سوزان چلچراغ میزبان هشتمین جشنواره گل در عمارلوی رادبار است


هشتمین جشنواره گل سوسن چلچراغ با حضور بیش از ۳۰۰۰ نفر از سراسر کشور از جمله مسئولان شهرستانی و استانی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بار سرخ، ثالث و رستاخیز با اجرای موسیقی سنتی، آهنگ های محلی و محلی برگزار شد. ، و شعر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا هشتمین نمایشگاه گل سوزان چلچراگ در داماش عمارلو رودلابر گیلان برگزار شد.

در این جشنواره یک روزه که بیش از ۳۰۰۰ نفر از سراسر کشور حضور داشتند، نمایندگان مجلس شورای اسلامی از شهرستان های رادبار، تالش و رسنشره و همچنین موسیقی سنتی، نمایندگان محلی و محلی به اجرای بازی و شعر پرداختند. و آهنگ

در پایان این جشنواره از ۱۸ فعال محیط زیست، خبرنگار و سازمان مردم نهاد با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد.

سوزان چلچراگ نمایشگاهی از صنایع دستی و غذاهای عامیانه در ۱۰ غرفه در ارتباط با جشنواره گل برگزار کرد.

رضا زمانی، رئیس اداره کل حفاظت استان گیلان گفت: مجموعه ژنتیکی سوسن چلچراغ به مساحت ۱۵ هزار هکتار از سال‌های اولیه کشف حفاظت می‌شود. گل های روستای داماش حصارکشی شد.

علی فرهی رئیس محیط زیست شهرستان رودبار گفت: علاوه بر حصارکشی، نصب دوربین و ایجاد پاسگاه محیط زیست به صورت ۲۴ ساعته برای حفاظت از زیستگاه گل و بررسی حفاری این گل جرم است.

عزیزپور انبوهی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رودبار گفت: این جشنواره هر ساله در زمانی که سوسن چلچراغ شکوفا شده و گردشگران را جذب می کند، برگزار می شود تا زیرساخت های صنعت گردشگری را آماده کند. این منطقه با ایجاد خانه، هتل و بوم گردی و راه اندازی رستوران در مسیر.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی لاهیجان گفت: از بین رفتن این گل جای نگرانی نیست.

پاداش افزود: علاوه بر تحقیقات انجام شده در مرکز تحقیقات کشاورزی لاهیجان در زمینه تکثیر این گیاه، دانشجویان تحصیلات تکمیلی مطالعات موردی خود را برای ارائه پایان نامه و پایان نامه انجام داده اند.

وی گفت: به جز ارتفاعات اینگل و دمشق گیلان در ایران، رشد سرخس به دلیل شباهت ویژگی های اقلیمی و محیطی، دمای مطلوب، مرطوب بودن خاک، تامین آب بهینه، ارتفاعات روداسر، اسلم، رستم آباد. در گیلان و کلاردشت. کجور، مسندران و نمین اردبیل در نوشهر به صورت محدود و پراکنده مشاهده شده است.

یکی از نادرترین گونه های گیاهی در جهان است.

در سال ۱۹۹۸، زیستگاه جدید سوزان چلچراگ، این گل زیبا و کمیاب، توسط کارشناسان در ماسوله، یک محوطه باستانی در ارتفاع ۲۰۰ متری از زمین، کشف شد.

بیش از ۲۰۰۰ نمونه از این گل در ارتفاع ۱۸۰۰ متری در دمشق از اواسط ژوئن تا پایان ژوئن شکوفا می شوند.

دمگل این گل تا ارتفاع ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متر رشد می کند که معمولاً ۷ سانتی متر آخر با ۴ تا ۱۰ گل پوشیده می شود.

در سال ۱۹۷۵ لدبری گیاه شناس فرانسوی این گل را در طبیعت دمشق در گیلان کشف کرد و یک سال بعد به عنوان اولین گلی که در فهرست ۷۱ اثر طبیعی ملی قرار گرفت در شورای عالی محیط زیست به ثبت رسید.

سوسن لوستر گونه ای از سوسن و نیلوفر است، گل در مقابل آن روشن است، گلبرگ ها به سمت بیرون می چرخند، شبیه لوستر است، به آن سوسن لوستر می گویند.

عطر اینگل شبیه به بهارنارنج و لیمو ترش است.

این گل در خارج از کشور به افتخار آقای لدبری که با نام لیلیوم لدبری نیز شناخته می شود، شناخته می شود.

مردم دمشق ناخودآگاه چنین گلهایی را در باغ خود کاشتند.

اشتراک گذاری