سومین توله سیاه گوش ایرانی به نام “پیروز”.


رئیس شورای اطلاع رسانی و سخنگوی سازمان حفاظت محیط زیست به طور رسمی نام یوزپلنگ ایرانی «پیروز» را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، نورالله مرادی با اعلام تشکیل دومین جلسه کمیته نامگذاری سازمان حفاظت محیط زیست در آموزش و مشارکت مردمی معاونت این سازمان اظهار کرد: در دومین جلسه کمیته نامگذاری پیشنهادی ارائه شد. معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی بر اساس نامگذاری یوزپلنگ ایرانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پس از جمع بندی این یوزپلنگ پیروز نام گرفت و انتخاب شد.

وی افزود: سه توله یوز ایرانی در محل زایمان سزارین صحرایی واقع در توران از یوزپلنگ ماده در مرکز پرورش یوزپلنگ ایرانی (به نام ایران) به دنیا آمدند، دو توله یوز به دلیل بیماری جسمی تلف شدند و یک توله یوز زنده اعزام شد. تهران تغییر کرد

مرادی خاطرنشان کرد: در این نشست همچنین مقرر شد در ۹ شهریور روز ملی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی از تیم علمی و مدیریتی این طرح بزرگ علمی تجلیل شود.

در ۲۱ اردیبهشت امسال، یک یوزپلنگ در سایت توران سه توله اسیر را با سزارین به دنیا آورد، اما پس از تولد مادر به دلیل قبول نکردن آنها مجبور به تغذیه با دست شد، اما سه روز بعد (۱۴ اردیبهشت) به گفته مسئولان سازمان محیط زیست، این توله ها به دلیل نقص ژنتیکی تلف شدند.

توله دوم در ۸ اردیبهشت تلف شد که عوارض جانبی داشت و توله سوم به بیمارستان ویژه حیوانات در تهران منتقل و تحت نظر دامپزشکی قرار گرفت و بلافاصله قرنطینه شد.

با توجه به اهمیت حفظ جان و نسل این گونه ارزشمند و عدم تجربه کشور در پرورش یوزپلنگ به صورت داوطلبانه، سازمان حفاظت محیط زیست از دامپزشک متخصص یوزپلنگ آفریقایی برای معاینه به ایران دعوت کرد. یوزپلنگ مادر و توله ها در ۴ ژوئن دکتر از مرکز پرورش یوزپلنگ آفریقایی. پیتر کالدول برای یک سفر ۵ روزه عازم ایران شد و در طی آن ایران و نوزاد را به طور کامل بررسی کرد. بعد از آن مراقبت های ویژه ای شد و وضعیت بهتری پیدا کرد و اکنون روزهای خوب می گذرد.

به اشتراک بگذارید