رفتار امام جمعه باید مانند رفتار پدر نسبت به فرزندان باشد


به گزارش خبرگزاری برنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز (چهارشنبه) در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور، نماز جمعه را حلقه بسیار مهمی در زنجیره قدرت نرم نظام اسلامی و وظیفه ای فوق العاده برشمردند. و تاکید کرد: امام جمعه سخنگوی انقلاب اسلامی است، هدف اصلی ایشان بازتولید اندیشه های معرفتی و مبانی انقلابی، پاسخگویی به شبهات به زبان روز، تبیین منطقی و پدری با همه است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای سخنان خود، با گرامیداشت ایام اهل‌بیت (علیهم‌السّلام)، با بیان اهمیت جایگاه نماز جمعه، به جایگاه استثنایی آن در فرایض دینی اشاره کردند. : «رابطه توجه به خدا با حضور و اجتماع مردم»، «سکر و صورت جمعی ذکر خدا و نزول برکات آن بر گروه»، «نماز جمعه هر هفته بدون وقفه ادامه دارد»، «طرح مسائل مختلف». جامعه اعم از مشکلات فکری، خدمات اجتماعی، همکاری های مردمی، آمادگی ها و بسیج نظامی یکی از مهم ترین ویژگی های نماز جمعه، «آمیختن معنویت با سیاست»، زیربنای مهمی است، ظرفیتی بسیار عالی و فوق العاده است. فرصت

وی افزود: نماز جمعه با چنین ویژگی هایی حلقه مهمی در زنجیره پیچیده و طولانی قدرت نرم نظام اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی با طرح این سوال که آیا توانسته‌ایم نماز جمعه را در جایگاه رفیع و شایسته خود در جمهوری اسلامی قرار دهیم، گفتند: به نظر می‌رسد نواقصی وجود دارد که باید برای رفع آن تلاش کنیم. در این میان برخی مسائل بر عهده ائمه جمعه و برخی بر عهده مدیریت ائمه جمعه است.

رهبر انقلاب اسلامی در خصوص ائمه جمعه به دو موضوع اشاره کردند: ۱- سیره و سبک زندگی ائمه جمعه ۲- محتوای خطبه های نماز جمعه.

حضرت آیت الله خامنه ای درباره شخصیت و سیره امام جمعه فرمودند: همان گونه که ائمه جمعه در نماز جمعه خود به تقوا سفارش می کنند، باید در فراگیری و تقوی تمام تلاش خود را به کار گیرند، زیرا اگر غیر از این باشد نتیجه معکوس خواهد داشت. . در نتیجه.

وی «رفتار پدرانه نسبت به همه» را یکی از ملزومات سیره و سیره امام جمعه عنوان کرد: در نماز جمعه طبقات و سلایق مختلفی وجود دارد، رفتار امام جمعه باید با فرزندان پدر باشد، باید بنشیند. . همه سر سفره معنویت و دین..

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به هزارمین جشن غدیر در تهران و حضور گروه‌ها و عبارات مختلف، آن را پدیده‌ای عجیب توصیف کردند و خاطرنشان کردند: همه اقشار مردمی در این جشن شرکت داشتند که همگی طرفدار دین بودند. تفاوت های آشکار آنها.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در یکی از سفرهایم به یکی از استان‌ها به حضور اقشار مختلف در مراسم استقبال از علمای آن استان اشاره کردم و گفتم در میان مردم افرادی بودند که انگار فکر می‌کنید گریه می‌کردند. آنها این کار را می کردند. حتی به دین هم اعتقاد نداشته باشید، همه به دین اعتقاد دارند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تذکر بعدی روز جمعه ائمه را به مردم‌پسندی یعنی در جمع مردم بودن و صحبت کردن توصیه کردند و افزودند: رفت و آمد در میان مردم امر مهمی است، پس از خود فاصله نگیرید، مردم! ارتباط خود را به گروه خاصی محدود نکنید.” به راستی در این سال ها شبکه امام جمعه یکی از پرمخاطب ترین تشکل های انقلابی بود. توصیه دیگر ارتباط با جوانان و یافتن سازوکار مناسب برای آن رهبر انقلاب بود.

