علوم ورزشی همه چیز درباره نوشابه های انرژی زا


آنچه در این مقاله می خوانید

نوشابه های انرژی زا امروزه به دلیل افزایش قدرت و بهبود عملکرد ورزشی طرفداران زیادی را در بین ورزشکاران به دست آورده است. در یک تعریف ساده می توان گفت نوشابه های انرژی زا نوشیدنی هایی هستند که باعث افزایش انرژی در بدن مصرف کننده می شوند.

مقاله قبلی در مورد نوشیدنی ورزشی مناسب توضیحاتی ارائه داد و این باعث شد علم ورزش اطلاعاتی در مورد نوشیدنی های انرژی زا در اختیار شما مشتریان عزیز قرار دهد.به

تاریخچه نوشیدنی های انرژی زا

نوشیدنی های انرژی زا برای اولین بار در اسکاتلند به اصطلاح معرفی شدند ایرن برو ساخته شده در سال 1901به در ژاپن ، این نوشیدنی ها به سال 1960 برمی گردد ، زمانی که این نوشیدنی در بطری های دارو فروخته شد. این کار توسط کارگران ژاپنی استفاده می شد که مجبور بودند شب ها بیدار بمانند.

در انگلستان، انرژی لوکوزاد در سال 1929 به عنوان داروی احیای بیمارستان مورد استفاده قرار گرفت ، اما در اوایل دهه 1980 با یک مدل مایع به نام بازیابی انرژی از دست رفته جایگزین شد.به

در سال 1994 ، هنگامی که اولین نوشیدنی انرژی زا در اروپا تولید شد ، شرکت های بزرگ در سراسر جهان محصولات مختلف را تولید و به بازار عرضه کردند که طرفداران زیادی را به خود جلب کرد به طوری که در سال 2001 فروش نوشابه های گازدار انرژی در ایالات متحده به 8 میلیون در سال رسید. (خرده فروشی فقط). پنج سال بعد ، هر سال 5 درصد در این نوع نوشیدنی افزایش یافت و در سال 2005 ، 3 میلیارد دلار از آن نوشیدنی در کشور فروخته شد.

تاثیر نوشیدنی های انرژی زا

به عنوان مثال ، اثرات نوشابه ها (RED BULL) سازندگان آن موارد زیر را به آنها می دهند:

  • تحریک متابولیسم
  • بهبود وضعیت عاطفی (تقویت کننده)
  • تمرکز و سرعت واکنش را افزایش دهید
  • بهبود و افزایش عملکرد

نوشیدنی های انرژی زا چه عوارضی دارد؟

نوشیدنی های انرژی زا

حمله قلبی و سکته مغزی در افراد مبتلا به صرع یا بیماری مغزی یا قلبی از عوارض نوشیدنی های انرژی زا هستند. فرانسه پس از مرگ راس کانی ، قهرمان والیبال 18 ساله که از 4 قوطی استفاده کرد گاو نر قرمز ممنوع شده است. کمیته علمی فرانسه اعلام کرد که گاو نر سطوح بیش از حد کافئین. دانمارک نیز این نوع خاص را ممنوع کرد. انگلستان همچنین بازرسی هایی انجام داد و سپس هشدارهای جدی در مورد استفاده از این نوع نوشیدنی برای زنان باردار صادر کرد.به به طور کلی می توان عوارض جانبی را به شرح زیر طبقه بندی کرد: اعتیاد ، مصرف زیاد الکل باعث تهوع ، اسهال ، معده درد ، تجمع گاز در شکم ، بی خوابی و چاقی می شود.

حمله قلبی: نوشیدنی های انرژی زا حاوی کافئین هستند ، ترکیبی که می تواند باعث ایست قلبی در افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای قلبی شود. بنابراین ، از آنجا که این نوشیدنی ها می توانند باعث انقباض قلب شوند ، از سلامت قلب خود اطمینان حاصل کنید.

اضطراب: اضطراب یکی دیگر از عوارض جانبی نوشیدنی های ورزشی است ، کافئین موجود در این نوشیدنی ها می تواند اضطراب و حتی حملات وحشت را برای برخی افزایش دهد.

اختلال خواب: اگرچه برخی افراد برای بیدار ماندن به مصرف این نوشیدنی ها روی می آورند ، اما مصرف زیاد آن می تواند منجر به اختلالات خواب و بی خوابی شود و آثار بی خوابی نیز آسان نیست.

اعتیاد: در حالی که کافئین می تواند عملکرد و هوشیاری را افزایش دهد ، سوء مصرف آن منجر به اعتیاد به کافئین می شود و اگر فردی این مشکل را داشته باشد ، در صورت عدم مصرف دچار اختلال عملکرد می شود.

