانس فشار سیاسی وارد نخواهیم کرد.
آقای مکرون با دعوت از رئیس جمهور کشورمان برای سفر به فرانسه افزود: می توانیم همکاری های خود را در گسترش روابط دوجانبه و مسائل اقتصادی و منطقه ای افزایش دهیم.

به اشتراک بگذارید