وی با اشاره به فعالیت بسیاری از گروه های جوان، خودجوش، گمنام و بی ادعا در سراسر کشور، وظیفه ائمه جمعه را برای رسیدن به این اقشار و حمایت از آنها خواند و گفت: مشارکت در خدمات اجتماعی مانند کمک به مردم در حوادث طبیعی. . تعامل با کرونا و جمع آوری کمک های مومنانه برای نیازمندان از وظایف ضروری ائمه جمعه است و برخی از ائمه جمعه در این زمینه سرآمد بوده اند.

رهبر انقلاب اسلامی در این زمینه تاکید کردند: ما طرف عدالت هستیم، پرچم آن را برافراشته ایم، اما تحقق عدالت بدون کمک به قشر مستضعف و مستضعف معنا ندارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در توصیه‌ای دیگر با تقدیر از تلاش‌های ستادهای نماز جمعه سراسر کشور، دستور نظارت بر سلامت این ستادها را به ائمه جمعه دادند و بر پرهیز از فعالیت‌های مالی تأکید کردند: فعالیت‌های مالی مانند تأمین هزینه‌های جمعه است. باید از نماز پرهیز کرد زیرا آثار منفی برخی از مردان محترم که به این کارها می پردازند همچنان بر نظام اسلامی تأثیر می گذارد.

وی همواره علناً مدیریت تشکل های روحانیت و حوزه های علمیه را علنی می خواند و می افزاید: حوزه ها و مراجع، اختیارات حوزه به مردم بستگی دارد نه دولت ها و مراجع، این یک افتخار و یک امتیاز است. به همین دلیل بود که حوزه های علمیه بدون مواجهه با دولت ها در موارد مختلف توانستند در کنار مردم باشند. پس باید نماز جمعه را به همین صورت با کمک مردم خواند.

رهبر انقلاب مطالبی را درباره خطبه های نماز جمعه و محتوای آن بیان کردند.
وی با بیان اینکه گفتمان نماز جمعه و خطیب آن، بیانگر انقلاب اسلامی و مبین انقلاب است، افزود: هنر بزرگ خطیب جمعه، طرح اندیشه های معرفتی و انقلابی است. موضوع مهم عدالت، آزادی، حمایت از مظلومان، پیروی از شریعت متناسب با نیازهای امروزی، از طریق ادبیات جدید ابداع می شود.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه خطبه ها باید مغزی، آموزنده و پاسخگو به سؤالات رایج باشد، تأکید کردند: ادبیات وعظ باید گرم، صمیمی، وحدت بخش، امیدبخش، روشنگر، دلگرم کننده و موجب تشویش، حاشیه نشینی و اختلال روانی نشود. بدبینی، شرایط حال و آینده، دلیلی برای حمله دشمن ایجاد می کند.

وی خطبه های نماز جمعه را وظیفه ای مهم در مقابل گسترش بی وقفه شبهات از سوی اشرار دانست و گفت: میدان نبرد امروز میدان قدرت نرم است که دشمنان در تلاش برای نفوذ به دژ مستحکم ایمان مردم هستند. آنها را نابود کن که آنها عنصر موفقیت هستند. انقلاب اسلامی و بقای مردم در حراست از مقدسات، خیانت و هر عرصه دیگری اعتقاد مردم است.

رهبر انقلاب کار بزرگ جمهوری اسلامی را که محور هویت تمدن غرب است، یعنی «جدایی دین از سیاست» باطل دانستند و افزودند: جمهوری اسلامی تنها شعار دین نیست، بلکه با پیشرفت ایران، نماد دین ناسازگار است و تلاش دراز مدت غرب برای به چالش کشیدن سیاست، پس مافیای قدرت های غربی به رهبری صهیونیست ها و سرمایه دارانش و آمریکا، نمایشگاه آنهاست. این حقیقت درخشان مدام در حال برنامه ریزی برای حمله به جمهوری اسلامی است.

