شهر رشت یکی از عقب مانده ترین مراکز از نظر سرانه فضای کتابخانه است


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ۱۴ مردادماه جلسه انجمن کتابخانه های عمومی رشت با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان، پریسا کرمی فرماندار شهرستان رش، رسول امام پناهی، پوریا کویدل، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت برگزار شد. اوریا اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان عبدالله عموسدی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری، مجید عزیزی، نادر حسینی، اعضای شورای اسلامی شهر رشت، بخشداران، شهرداران، مسئولین کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، نمایندگان شهرداری رشت و خبرنگاران در سالن اجتماعات فرمانداری رشت پیاده روی کردند

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این نشست با هدف بررسی وضعیت کتابخانه های عمومی این شهرستان و ارائه راهکارهای نوین برای ارتقای شاخص های مختلف یادگیری اظهار داشت: اداره کل کتابخانه های عمومی با استقبال چشمگیری مواجه شده است.

پریسا کرمی با بیان اینکه استقبال گسترده مردم رسالت این نهاد را بر دوش می کشد، با اشاره به کمبود کتابخانه های عمومی در برخی شهرهای شهرستان خاطرنشان کرد: در این شهرها از جمله لولمان در صورت وجود فضای مناسب. اداره کل کتابخانه های عمومی آماده می شود، فضای کتابخانه ای و فرهنگی خوبی در آنجا ایجاد کرده ایم.

کرمی خواستار تقویت امنیت سایت کتابخانه کوچ صفهان شد و خاطرنشان کرد: سراوان یکی از مناطقی است که نهاد کتابخانه ها از دیرباز در تلاش برای ایجاد فضای فیزیکی برای انجام آموزش بر اساس جمعیت بوده است. با برگزاری دوره ها و ارائه خدمات به مردم امیدواریم با دستور استاندار این موضوع برطرف شود.

وی درباره وجود ۱۱ باب کتابخانه در شهرستان رشت گفت: شهرستان رشت از نظر سرانه فضای در اختیار مخاطبان در کتابخانه های عمومی در بین ۱۷ شهرستان استان گیلان رتبه هفدهم را دارد. ما در بین مراکز استان یکی از کمترین سرانه فضا را داریم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان با اذعان به اینکه در شهرستان رشت تنها چهار باب کتابخانه وجود دارد خاطرنشان کرد: امیدواریم استانداری خیرین و سرمایه گذاران را برای ایجاد فضاهای فرهنگی در شهرستان رشت تشویق کند زیرا توزیع فضاهای کتابخانه در شهرستان رشت بسیار کم است. .

* فرماندار ایالت؛ کتابخانه های عمومی محل تلاقی افکار و عقاید سطوح مختلف جامعه هستند

در این دیدار فرماندار شهرستان رشت و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی کشور با بیان اینکه رشت در بحث جمعیت جایگاه ویژه ای دارد و لذا وجود فضاهای فرهنگی در این شهرستان ضروری است، اظهار داشتند: در این راستا، رشت از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

رسول امام پناهی با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی تقسیم‌بندی افکار و اندیشه‌های سطوح مختلف جامعه هستند، بیان کرد: بخش‌هایی که به کتابخانه مراجعه می‌کنند می‌خواهند از ظرفیت کتابخانه برای تأمین منابع مهم خود استفاده کنند و به همین دلیل باید وجود داشته باشد. چنین امکاناتی در این مکان ها.

امام پناهی افزود: شورای شهر و شهرداری ها به عنوان یک نهاد اجتماعی و مردمی وظایف و وظایفی در امور فرهنگی شهر دارند، نباید نگران کمبود فضای کتابخانه در شهر باشیم.

وی با بیان اینکه واگذاری نیم درصد سهم شهرداری ها به اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان ضروری و ضروری است یادآور شد: کتابخانه مرکزی رشت سال گذشته افتتاح شد اما هنوز آماده بهره برداری نیست. سفر رئیس جمهور گیلان ۲۵ میلیارد تومان اعتبار اعطا شد.

فرماندار شهرستان رشت افزود: امیدواریم شهرداری رشت برای رفع موانع راه اندازی کتابخانه مرکزی رشت پیش قدم شود تا فضای فرهنگی برای مردم و شهروندان ایجاد شود.

امام پناهی تصریح کرد: اگر در کتابخانه های عمومی ما که محل رفت و آمد و مراجعه اقشار مختلف مردم است جاذبه های لازم ایجاد شود، شاهد ایجاد یک مرکز فرهنگی و سالم برای تبادل فکر و اندیشه خواهیم بود. مخصوصاً برای نوجوانان و جوانان.

نماینده عالی دولت در شهرستان رشت گفت: اعتبار شهرهای ما در گرو وجود فرهنگسراهای آن است، پس شایسته نیست مرکزی مانند لولمان که سالیان سال است شهری است هنوز نداشته باشد. . کتابخانه و فضای فرهنگی.

امام پناهی از اعضای شورا و شهردار پیربازار برای ایجاد کتابخانه در این شهر خواست: رشت باید ظرفیت ها و شاخص های فرهنگی و کتابخانه ای شهر را ارتقا دهد که این امر نیازمند همکاری شوراهای اسلامی و اعضا است. شهرداران

وی برای مقابله با چالش پیری جمعیت با تاکید بر اینکه باید در حوزه جمعیتی جوانان و فرزندآوری در جامعه تلاش کنیم، خاطرنشان کرد: با کمک گروه های مردم نهاد در این زمینه می توان برنامه های فرهنگی در کتابخانه ها را انجام داد. افزایش یابد. جذابیت کتابخانه نیز باعث پذیرش نوجوانان می شود و جوانان را به این مراکز سوق می دهد.

* حمایت از کتابخانه ها یکی از وظایف اصلی شهرداری ها است

در ادامه این نشست «عبدالله عموسد» کتابخوانی را راهی برای آگاه سازی جوانان و گسترش فرهنگ عمومی دانست و رسیدگی و حمایت از کتابخانه ها را از وظایف اصلی و مهم شهرداری ها دانست.

معاون اجتماعی و سیاسی فرماندار رشت بر لزوم پرداخت نیم درصد سهم این مراکز از محل درآمد شهرداری تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه دشمنان این ملت در کمین جوانان ما هستند خاطرنشان کرد: اگر به توسعه فرهنگی لازم دست یابیم دشمنان برای ما برنامه ریزی می کنند و جوانان ما را به آشفتگی های روحی و روانی سوق می دهند.

* Quaidal: شهرداری ها بزرگترین حامیان کتابخانه ها هستند

در ابتدای این جلسه رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان رشت ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی این شهرستان بر لزوم ایجاد کتابخانه های عمومی در شهرستان های منطقه للمان، سنگر، ​​پیربازار و سراوان تاکید کرد.

از فرمانداران این مناطق خواسته شد در جلسات آتی خود به این موضوع رسیدگی کنند و گفتند: کتابخانه های عمومی در صورت فراهم شدن فضاهای کافی در این شهرها آماده تجهیز و جذب کتابدار برای ارائه خدمات کتابخانه ای به شهروندان خواهند بود.

وی در پایان سخنان خود در گزارشی به وضعیت جمع آوری نیم درصد سهم کتابخانه های عمومی شهر رشت از محل درآمدهای شهرداری ها پرداخت و شهرداران را بزرگترین حامیان این فرهنگسراها خواند.

خاویدل افزود: در صورت حمایت شهرداری ها از کتابخانه ها شاهد رشد و شکوفایی فرهنگ در مناطق مختلف و رشد آگاهی اجتماعی در سطح وسیع خواهیم بود.

گفتنی است آخرین بخش از این نشست همفکری که در فرمانداری رشت برگزار شد، بیان نظرات مختلف اعضای انجمن در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی و کتابخوانی بود.
به اشتراک بگذارید

شهر پست رشت یکی از عقب مانده ترین مراکز از نظر سرانه فضای کتابخانه است.