طالبان با القاعده همسو هستند و نادیده گرفتن این موضوع یک اشتباه فاجعه بار خواهد بود.


احمد مسعود رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان در گفتگوی اختصاصی با شورای آتلانتیک از ادامه جنگ این جبهه علیه طالبان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مسعود در این مصاحبه که در آستانه یک سالگی سقوط رژیم سابق افغانستان منتشر شد، خواستار گفت وگو با طالبان شد اما خاطرنشان کرد که طالبان یک گروه تروریستی است. این کشور به مذاکره اعتقادی ندارد، بنابراین جبهه دفاع از جنگ با طالبان دست کشیده است.

رهبر جبهه مقاومت ملی بر تشکیل حکومت قانونی و پاسخگو به مردم افغانستان و جهان تاکید کرد.

پس از فرار اشرف غنی و بستگانش از افغانستان در ۱۵ اوت ۲۰۲۱، احمد مسعود به پنچشیر رفت و با چند افسر سابق، سربازان و بسیاری از شهروندان افغان جبهه مقاومت ملی را تشکیل داد تا مقاومت در برابر طالبان را آغاز کند. این استان

ایالات متحده پس از دو سال گفتگو با رهبران طالبان در دوحه، قرارداد صلح با طالبان امضا کرد. احمد مسعود می گوید که آمریکایی ها و بسیاری از کشورهای غربی معتقد بودند که طالبان تغییر کرده است، اما متأسفانه رهبران طالبان تغییر نکرده اند و نسبت به گذشته رادیکال تر هستند.

مسعود از جهان خواست تا از حمایت طالبان خودداری کنند. زیرا ایدئولوژی طالبان شبیه تروریست های بین المللی است. احمد مسعود با اشاره به ترور ایمن الظواهری در کابل گفت: کشته شدن ایمن الظواهری در حفاظت شده ترین منطقه تحت کنترل طالبان نشانه آشکاری از اتحاد طالبان با القاعده است.

در ۹ سپتامبر ۲۰۰۱، شبکه القاعده قهرمان ملی افغانستان احمد شاه مسعود را در ولسوالی خواجه بهاءالدین ولایت تخار ترور کرد.

رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان به پناهگاه‌های امن جنبش اسلامی ازبکستان در افغانستان اشاره کرد و هشدار داد که در صورت نادیده گرفتن این موضوع، جهان در آینده با عواقب گسترده‌ای از این «اشتباه فاجعه‌بار» مواجه خواهد شد.

احمد مسعود تاکید کرد که تنها جبهه مقاومت ملی در تلاش است تا یک سیستم دموکراتیک و غیر متمرکز در افغانستان ایجاد کند. اگرچه طالبان از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نمی شوند زیرا هیچ کشوری از آنها حمایت نمی کند، بسیاری از کشورها در کابل سفیران تحت کنترل طالبان دارند.

احمد مسعود می گوید که این تعاملات دیپلماتیک با طالبان منجر به چالش های امنیتی بیشتر خواهد شد.

به اشتراک بگذارید