سید احمد خاتمی: زنان و کودکان محجبه همان دزدان هستند.


خطیب نماز جمعه تهران تاکید می کند: از نظر ما دزدی و اختلاس گناه محسوب می شود و بی حجابی گناه است. اتفاقاً بسیاری از زنان برهنه زن و فرزند همان دزدان هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، امام علی (ع) در اولین خطبه نماز جمعه این هفته تهران ضمن دعوت مؤمنان به تقوای الهی، به فرزندش امام حسن (ع) گفت. ) که عزیزترین دستورات من عبادت به خداست. در ده روز اول ماه ذی حجه دستورهای زیادی به یاد خدا صادر شده است، روز عرفه، فردا روز دعا و نیایش است، فردا بعدازظهر غریبی است، بعد از ماه رمضان هیچ لحظه بزرگ دیگری مانند آن نداریم. عصر سحر عرفه

امام جمعه موقت تهران گفت: ما هیچیم، هر چه هست از ذات الهی است و فردا بعدازظهر این زمزمه را تکرار می کنیم. دعای شعبانیه که خدایا فقط تو را ببینم و دلم را از هر چیزی جز تو دور سازم، دو نکته را در این بحث مطرح می کند، یکی امید به خدا و دیگری امید کامل به خدا. امید به خدا یعنی از دل دیگران بریدن و دلت را فقط به خدا بسپاری. امام صادق(ع) می فرماید: این نعمت است و وقتی انسان به دل و جان روی آورد تنها امیدش به خداست.

فرمود: بسیاری از بندگان ادعا می کنند که فقط خدا را اطاعت می کنند و به او امید دارند، اما اگر این گونه افراد نبودند زندگی من تباه می شد، می گویند این شرک است. علت همه چیز خداست و احادیث زیادی داریم که عزت مؤمن بیدار ماندن در شب است و جلال آن توکل بر خدا بدون نیاز به غیر است. اول باید باور کنیم که خداوند قادر مطلق است و دوم اینکه دیگران نمی توانند کاری خلاف اراده خدا انجام دهند. بت پرستی بیانگر امید ابراهیم به خداست.

خاتمی با اشاره به پیام امروز مقام معظم رهبری به زائران بیت الله الحرام گفت: این پیام جای تحلیل دارد، اما رهبری در این پیام بر دو نکته تاکید کردند و از آنها به عنوان ارکان حج یاد کردند، یکی ذکر است و معنویت و دیگری وحدت مسلمانان است. رهبری فرمودند هر دو می توانند جامعه اسلامی را به اوج احترام برسانند. دشمنان سعی می کنند این دو هسته اصلی را زیر سوال ببرند. ذکر و معنویت برای کاهش تمرکز بر خدا و شکستن وحدت مسلمانان است.

وی در ادامه توضیح داد: ۳۰ تیر ۱۳۱۴ روزی بود که جلادان رضاخان به مسجد گوهرشاد یورش بردند و محاصره کنندگانی را که در اعتراض به دستور رفع حجاب بعد از نماز صبح در آنجا بودند بدرقه کردند. ۲۱ جولای سالگرد است. درود بر شهدای حجابی که برای نشر این حکم قرآنی از جان خود گذشتند.

خاتمی با بیان اینکه ۳۱ تیرماه به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است، گفت: ۱۰ نکته را برای ارائه در این زمینه آماده کرده ام. اولاً فلسفه حجاب احترام به شخصیت زن است، زن گوهر است، گوهر عفت او می تواند با گوهر حجابش نقش داشته باشد. موقعیت زن این نیست که لباس بپوشد و سر برهنه بیرون برود، این موقعیت زن نیست، عروسک است. سخنان امام درود خدا بر امام راحل باد.

امام موقت تهران ادامه داد: نکته دوم این است که التزام به حکم الهی حجاب، نادیده گرفتن سایر رذایل است. برخی می گویند، چرا به ساقه موهای بیرونی یک زن بچسبید، اما شما به دزدی و کلاهبرداری محدود نمی شوید. بنده و دیگر خطبای روز جمعه همواره بر برخورد با دزدان و کلاهبرداران مالی تاکید داشته اند و قوه قضائیه نیز در این عرصه ورود بزرگی داشته است اما افزایش یک گناه به معنای کاهش گناه دیگر است نه دزدی و کلاهبرداری. قطعا گناهه ولی بی حجابی هم گناهه و اتفاقا خیلی از بی حجاب ها زن و بچه همون دزد هستن.

خطیب روز جمعه در تهران ادامه داد: نکته سوم این است که بیش از ۱۰ آیه و ده ها روایت در قرآن درباره حجاب صحبت می کند و هیچکس نمی تواند قرآن را قبول کند اما حجاب را نمی تواند بپذیرد. از مراجع عظام تقلید درباره وجوب حجاب پرسیدند و بی توجهی به حجاب چه حکمی دارد؟ در پاسخ اکثر مراجع فرمودند که حجاب از ضروریات دین است و رهبری نیز تاکید کردند که اصل حجاب لازمه دین است و نادیده گرفتن اصل حجاب و رعایت نکردن آن گناه است.

با بیان اینکه فطرت زنان ایرانی حجاب و حجاب است، بیان شد: سابقه بی حجابی در این کشور به دو نفر برمی گردد. نفر اول قره العین بهایی بود که در سال ۱۲۶۳ مردم را به عضویت بی حجاب دعوت کرد و نفر دوم رضاخان کلدار بود که او را در ۱۲ خرداد ۱۳۱۳ به ترکیه برد و کافر را به او آموخت. ۱۰ روز به عنوان یک متدین اولین چیزی که به او یاد دادند حذف حجاب برای پیشرفت بود، به عنوان خادم و غلام آن را پذیرفت که نتیجه آن فاجعه مسجد گوهرشاد شد. اما تاریخ حجاب قرآن و فاطمه است. پیام من به محجبه ها این است، کدام تاریخ را ترجیح می دهید، تاریخ قره العین بهایی را می خواهید یا تاریخ رضاخان یا متقیان، قرآن و فاطمه را؟ بنابراین مشکل حجاب یک مشکل ثانویه نیست، بلکه یک مشکل اساسی در دنیاست.

امام موقت تهران گفت: مورد بعدی این است که در سال ۱۳۸۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه خوبی درباره حجاب به تصویب رساند که بیش از ۳۰۰ ماده دارد و برای ۳۲ دستگاه وظیفه تعیین تکلیف شده است. رئیس جمهور اخیرا این دستور را ابلاغ کرد و امیدواریم اجرای این دستور تاثیر مثبتی در گسترش حجاب داشته باشد.

خطیب جمعه تهران گفت: مبارزه با منکر بی حجابی باید کاملا قانونی باشد. مقابله خودسرانه و غیرقانونی با برهنگی منکر است. اقدامات خودسرانه برای مقابله با بی حجابی خلاف شرع و صد در صد ضد حجاب است. شاید محرک ها صحنه ای را با برهنگی خود به صحنه ببرند. مومنان مواظب باشند در این دام نیفتند. هر گاه در مورد حجاب سوالی پیش بیاید، اقدام نادرست و خودسرانه باعث شده است که از بی حجابی اقدامات مقتضی انجام شود، کار خودسرانه در جمهوری اسلامی ایران ممنوع است.

خاتمی در ادامه گفت: حجاب قانون است، این اشتباه است که قانون را اجبار می نامند، در همه جای دنیا به قانون احترام می گذارند. حجاب را با پسوند اجبار از بین نبرید که کلمه حجاب اجباری نادرست است و به معنای از بین بردن حجاب است. قانون باید به عنوان حکم شرعی رعایت شود. گناهان بی حجابی سه دسته هستند، دسته اول بی حجابی ها، بی حجابی در هیچ جای کشور هجمه به امنیت روانی جامعه و جنایت علیه مردم است. . دوم کسانی که به این گناه پناه می دهند و سوم کسانی که برهنگی را ترویج می کنند. هر که محجبه را تشویق کند در گناه محجبه شریک است.

وی ادامه داد: نکته بعدی این است که ۲۷ تیرماه سالروز کودتای آمریکایی در پایگاه هوایی شهید محمد نوژه است و به فضل الهی کودتاچیان ربع ساعت قبل از شروع کودتا دستگیر شدند. لطف خدا بود که انقلاب را همراهی کرد و ادامه پیدا کرد و اگر شرط بندگی برآورده شد این خدای سال ۵۹ بود که انقلاب را سرنگون کرد.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه تهمت از گناهان کبیره است، تصریح کرد: در بسیاری از روایات در کتب شیعه و سنی تاکید شده که تهمت زدن به مؤمن موجب زوال ایمان می شود. همانطور که نمک در آب حل می شود، ایمان نیز حل می شود. همان گونه که تهمت زدن به مؤمن گناه است، تهمت زدن به نظام نیز گناه بزرگی است. اگر کسی را خائن بدانیم باید ثابت کنیم وگرنه باید در دادگاه پاسخگو باشیم. تهمت زدن به گروهی از خدمتگزارانی که شب و روز خود را وقف خدمات عمومی کرده اند و منافع ملت را به منافع هر ملتی بفروشند، تهمت و خیانت بزرگ است. ما با انتقاد مشکلی نداریم، اما بدنام کردن مسئولان در نظام اسلامی جرم است و مدعی العموم باید موضوع را پیگیری کند.

خاتمی در پایان با تمجید از فرا رسیدن عید سعید قربان تصریح کرد: عید سعید قربان امتحان بزرگ ابراهیم خلیل است و فداکاری در این روز بسیار سفارش شده است. در این روزها می توان گوشت قربانی کرد و به خانواده مستمندان داد. ۲۸ تیرماه مصادف با عید سعید قربان نیز آغاز دهه ولایت و امامت است و باید از این فرصت برای درک این مفهوم بزرگ استفاده کنیم. امامت و ولایت از اصول دین و بالاترین فروع دین است.

به اشتراک بگذارید