رهبر انقلاب با اشاره به مسائلی که در روزهای اخیر در رابطه با موضوع زن و حجاب مطرح شده است، خاطرنشان کردند: این مسائل از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره مطرح بوده و اخیرا نیز این موضوع مطرح است. تکرار تلاش های ناموفق تحت پوشش حجاب.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: چند سال پیش در جلسه‌ای از من پرسیدند که چه دفاعی در مقابل غرب در مورد زنان دارید که من گفتم من دفاعی ندارم، حمله دارم، کسانی که زن را کالایی می‌کنند. باید دفاع کرد و پاسخ داد.”

وی با طرح این سوال که چرا مقامات آمریکایی و انگلیسی، رسانه های دولتی و مزدوران آنها بارها در پوشش حجاب به مسائل زنان حمله کردند؟ آیا واقعاً غرب مدافع حقوق زنان ایران است؟»، گفت: غرب همان طور که دارو را برای کودکان ممنوع می کند، جلوی آبرسانی به ملت ایران را می گیرد، این کودکان، آیا واقعا غرب با زنان ایرانی همدردی می کند؟ “

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: اینکه یک زن محترم و با استعداد ایرانی بزرگترین و مهمترین ضربه را به ادعاها و دروغ های تمدن غرب زده است و از این بابت بسیار عصبانی هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: سال‌هاست که غرب می‌گوید زن تا رهایی از قیود اخلاقی و دینی نمی‌تواند پیشرفت کند و به سطوح بالاتر علمی، سیاسی و اجتماعی برسد، اما در چهل سال اخیر زنان ایرانی توانسته‌اند لباس بپوشند. حجاب اسلامی و اردیبهشت چادر در عرصه های مختلف علمی، اجتماعی، ورزشی، سیاسی، مدیریتی، اقتصادی و فرهنگی ظاهر می شود و به موفقیت و سربلندی فراوانی دست می یابد.

وی تاکید کرد: دستاوردهای زنان مسلمان ایرانی زحمات دویست یا سیصد ساله غرب را باطل می کند و به همین دلیل با خشم زنان ایرانی، فضای شبهه و فضایی را در زیر حجاب ایجاد می کنند.

رهبر انقلاب با پرداختن به موضوع حجاب در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته، فضای مجازی و رسانه ها خاطرنشان کردند: باید با این مسائل بسیار آرام و منطقی و به دور از احساسات غیرضروری و با دلایل روشن برخورد کرد. این منطق استعماری غرب باید افشا شود و توضیح داده شود.
حضرت آیت الله خامنه ای در موارد دیگر نیز تبیین با متانت و مهارت را لازم دانستند و افزودند: ممکن است در منطقه ای ناهنجاری باشد که امام جمعه با توجه به همه ملاحظات تصمیم به آوردن نماز جمعه بگیرد. باید کیفیت مناسبی داشته باشد و مطابق با جایگاه امام جمعه باشد.

رهبر انقلاب با تأکید مجدد بر برخورد با شبهات دشمن و جدی گرفتن وظیفه جهاد، گفتند: در نبرد سخت و ضربه شمشیر عده ای برخاستند اما سقوط کردند، در میدان نبرد نرم و در مقابل تردیدها، مطمئناً این یکی از دلایل است.” پیش پا افتاده است.
وی توصیه های خطاب به ائمه جمعه را برای خطبه های ایام محرم نیز صحیح دانست و بر لزوم جذب مخاطب در نماز جمعه و ارتقای سطح جامعه مردم تاکید کرد: برخلاف برخی از مردم، اعتقادات مردم این است. تضعیف، رویدادهای بزرگی مانند غدیر، محرم، عزاداری صفر، راهپیمایی اربعین، کمک های مالی مردم به حوزه های علمیه نیز نشان دهنده قوت شعور دینی است. بدعت مردم را به گردن جامعه نیندازید، چون مردم در میدان هستند، ما هستیم و با انجام وظایف خود را از میدان خارج نکنید.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گزارشی از رویکردها، برنامه ها و فعالیت های در راستای ارتقای کیفی نماز جمعه تهیه کرد.