طبق یک مطالعه، شاهدانه می تواند تا ۴ ساعت بر توانایی رانندگی تأثیر بگذارد.یک مطالعه اخیر نشان داد که حشیش در صورت مصرف تا ۴ ساعت توانایی فرد در رانندگی را مختل می کند.

محققان در گزارشی که توسط Jama Psychiatry منتشر شد، می‌گویند: «اگرچه عملکرد طی ۳.۵ ساعت بهبود یافت، اما تا ۴.۵ ساعت پس از سیگار کشیدن بهبودی کامل حاصل نشد.

بر اساس یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده دو ساله، محققان دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، در دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، دریافتند که ۱۹۱ مصرف کننده معمولی شاهدانه به طور قابل توجهی اثرات حشیش بر رانندگی خود را کاهش می دهند.

بر اساس این مطالعه، به شرکت کنندگان ۵.۹٪ یا ۱۳.۴٪ دلتا-۹-تتراهیدروکارنول (THC)، یک ترکیب روانگردان حاوی شاهدانه داده شد.

محققان نشان دادند که شرکت کنندگان در گروه TEC کاهش قابل توجهی در امتیازات یکپارچه درایو (CDS) مربوط به تجربه رانندگی شبیه سازی شده ۲۵ دقیقه ای نشان دادند. CDS متغیرهای رانندگی را ارزیابی کرد که شامل دنبال کردن خودروی اصلی، سرعت زیاد و پاسخ دادن به کارهای پرت در سرعت بود.

بر اساس گزارش منتشر شده، حداکثر تفاوت بین پلاسما و گروه THC 30 دقیقه و ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه پس از استنشاق شاهدانه بود.

این مطالعه نشان داد که هیچ تفاوت مرزی بین دو گروه بین رانندگان در ۳ ساعت ۳۰ دقیقه و ۴ ساعت ۳۰ دقیقه مشاهده نشد.

به گفته محققان، اگرچه شرکت‌کنندگان بلافاصله پس از کشیدن سیگار تمایلی به رانندگی نداشتند، اما تقریباً ۶۹ درصد از شرکت‌کنندگان برای رانندگی ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه پس از استنشاق آماده بودند که آنها را در معرض خطر قرار می‌داد.

اگرچه کاربران گروه THC تمایلی به رانندگی در عرض ۳۰ دقیقه نداشتند، آنها معتقد بودند که این مشکل در عرض ۱ ساعت تا ۳۰ دقیقه حل می شود و تمایل بیشتری به رانندگی دارند. توماس مارکوت، نویسنده ارشد، دانشیار مدیر CMCR و استاد دانشکده روانشناسی دانشگاه سن دیگو، در بیانیه ای گفت: «اگرچه عملکرد آنها در مدت ۳۰ دقیقه بهبود قابل توجهی نداشته است.

مارکوت افزود: “این ممکن است نشان دهنده احساس امنیت کاذب باشد و این چند ساعت اول می تواند زمان بسیار خطرناکی برای کاربران باشد تا خودشان ارزیابی کنند که آیا رانندگی ایمن است یا خیر.

نویسندگان این مطالعه همچنین دریافتند که اختلال در توانایی رانندگی در گروه THC کاهش می‌یابد، اما ارتباطی با غلظت THC خون، محتوای THC سیگار و سابقه مصرف THC ندارد.

دکتر روبرت فیتزجرالد، دانشیار آسیب شناسی بالینی در دانشکده پزشکی دانشگاه سن دیگو، گفت: فیزجرالد، مدیر آزمایشگاه سم شناسی و یکی از مدیران آزمایشگاه شیمی بالینی در UC San Diego Health، افزود:

قوانین “یک نفره” ثابت می کند که تخلف از الزامات قانونی صورت گرفته است. به عنوان مثال، وجود ۰.۰۸ BAC (محتوای الکل خون) پس از تنفس یا آزمایش خون به این معنی است که ممکن است بدون هیچ مدرک دیگری در رانندگی تحت تأثیر الکل مقصر باشید.

تام لکی (R-Palmdale)، یکی از اعضای قانونگذار ایالتی کالیفرنیا، گفت: “این مطالعه جدید نشان می دهد که مصرف حشیش توانایی رانندگی را مختل می کند، اما علل آن از الکل تا الکل متفاوت است.”

فرستنده افزود: “به عنوان مثال، این داده ها نشان می دهد که استانداردهای THC از نظر علمی توسط قوانین خود پشتیبانی نمی شوند. همچنین بر نیاز به تحقیق بیشتر در مورد این موضوع تاکید می کند. سیاستگذاران هنوز به درک بهتری از پیامدهای استفاده از محصولات با غلظت بالا برای شکل دادن به آینده نیاز دارند.

محققان کالیفرنیا می گویند این مطالعه چالش درک رابطه بین مصرف حشیش و رانندگی فردی و شناسایی افرادی که بیشترین خطر را برای رانندگی در حالت مستی دارند برجسته می کند.

یکی از نویسندگان این مطالعه، دکتر ایگور گرانت، مدیر CMCR و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه سن دیگو، به اهمیت نامگذاری صحیح داروهای کانابینوئید اشاره کرد.

نویسندگان این مطالعه به مطالعات آینده در مورد موضوعاتی مانند تجربه شخصی حشیش، روش‌های مصرف حشیش توسط یک فرد و انگیزه بیولوژیکی فرد اشاره می‌کنند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر