سی تی اسکن منتشر شده ضربه به سر مهسا امینی را تکذیب کرد


در تصاویر منتشر شده “سی تی اسکن” مرحوم امینی، کارشناسان پزشکی معتقدند که در این تصاویر هیچ گونه شواهدی دال بر ضربه یا خونریزی به سر وجود ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس; صبح امروز شبکه بین المللی وابسته به عربستان سعودی با انتشار عکسی از سی تی اسکن مرحوم مهسا امینی مدعی شد: «سی تی اسکن مهسا شکستگی جمجمه، خونریزی و ادم مغزی را نشان می دهد».

اگرچه در ابتدا تصور می شد این تصاویر مانند بسیاری از اخبار این رسانه سعودی جعلی است، اما پیگیری های خبرنگار فارس از مسئولان مربوطه نشان داد که تصاویر اسکن شهری منتشر شده مربوط به مرحوم مهسا امینی است.

برای بررسی علمی این موضوع با چندین متخصص مغز و اعصاب و رادیولوژیست صحبت کردیم. این متخصصان بر این باورند که سی تی اسکن بیمارستانی هیچ شواهدی از ضربه به سر یا خونریزی در این تصاویر نشان نمی دهد.

یک جراح مغز و اعصاب به خبرنگار ما گفت: بررسی ها نشان می دهد که این بیمار یک عمل جراحی قبلی روی سر خود داشته است اما با توجه به شواهد سی تی اسکن نمی توان از چند سال پیش بودن این جراحی اطلاع داشت. شواهدی از کرانیوتومی قبلی فرونتوتمپورال نیز مشهود است، با آتروفی مختصر عضلانی و تغییرات بافت نرم در محل جراحی بیمار.

یک متخصص مغز و اعصاب دیگر جراحی تومور بیمار را تایید می کند. به گفته این متخصص مغز و اعصاب، متاسفانه برخی با مشاهده تصاویر ناقص از سی تی اسکن در فضای مجازی نظر خود را اعلام کردند اما واقعیت این است که در تصاویر کامل اثری از شکستگی وجود ندارد و این رسانه سعودی تصاویر را منتشر کرده است. از زاویه ای که شکستگی را نشان می دهد

بروز دیابت بی مزه در بیمار دور از انتظار نیست

برای بررسی بیشتر موضوع با یک پزشک دیگر با فارس گفت و گو کردیم: بیمار قبلاً تحت عمل جراحی سر قرار گرفته بود و بخشی از تومور در ناحیه سوپراسلار باقی مانده بود. بررسی بیشتر سی تی اسکن نشان داد که با توجه به نوع جراحی انجام شده در این ناحیه، دیابت بی مزه بیمار دور از انتظار نیست و به دلیل آتروفی لوب فرونتال راست، احتمال صرع بعید است. اگرچه تشخیص صرع یا دیابت اساسی است، اما بیمار نمی تواند آن را رد کند.

برای بررسی وضعیت ریه بیمار با متخصص رادیولوژی گفت و گو کردیم که وی توضیح داد: در سی تی اسکن ریه شواهدی از آسیب یا له شدن بافت ریه دیده می شود که ممکن است بعد از CPR رخ دهد و ممکن است رخ دهد. در هر بیماری، که غیرعادی است.

علاوه بر سی تی اسکن فوق الذکر در شامگاه ۳ شهریور، تعدادی رادیوگرافی پرتابل نیز در روزهای ۲۴ و ۲۵ شهریور از وی گرفته شد که بر خلاف ادعای برخی رسانه ها نشان از زنده بودن وی در این زمان داشت.

به اشتراک بگذارید