طرفداران مقتدی صدر در منطقه سبز بغداد وارد پارلمان شدند


حامیان جنبش صدر و مخالفان «محمد شیعه السودانی» به منطقه سبز در بغداد و سپس به پارلمان عراق رفتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، هواداران مقتدی صدر روز چهارشنبه ۲۷ تیرماه (۵ تیرماه) در منطقه سبز، مقر نهادهای دولتی و سفارتخانه ها در بغداد وارد مجلس شدند. آنها به نامزدی «محمد شیعه سودانی» به عنوان نامزد نخست وزیری این کشور اعتراض دارند.

چند معترض با تکان دادن پرچم عراق به سمت میز پارلمان عراق رفتند. وقتی معترضان آنجا بودند، نماینده ای در مجلس نبود. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، تنها نیروهای امنیتی داخل ساختمان به معترضان اجازه ورود بدون مزاحمت را دادند.

یک مقام امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفت که تظاهرکنندگان پس از ورود به منطقه سبز سعی کردند به سمت پارلمان حرکت کنند اما پلیس برای جلوگیری از پیشروی آنها گاز اشک آور شلیک کرد. اما سرانجام معترضان موفق شدند از موانع عبور کرده و وارد سالن مجلس شوند.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، پلیس ضد شورش همچنین برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از ماشین های آب پاش استفاده کرد.

محمد سودانی کاندیدای ائتلاف «چارچوب هماهنگی شیعیان» است. معترضان شعارهایی علیه معرفی سودان سر دادند.

نیروهای ضد شورش در مقابل دروازه های اصلی تجمع کردند، اما برخی از معترضان از دیوارهای سیمانی اطراف دو ورودی منطقه سبز بالا رفتند و شعار “سودانی، برو بیرون!”

بر اساس این گزارش، معترضان بیشتر از طرفداران مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه بودند که به تازگی با وجود کسب بیشترین کرسی در مجلس، از سیاست بازنشسته شده است. پیش از این نیز نمایندگان جنبش مقتدی صدر در پارلمان عراق به درخواست رهبر خود به طور دسته جمعی از نمایندگی در پارلمان این کشور استعفا دادند. جنبش صدر، بزرگترین برنده انتخابات پارلمانی عراق، توانست ۷۳ کرسی را به دست آورد.

مصطفی کاسمی نخست وزیر موقت از معترضان خواست با آرامش و خویشتن داری منطقه سبز را ترک کنند.

سودانی توسط نوری مالکی، رهبر دولت قانون و نخست وزیر سابق انتخاب شد. قبل از اینکه نمایندگان پارلمان بتوانند سودانی را برای نخست وزیری آزمایش کنند، احزاب باید رئیس جمهور خود را انتخاب کنند.

مقتدی صدر پس از ناکامی در ایجاد ائتلافی از نمایندگان پارلمان برای انتخاب رئیس جمهور بعدی عراق، از مذاکرات تشکیل دولت خارج شد.

به اشتراک بگذارید