سطح زندگی به ۱۷۶۰۰۰۰۰ تومان رسید


رئیس کمیته عالی دستمزد شوراهای اسلامی کار کشور فرامرز توفیقی گفت: طبق آخرین آمار معیشت خانوارهای کارگری حدود ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است و فاصله زیادی بین هزینه های زندگی وجود دارد. حق الزحمه این شکاف بیش از ۶۳ درصد است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرسا به نقل از ایلنا، براساس آخرین برآوردها، متوسط ​​معیشت خانواده کارگری حدود ۱۷.۶ میلیون تومان است که فاصله زیادی بین هزینه زندگی و دستمزد وجود دارد. این شکاف بیش از ۶۳ درصد است.

در ۲۱ شهریور ماه اعلام شد که فروش گوشت مرغ بالای ۶۰ هزار تومان در کیلوگرم به طور کامل ممنوع شده است. معاون وزارت جهاد کشاورزی گفت: قیمت گوشت مرغ ۶۰ هزار تومان است و گران فروشی تخلف است. این در حالی است که قیمت رسمی گوشت مرغ کیلویی ۵۹ هزار تومان بود اما برای جلوگیری از متضرر شدن مرغداران، معاون وزیر جهاد کشاورزی نرخ مصوب را ۶۰ هزار تومان اعلام کرد و بر فروش با قیمت بیشتر تاکید کرد. محسوب و مشمول جرم گران فروشی می شود.

اما آیا بازار از این حکم رسمی پیروی می کند؟ کمتر از ده روز؛ ۲۹ شهریور ماه امسال رسانه ها اعلام کردند: «حداکثر قیمت مجاز گوشت مرغ یک کیلوگرمی ۶۰ هزار تومان است و قیمت این محصول در بازار از این قیمت هم فراتر رفته و بین ۶۲ هزار و ۷۵۰ تا ۶۵ هزار تومان به فروش می رسد». معاون وزیر جهاد کشاورزی در همان روز به مردم اطمینان داد: ما به اندازه کافی مرغ داریم و به استان های مختلف اعلام کرده ایم تا در بازار توزیع کنند. چرا بازار به این اطمینان توجه نکرد؟

ارزانترین مواد پروتئینی و گوشتی در سبدهای غذایی طبقه فقیر و کارگر به طور سنتی همیشه شامل گوشت مرغ بوده است. اما قیمت روز این گونه اقلام خوراکی – حتی نرخ رسمی ۶۰ هزار تومانی – اکنون از دسترس کارگران خارج است. بر اساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس، مصرف گوشت مرغ در کشور بین ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش یافته است و برآورد وزارت جهاد کشاورزی این است که این کاهش مصرف از ۳۰ درصد فراتر رود. این کاهش مصرف در سال جدید و پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی رخ داده است. صنعت طیور کشور سال هاست که به یارانه ارزی عادت کرده و بازارها با این یارانه سازگار شده اند، اما اکنون پس از حذف ناگهانی این یارانه، هر ماه شاهد افزایش قیمت محصولات این صنعت هستیم. به انتهای زنجیره نرسیده است، یعنی بالاخره وعده یارانه به مصرف کننده محقق می شود. از مرغ و فراورده های تخم مرغی که از ابتدای سال عشر کم درآمد سررسید شده است و یارانه نقدی قادر به جبران افزایش قیمت ها نیست، خبری نیست.

کل دستمزد روزانه برابر است با یک مرغ!

در این شرایط توانایی کارگران برای خرید گوشت مرغ به کمترین حد ممکن رسید. فرض کنید گوشت مرغ با بهترین قیمت کیلویی ۶۰۰۰۰ تومان در بازار یافت می شود; برای خرید مرغ سه کیلویی باید ۱۸۰۰۰۰ تومان بپردازید (قیمت موجود با احتساب یک کیلو حداقل ۶۵۰۰۰ تومان حدود ۲۰۰۰۰۰ تومان)؛ حداقل دستمزد روزانه کارگران در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۴۰ هزار تومان بوده است. با فرض اینکه همه کارگران واجد شرایط بالطبع از این مزایا برخوردار شوند، اگر مزایای مزدی مانند حق مسکن، حق فرزند و سنوات به این رقم اضافه شود، دستمزد روزانه حداکثر به ۲۰۰ هزار تومان می رسد. بنابراین پول خرید سه کیلوگرم مرغ در بهترین حالت ۱۸۰ هزار تومان با احتساب قیمت رسمی و ۲۰۰ هزار تومان با احتساب قیمت غیررسمی برابر با دستمزد روزانه یک کارگر است. اگر کارگری تمام دستمزد روز خود را بپردازد، بالاخره می تواند یک مرغ بخرد و به خانه ببرد.

۶۳ درصد شکاف بین دستمزد و هزینه زندگی

بنابراین، از این نسبت ساده می توان فهمید که سبد غذایی ماهانه کارگران چند برابر شده است. چه بر سر معیشت خانواده های کارگری آمد که گرانی گوشت مرغ، محصول پروتئینی موجود و ارزان، دستمزد روزانه کارگران را افزایش داد. هزینه زندگی در اواسط شهریور چقدر است؟

کشاورز توفیقی (رئیس کمیته عالی حقوق و دستمزد شوراهای اسلامی کار کشور) در پاسخ به این سؤالات، سبد معیشت ماهانه خانوارهای کارگری را محاسبه و ضریب تعیین می کند. وی در پاسخ به این پرسش ها: «ادعای جلوگیری از گرانی صحت ندارد، شیب تورم همچنان مثبت است؛ وقتی به راحتی اعلام می کنند که قیمت رسمی مرغ کیلویی ۶۰ هزار تومان است، آیا در نظر گرفته اند که درآمد روزانه یک کارگر تنها است. ۲۰۰ هزار تومان؟امروز طبق آخرین برآوردها معیشت متوسط ​​خانواده کارگری حدود ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است که فاصله زیادی بین هزینه زندگی و دستمزد وجود دارد که این فاصله بیش از ۶۳ درصد است. قبل از آزادسازی قیمت ها مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه می دهد: نظریه پردازان اقتصادی باید توضیح دهند که چگونه یک کارگر می تواند با دستمزد روزانه ۲۰۰ هزار تومان و یارانه نقدی ناچیز، تمام ارکان سبد معیشت را تامین کند; اصولا یارانه ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومانی چگونه محاسبه می شود؟ جایی که افزایش هزینه زندگی باید در این رقم لحاظ شود. نکته این است که در صورت محاسبه هزینه های واقعی مسکن و اجاره، نرخ سبد معیشتی بیش از ۱۷ میلیون تومان خواهد بود. بگذارید توضیح دهند که وعده «یک میلیون واحد مسکونی در سال» چه شد؛ در این یک سال چند خانه ساخته و به کارگر و مستاجر داده شد؟

به گفته وی، بیش از ۶۳ درصد جمعیت کشور حتی از عهده تامین نیمی از هزینه های زندگی خود بر نمی آیند، اما متأسفانه «معیشیت» به کلی از گفتمان محوری فرادستان خارج شده است.

افزایش ۹۰ درصدی هزینه های زندگی در شش ماه

امروز اگر یک خانواده سه نفره کارگر ماهانه ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان درآمد داشته باشد، می تواند از پس مخارج زندگی، اجاره خانه، خرید ماهی چند کیلو گوشت و مرغ، هزینه تحصیل و درمان و… برآید. چرخه عمر بازگشت یک بعد; اما شکاف دستمزد برای کارگرانی که حدود ۷۰ درصد از این رقم حداقل شاغل هستند بیش از ۶۳ درصد است.

ارقام نشان می دهد که در شش ماهه نخست سال معیشت حدود ۹ میلیون تومان به ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است که تورم ۹۰ درصدی کل هزینه های زندگی است. این تورم ۹۰ درصدی را باید با یارانه ۳۰۰ یا حداقل ۴۰۰ هزار تومانی جبران کرد؟

به اشتراک بگذارید