طرح جدید بنزین روی میز رئیس جمهور | توصیه کارشناسان به دولت؛ بدون تصمیم عجولانه!


طرح توزیع بنزین بین مردم به جای خودرو و نتایج اجرای آزمایشی آن روی میز رئیس جمهور است و با تاکید وزیر مالیه حتی اگر این طرح در دستور کار قرار گیرد بنزین نخواهیم داشت. افزایش دادن. قیمت های امسال

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم، طرح توزیع مجدد بنزین با هدف بنزین یارانه ای (۱۵۰۰ تومانی) به جای خودرو به مردم از اوایل اسفندماه در جزیره کیش به صورت آزمایشی اجرا شده است. توزیع عادلانه یارانه سوخت بین همه مردم و استفاده از اعشار متفاوت از قیمت ترجیحی بنزین در ایران برنامه ریزی شده بود، البته از ابتدا به دلیل ویژگی های منحصر به فرد منطقه آزمایشی منتخب (کیش) مورد انتقاد قرار گرفت. . جزیره).

سیداحسان خاندوسی سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری ۱۳ مرداد در خصوص سرنوشت این طرح گفت: باز هم تاکید می کنم امسال دستوری برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد.

خاندوزی افزود: ۵ ماه از اجرای طرح تست بنزین می گذرد و در حال حاضر در حالت تعلیق است، این طرح نیاز به بازنگری دارد و در صورت نیاز به بازنگری یا تدوین هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص ارائه این طرح و نتایج آن به رئیس جمهور گفت: در صورت اتخاذ تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین در سال جاری برنامه ای نداریم.

بنابراین طرح بازتوزیع بنزین و نتایج اجرای آزمایشی آن روی میز رئیس جمهور قرار دارد و با توجه به تاکید وزیر اقتصاد حتی اگر این طرح در دستور کار قرار گیرد، امسال افزایشی نخواهیم داشت. در قیمت بنزین

برخی مشکلات توزیع بنزین بر اساس کد ملی

بررسی ها نشان می دهد اجرای طرح بنزین دولت مبنی بر اختصاص سهمیه ۲۰ لیتری بنزین به هر کد ملی مستلزم تخصیص سهمیه یارانه ای بیش از وضعیت فعلی به مردم است و موضوع فقط «امنیت انرژی» نیست. «کسری بودجه» ناشی از فروش بیشتر بنزین یارانه ای را پوشش می دهد، اما خطرات «شرکت ۸۵ میلیون ایرانی در معاملات بنزین»، «هدر رفت اضافی بنزین یارانه ای توزیع» و «تشدید قاچاق سوخت» را به دنبال خواهد داشت. ” “.

از طرفی در شرایطی که بافت اجتماعی جزیره کیش نمونه خوبی برای کشور نیست و پروژه با ایرادات اجرایی فراوان اجرا شده است، اتکا به نتایج پروژه چندان منطقی به نظر نمی رسد.

انتخاب کیش به عنوان آزمایشگاه طرح بنزین دولت با وجود مخالفت های زیاد با اختصاص بنزین به خودروها، کد ملی برخی خانوارها و عدم سرمایه گذاری سهمیه بنزین برای برخی با کارت کیشوند، بازتاب ضعیف رسانه ای از این طرح. (حتی در حوزه آزمایشگاهی) و سردرگمی جزیره نشینان در مورد مبادله سهمیه یارانه ها از نقاط ضعف عمده این پروژه است.

* توصیه کارشناسان به دولت/ تصمیم عجولانه ممنوع!

یکی از رویکردهای مناسبی که دولت می تواند برای این طرح در دستور کار قرار دهد این است که بر اساس نتایج اجرای طرح پایلوت ۵ ماهه جزیره کیش، تصمیمی برای اجرای طرح در سطح ملی اتخاذ شود. قبل از تحقق این امر، نقطه جمعیتی دیگری که از نظر زمینه اجتماعی و شرایط اقتصادی ساکنان آن شباهت بیشتری به سایر نقاط کشور دارد (به طور متوسط) به عنوان نقطه دوم انتخاب شود. اجرای پروژه آزمایشی، نتایج اجرای آزمایشی دوم باید مبنای تصمیم گیری جامع باشد. چرا که هرگونه تصمیم عجولانه برای تغییر نحوه توزیع بنزین، دولت و مردم را با چالش های زیادی مواجه خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید