رابطه سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و چاقی


اکثر مردم درباره بیماریهای مرتبط با چاقی اطلاع دارند. چاقی چه مشکلاتی را ایجاد می کند ، مانند بیماری های قلبی عروقی ، فشار خون بالا ، دیابت و غیره. اما تعداد کمی از مردم می دانند که چاقی زنان ممکن است با مشکلات باروری و سندرم تخمدان پلی کیستیک همراه باشد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

در مورد سندرم تخمدان پلی کیستیک بیشتر بدانید

سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین اختلالات هورمونی در سنین باروری است. تقریباً 10 درصد از کل زنان از این سندرم رنج می برند. علامت و ویژگی اصلی این سندرم قاعدگی نامنظم است و اغلب با بارداری مشکل دارند. که سندرم زمانی رخ می دهد که سطح هورمون بدن تغییر کرده و غیر طبیعی است. علت اصلی این عارضه مربوط به تولید بیش از حد هورمون مردانه آندروژنیک است. علاوه بر این هورمون ، چندین عامل دیگر نیز می توانند بر اختلال عملکرد تخمدان تأثیر بگذارند.

چرا سندرم تخمدان پلی کیستیک باعث چاقی می شود؟

که سندرم استفاده از هورمون انسولین برای بدن مشکل می کند. در نتیجه ، قند و نشاسته به انرژی تبدیل نمی شوند. از نظر پزشکی ، این وضعیت مقاومت به انسولین نامیده می شود. سطح انسولین همچنین به تولید آندروژن های بیشتر کمک می کند و یک چرخه مداوم است. افزایش وزن در افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بر شکم و لگن تأثیر می گذارد. به شکل اندام گلابی شکل ، اندام سیبی شکل می شوند. چربی شکمی خطرناک ترین نوع چاقی است زیرا باعث بیماری های قلبی عروقی و کبد چرب می شود.

درمان تخمدان پلی کیستیک با کاهش وزن

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. هنگامی که شما دچار اختلال تخمدان پلی کیستیک هستید ، چرخه قاعدگی شما با کاهش 10 درصدی وزن به حالت عادی برمی گردد. همچنین می تواند برخی از علائم را تسکین دهد سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک.

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. برای شروع کاهش وزن بهتر است به متخصص تغذیه مراجعه کنید. پزشک رژیم درمانی و کاهش وزن را بر اساس آزمایش تجزیه و تحلیل بدن برنامه ریزی می کند. در صورت نیاز به استفاده از روشهای کاهش وزن غیر تهاجمی ، پزشک دستگاه و روش مناسب را به شما ارائه می دهد.

رژیم غذایی برای تخمدان پلی کیستیک

با رژیم غذایی سرشار از فیبر و کم قند شروع کنید. حتماً میوه ، سبزیجات و غلات کامل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به جای خوردن سه وعده غذایی مقوی در روز ، وعده های غذایی خود را تقسیم کنید. همچنین در تنظیم و کنترل قند خون مثر است. حداقل 30 دقیقه در روز مانند پیاده روی ورزش کنید. اگر سیگاری هستید ، تحت نظر پزشک دوز را به مرور کاهش دهید.

چرا تشخیص زودهنگام و درمان PCOS مهم است؟

مانند هر بیماری مزمن ، تشخیص زودهنگام می تواند روند بهبود را تسریع کند.

دیدگاهتان را بنویسید