سالانه ۲۷۰ هزار کرور تن بنزین در خودروهای تولید داخل هدر می‌رود.


مصرف بنزین در خودروهای داخلی دو برابر میانگین جهانی است و ایران سالانه ۲۷۰ هزار میلیارد تومان درآمد خود را از طریق صادرات بنزین از دست می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس; پس از گذشت ۵ ماه از سال ۱۴۰۱، پیش بینی ها در مورد تولید و مصرف بنزین در کشور به حقیقت پیوست، بر اساس گزارش شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، مصرف بنزین از مرز ۱۰۰ میلیون لیتر در روز گذشت. . اگر روند فعلی ادامه یابد، مصرف بیش از تولید خواهد شد و ایران واردکننده بنزین خواهد شد.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس با عنوان «بررسی رویکردهای مختلف توسعه صنعت پالایش نفت کشور»، سرانه مصرف بنزین در ایران دو برابر میانگین جهانی است (شکل ۱).

اما دلیل اصلی مصرف بالای بنزین در کشور کیفیت پایین خودروهای داخلی است; جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی می گوید: تعداد خودروهای شخصی و موتورسیکلت در کشور حدود ۲۵ تا ۲۶ میلیون دستگاه است. اگر در این خودروها و موتورسیکلت ها استانداردهای جهانی داشته باشیم ۵۰ درصد کاهش مصرف خواهیم داشت. یعنی روزانه ۵۰ میلیون لیتر از مصرف کاسته می شود و این میزان کاهش ارزش بالایی دارد و برای کشور ارزآوری دارد.

با فرض اینکه قیمت هر لیتر بنزین بین ۰.۵ تا ۰.۷ دلار در هر لیتر باشد، با یک محاسبه سرانگشتی، میزان هدر رفت بنزین به دلیل بی کیفیتی خودروهای داخلی ۱۰ میلیارد دلار در سال است. حتی اگر نرخ ارز را ۲۵ هزار تومان در نظر بگیریم، سالانه ۲۷۰ هزار میلیارد تومان بدون سود وارد کشور می شود.

به اشتراک بگذارید