ساخت خانه های استیجاری برای اجاره نشینان ورود شرکت های اجاره ای در ساخت و ساز مسکن


بر اساس طرحی تحت عنوان لیزینگ حرفه ای که مجلس و دولت در دستور کار خود قرار داده اند، شرکت ها در بخش لیزینگ حرفه ای یا با خرید و اجاره واحدهای مسکونی و یا ساخت واحدهای مسکونی با استفاده از زمین شخصی به دو صورت فعالیت خواهند کرد. زمین دولتی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، دولت و مجلس به دنبال ساماندهی بازار اجاره هستند. در همین راستا، سران دولت با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مبنی بر افزایش ۲۵ درصدی حداکثر مجاز اجاره بها در تهران و ۲۰ درصدی در شهرستان‌ها موافقت کردند.

از سوی دیگر شورای اسلامی طرح ساماندهی و کنترل اجاره بهای املاک مسکونی را در دستور کار قرار داد و برای بررسی بیشتر به کمیسیون عمران ارجاع داد. با توجه به اینکه کارشناسان بی توجهی به موضوع مسکن را یکی از پاشنه آشیل بازار اجاره می دانند، در طرح جدید مجلس بحث اجاره حرفه ای نیز در نظر گرفته شده است.

ورود شرکت های اجاره ای در مسکن

همانطور که عبدالجلال ایری، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در جلسه روزهای گذشته این کمیسیون توضیح داد، مواردی برای بهبود طرح ساماندهی و کنترل اجاره بهای املاک مسکونی و افزایش اثربخشی آن اضافه شده است. طرح اولیه که یکی از مهمترین آنها سیستم جامع اجاره حرفه ای است.

وی در تشریح این موضوع به خبرگزاری خانه ملت گفت: شرکت های لیزینگ یا با خرید و اجاره واحدهای مسکونی و یا با ساخت واحدهای مسکونی با استفاده از زمین شخصی و زمین دولتی در زمینه لیزینگ حرفه ای فعالیت می کنند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: یکی دیگر از موضوعات مهم اضافه شده به طرح ساماندهی و کنترل اجاره بهای املاک مسکونی، تسهیلات حمایتی برای کمک به مستاجران از جمله وام مسکن و سرمایه گذاری هایی است که اخیرا در اختیار مستاجران قرار گرفته است. براساس گزارش‌های منتشر شده طی سال‌های گذشته با مصوبه ستاد ملی پیشگیری از کرونا، وام سپرده مسکن برای تهرانی‌ها ۱۰۰ میلیون تومان، کلانشهرها ۷۰ میلیون و برای شهرستان‌ها ۴۰ میلیون تومان است. برخی بانک ها ظرف ۱۰ روز کاری مدارک را تکمیل کرده و وام را دریافت کرده اند.

ایری تصریح کرد: با توجه به اهمیت مدیریت بازار اجاره املاک مسکونی و فقدان قانون مدون و جامع در این زمینه، کمیسیون ساخت و ساز مجلس با حساسیت بالایی موضوعات را بررسی می کند و قطعا از نخبگان و متخصصان استفاده خواهد کرد. ظرفیت. برای این موضوع.

در حال حاضر راه حل های موقت در دستور کار است

در شرایطی که اقتصاد کشور در سال های اخیر با تورم بیش از ۴۰ درصدی مواجه بوده و اکنون به ۵۲ درصد رسیده است مجلس برای تنظیم بازار اجاره وارد عمل شده است. در این مورد برخی کارشناسان از حد مجاز افزایش اجاره بها انتقاد کردند، اما تجربه دو سال اخیر نشان می دهد که مهمترین پاشنه آشیل برای تعیین حد مجاز قراردادهای اجاره، نبود ضمانت اجرایی است. بنابراین در دو سال گذشته بسیاری از مالکان به راحتی دستور تخلیه را به مستاجران داده اند.

در واقع به گفته نمایندگان، طرحی که در دستور کار مجلس قرار گرفته است، ضمانت اجرایی لازم را دارد. آرا شواردیان، یکی از اعضای کمیسیون ساخت و ساز مجلس، می گوید که از جمله این اقدامات می توان به اعمال جریمه برای بنگاه های معاملات ملکی متخلف از قانون، اجتناب از معافیت های مالیاتی و افزایش مالیات و عوارض قانونی برای مالکانی که مبالغ فوق العاده تعیین می کنند، اشاره کرد. اما برای تحقق همه این موارد وجود یک سیستم اطلاعاتی قوی بسیار مهم است و طرح مجلس نیز بر این اهمیت تاکید دارد.

فرشید پورحاجت، کارشناس بازار مسکن درباره تاثیر قیمت‌گذاری بر بازار اجاره گفت: به نظر می‌رسد مسئولان مسائل کلیدی را فراموش کرده‌اند که در بخش مسکن تاثیرگذار بوده و مصرف‌کننده تغییر کرده است. در روند ۱۰ ساله تعداد خانوارهای اجاره‌ای ۱۴ درصد افزایش یافت که منجر به کاهش ساخت‌وساز و در نتیجه افزایش قیمت مسکن شد.

وی افزود: در سال های اخیر هزینه ساخت و سرمایه گذاری مسکن افزایش یافته است. آقای ملک می گوید که به جای رفع این مشکلات، اگر اجاره بها بیش از ۲۵ درصد افزایش یابد، جریمه می شود. این اقدامات جز جلب مشارکت مردم در رسیدگی های دیوان و شورای حل اختلاف، نتیجه دیگری ندارد. نتیجه دیگر این است که قراردادهای رسمی مشکلات را در بازار اجاره تشدید می کند.

این در حالی است که براساس گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در خرداد ۱۴۰۱، اجاره بها در تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۶ درصد و در کل کشور ۵۱ درصد افزایش داشته است. در دو سال گذشته میزان افزایش مجاز سالانه در تهران ۲۵ درصد، کلانشهرها ۲۰ درصد و سایر شهرهای کشور ۱۵ درصد بوده است. بنابراین آمارها نشان می دهد که نرخ اجاره بها طبق برنامه ریزی سیاست گذار رسما دو سه برابر شده است.

به اشتراک بگذارید