دهکده دانش بیانیان گیلان در بن بست اعتباری است. استاندار گیلان ۶۰ میلیارد تومان دارد


روستای دانش بانیان گیلان چهارمین سال اجرای خود را سپری می کند و از سال ۱۳۹۷ پیشرفت چندانی نداشته و در بن بست اعتباری گیر کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از مهر، مقام معظم رهبری سالی که در آن زندگی می کنیم را سال بهره وری، دانش بنیان و اشتغال زایی نامگذاری کردند. شاید در سال های گذشته نقش دانش بنیان در صنعت، اقتصاد و نیروی کار به اندازه امروز شناخته شده و مورد توجه نبود، اما نامگذاری هوشمندانه رهبر انقلاب جان تازه ای به مقوله «» بخشید. دانش عمومی”.

ساختن دهکده برای دانش پایه

استان گیلان با توجه به زیرساخت‌های خوب کشاورزی، صنعت و سایر بخش‌ها تنها ۷۰ شرکت دانش‌بنیان دارد که برای استانی با ارزش و با پتانسیل بالا مانند گیلان ناچیز است.

پارک علم و فناوری گیلان برای تحقق شعار امسال و ارتقای جایگاه اصیل دانش بنیان با عنوان «دهکده دانش» در ۳۰ هکتار در دستور کار طرح جامع قرار گرفته است.

«دهکده دانش گیلان» با هدف ترویج فرهنگ نوآوری و ایجاد کسب و کارهای دانش بنیان در استان با دسترسی به حمل و نقل ریلی در ۴ کیلومتری جاده رشت – تهران و نزدیک به پایانه رشت طراحی شده است. واقع در ۱۵ کیلومتری فرودگاه جنگل سردار و دسترسی به منطقه آزاد انصالی از مزیت های این روستای اشتغال زا است.

روستای در حال احداث دانش بنیان گیلان با حضور فرمانده سپاه قدس گیلان، فرمانده سپاه قدس گیلان و جمعی از مدیران کل استان مورد بازدید قرار گرفت. او قول داد که موانع را برطرف کند.

مسیر تولید و اشتغال باید از مسیر «دانش بنیان» عبور کند.

«علی باستی» رئیس پارک علم و فناوری استان گیلان گفت: روستای دانش بنیان مکانی امن برای کسب و کارهای نوآور و خلاق است و در این زمینه تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه کسب و کارهای دانش بنیان افزود: مسیر و محور تولید، اشتغال و اقتصاد برای رسیدن به موفقیت باید از ریل «دانش بنیان» عبور کند.

رئیس پارک علم و فناوری گیلان با اشاره به پیشرفت مادی روستای دانش بنیان گفت: دولت در سفر به استان ۱۸ میلیارد تومان وام برای روستای دانش بنیان گیلان در نظر گرفت اما ریالی نبود. تا کنون مجاز است.

باستی با بیان اینکه استاندار گیلان برای این پروژه ۶۰ میلیارد تومان اعتبار دارد، افزود: تزریق این اعتبارات بخشی از مشکلات مالی روستای دانش بنیان گیلان را برطرف می کند.

وی با اشاره به اینکه اعتبار اعطایی رئیس جمهور برای سفر رئیس جمهور به روستای دانش بنیان مربوط به سال های ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۱ بوده است، افزود: تاکنون مبلغی دریافت نشده است اما درصدی از مبلغ سفر رئیس جمهور به روستای دانش بنیان پرداخت شده است. یکی از اولویت های سازمان برنامه و بودجه استان است.

گیلان در انتظار مقام اول اقتصاد دانش بنیان شمال کشور است

رئیس پارک علم و فناوری گیلان با بیان اینکه برای ایجاد دهکده دانش گیلان بیش از ۱۰ میلیارد تومان هزینه شد، بیان کرد: این روستا در ۳۰ هکتار زمین در سه فاز اداری، مدیریتی، مراکز رشد و زمین واگذاری قرار دارد. خدمات پشتیبانی و رفاهی باید اجرا شود و خدمات برای شرکت ها و ساختمان های چند مستاجر برون سپاری شود.

باستی توجه ویژه به شرکت های دانش بنیان و نوآور را از اولویت های اصلی پارک علم و فناوری استان دانست و خاطرنشان کرد: گیلان ظرفیت های ارزشمندی در حوزه دانش بنیان دارد و تلاش می کنیم این موضوع به واقعیت تبدیل شود. .

وی با بیان اینکه گیلان قابلیت تبدیل شدن به اقتصاد دانش بنیان شماره یک در شمال کشور را دارد، اضافه کرد: یکی از رسالت های پارک علم و فناوری ایجاد و راه اندازی شهر دانش بنیان استان است. پروژه جامع عمرانی گیلان به عنوان دهکده دانش.

بر پایه و اساس تولید و اقتصاد دانش بنیان تاکید دارد

سید قاسم دلخوش رئیس مجمع نمایندگان گیلان با بیان اینکه تمرکز بر شرکت های دانش بنیان کمک زیادی به رونق اقتصاد و تولید می کند گفت: ارتباط صنعت و دانش در علم و فناوری محقق می شود. پارک، هر چه این ارتباط نزدیک تر شود، نتیجه مطلوب تر است.

وی با تاکید بر پایه گذاری تولید و اقتصاد دانش بنیان افزود: هر گاه صنعت و تولید در لباس دانش بنیان ظاهر شود اثربخش و پایدار خواهد بود.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان با اشاره به اهتمام ویژه این مجمع برای حمایت از شرکت های دانش بنیان، ایجاد یک دهکده دانش بنیان در استان را ضروری دانست و گفت: مجمع نمایندگان گیلان توجه ویژه ای داشتند و موافقت کردند. به شرکت های دانش بنیان و نهاد این روستا.

دلخوش با تاکید بر رفع موانع راه اندازی دهکده دانش گیلان گفت: تسریع در تحقق منابع مالی در راه اندازی دهکده دانش گیلان حائز اهمیت است.

وی موانع جهاد کشاورزی در تغییر کاربری روستای دانش را رد کرد و افزود: موضوع از طریق مجمع نمایندگان استان در کمیسیون کشاورزی مجلس در حال پیگیری است.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان با اشاره به قرار گرفتن روستای گیلان دانش بنیان در مجاورت سپاه قدس تصریح کرد: اقدامات حفاظتی و امنیتی ساخت و سازهای روستای دانش بنیان باید رصد شود.

دهکده دانش گیلان در تنگنای اعتباری

طرح هادی ۳۰ هکتاری در قالب روستای دانش بنیان گیلان، تجاری سازی دستاوردهای علمی پژوهشی، توسعه زیرساخت های فیزیکی برای ایجاد واحدهای مبتکر و خلاق و توسعه اقتصاد دانش بنیان خواهد بود. تاکنون پیشرفت چشمگیری نداشته است، همانطور که از شواهد نشان می دهد در بن بست اعتباری گیر کرده است، آزادسازی ۱۸ میلیارد اعتبار برای سفر رئیس جمهور و ۶۰ میلیارد اعتبار با استاندار روستا را از بار مالی نجات می دهد. حضور مسئولان ارشد استان و بازدید از روستا به تسریع این پروژه مهم کمک شایانی می کند.

به اشتراک بگذارید