طالبان حذف تعطیلات نوروز و عاشورا از تقویم افغانستان را تایید کرد


وزارت کار و امور اجتماعی طالبان تایید کرد که تعطیلات عاشورا از تقویم جدید حذف شده است، زیرا نیروهای امنیتی برای تامین امنیت عزاداران شیعه در روزهای تاسوعا و عاشورا در افغانستان آماده می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، محمد یونس صدیقی، سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی حکومت طالبان به بی بی سی گفت که در تقویم جدید حکومت، هشتم اردیبهشت (حمله نیروهای شوروی)، مولاد شریف (روز تولد ۲۰۱۸) پیامبر اسلام، نوروز و عاشورا (۱۰ محرم) حذف شد.

وی افزود، اگرچه هشتم می، روز ورود مجاهدین به کابل در سال ۱۳۷۱، نیز از تقویم حذف شده است، اما تعطیلات ۲۶ بهمن، آغاز رسمی خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان همچنان ادامه دارد. در تقویم جدید ذخیره شده است.

وی دلیل تغییر این روزها به تعطیلات را به دلیل بیشتر شدن تعطیلات در تقویم افغانستان دانست.

خالد حنفی، وزیر امور عمومی بامیان، سخنگوی وزارت امور عمومی و نهی طالبان در پیامی به بی‌بی‌سی گفت: شیعیان و سنی‌ها باید در عزاداری محرم شرکت کنند. از طرف این وزارتخانه مشکلی وجود ندارد.»

“در خیابان گریه نکن”

در همین حال، کمیسیون برگزاری مراسم عاشورا در کابل می گوید که طالبان از آنها خواسته است که به دلایل امنیتی، عزاداری خیابانی برگزار نکنند.

شجاع محسنی یکی از اعضای کمیسیون برگزاری مراسم عاشورا در کابل با بیان این مطلب، از عزاداری در محل های اصلی تجمع دست برنداشتند.

وی همچنین یکی از تفاوت های مراسم عاشورای امسال را با سال های دیگر این است که مردم برای تامین امنیت سلاح شخصی ندارند. زیرا طالبان در بازرسی خانه به خانه اسلحه به دست آوردند.

او گفت: «در عوض، مردم در برنامه مشترک امنیتی، مراکز امنیتی سوق و اداره مراسم محرم همکاری می کنند.

در سال های اخیر با افزایش خطر حملات گروه موسوم به داعش در ایام عزاداری محرم، علاوه بر نیروهای امنیتی، دولت نیز برای تامین امنیت این مراسم ها بین مردم محلی سلاح توزیع کرده است.

پس از حادثه روز چهارشنبه در محله کارتی سخی کابل، مقامات طالبان از برگزارکنندگان مراسم عاشورای کابل خواستند که امسال عزاداران را به خیابان ها نیاورند.

در همین حال، شورای علمای شیعیان افغانستان در بیانیه ای اعلام کرد که مقامات طالبان قول داده اند که اقدامات عملی لازم را برای تامین امنیت این مراسم از پنجم محرم آغاز کنند.

این شورا با اشاره به حادثه روز چهارشنبه هشدار داد که “خطر در کمین است” و به همین دلیل از همه دسته های عزاداری خواست تا اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

به گفته سخنگوی طالبان، روز چهارشنبه در منطقه کارته سخی کابل یک درگیری شدید چند ساعته بین نیروهای طالبان و چهار پلیس طالبان که «شرور و خوارج» (طالبان گروه داعش را خوارج می نامند) روی داد. آنها مجروح شدند و یک پلیس نیز کشته شد.

پیش از این، خالد زدران، سخنگوی پلیس کابل گفته بود که نیروهای امنیتی تمام تدابیر را برای تامین امنیت مراسم محرم اتخاذ کرده اند.

سال گذشته مراسم محرم و عاشورا مصادف بود با اولین روزهای ورود طالبان به کابل و چندین مقام طالبان در مراسم عزاداری شرکت کردند و سخنرانی کردند و طالبان امنیت این مراسم را تامین کردند.

به اشتراک بگذارید