هم: دیابت نوع 2 به دلیل میزان بالای قند این محصولات ، استرس ، هاری ، فشار خون بالا و میگرن از دیگر عوارض جانبی هستند که در صورت مصرف زیاد یا حساسیت به نوشیدنی های انرژی زا ممکن است رخ دهد.


انواع نوشیدنی های ورزشی و ترکیبات آنها در یک چهارم لیتر

گاتورید

50 کالری ۱۴ شکر G (ساکارز و فروکتوز) ، 110 میلی گرم سدیم بدون کافئین سایر مواد لازم: پتاسیم 30 (میلی گرم)به

آب تناسب اندام را افزایش دهید

10 کالری ، 2 گرم شکر ،۳۵ منیزیم سدیم ، بدون کافئین ویتامین ها: ویتامین C (10)) ، ویتامین E (10)) ، ویتامین B3 من B6 (25)) ، ویتامین B12 (4 درصد) پانتوتنیک اسید 25 درصد

مواد لازم برای انواع نوشیدنی های انرژی زا در یک چهارم لیتر

ردبول

110 کالری ، 27 گرم قند (ساکارز و گلوکز) ، 200 میلی گرم سدیم ، حاوی کافئین است. ویتامین ها: ویتامین ها B3 (100) ، ویتامینB6 (250) ، ویتامینB12 (80 درصد). 50٪ اسید پانتوتنیک این نوشیدنی انرژی زا ، بدون نسخه قندی ، که 10 درصد کالری دارد و فاقد قند است ، نیز موجود است.

ستاره ی راک

حاوی 140 کالری ، 31 گرم قند (ساکارز و گلوکز) ، 125 میلی گرم سدیم و 80 میلی گرم کافئین است. سایر ترکیبات: تائورین (1000 میلی گرم) ، عصاره برگ جینکو (150 میلی گرم) ، عصاره گوارانا (25 میلی گرم) ، اینوسیتول (25 میلی گرم) ، الکارنیتین (25 میلی گرم) ، عصاره جینسینگ (25 میلی گرم) ، عصاره شیر (20 میلی گرم). این نوع نوشیدنی همچنین نسخه بدون قند به شرح زیر است: دارای 10 کالری و 0 گرم قند است.

Sobe ، Sabor Energy Citrus

120 کالری ، 31 گرم شکر (عمدتا شهد ذرت غنی از فروکتوز و آب پرتقال غلیظ) ، ۱۵ منیزیم سدیم و حاوی کافئین استبه سایر ترکیبات: گوارانا 50 (میلی گرم) ، جینسینگ 50 (میلی گرم) ، تائورین 16.5 (میلی گرم). ویتامین ها: حاوی 10 درصد ویتامین ها است جبه

تقویت کننده قدرت با اضافه بار

110 کالری ، ۲۹ شکر داغ (از شهد ذرت غنی از فروکتوز و آب پرتقال غلیظ) ،۶۵ منیزیم سدیم و حاوی کافئین است. سایر ترکیبات: عصاره گوارانا 150 (میلی گرم) ، عصاره جینسینگ 10 (میلی گرم) ، تائورین 10 (میلی گرم). ویتامین ها: ویتامین هاB2 (20)) ، ویتامین ها B3 (10)) ، ویتامینB6 (10)) ، ویتامینB12 (10٪) و 10٪ اسید پانتوتنیک.

نوشیدنی انرژی زا با گاز کامل (محصول کوکاکولا)

۱۱۰ کالری انرژی ، ۲۹ شکر داغ (شهد ذرت با فروکتوز بالا) ، ۸۵ منیزیم سدیم و حاوی کافئین استبهسایر ترکیبات: عصاره گوارانا 0.70 (میلی گرم) ، عصاره جینسنگ 90 (میلی گرم). ویتامین ها: ویتامین ها B3 (20)) ، ویتامین ها B6 (20٪) و حاوی 10٪ ویتامین استB12 درصد

انرژی بدون مژه بدون قند

5 کالری ، بدون قند ، ۱۱۰ منیزیم سدیم و حاوی کافئین است. سایر ترکیبات: عصاره جینسینگ ، عصاره گوارانابهویتامین ها: 25 درصد ویتامین B3 ، ویتامینB6 (20٪) و حاوی 15٪ ویتامین است B12 درصد

کافئین باعث افزایش عملکرد ورزشکاران می شود که شامل بهبود استقامت ، استقامت و زمان واکنش است.

محتوای نوشابه های انرژی زا چیست؟

تائورین(تائورینا)

تائورین یک اسید آمینه غیر ضروری است. این بدان معناست که بدن قادر به انجام آن است. تائورین در ساخت بافت ماهیچه ای نقش دارد و یکی از اجزای اصلی صفرا است که ما برای هضم چربی ها ، کنترل کلسترول خون و جذب ویتامین های محلول در چربی به آن نیاز داریم. تائورین یک آنتی اکسیدان است و همچنین دارای خاصیت سم زدایی بدن است مصرف تائورین در نوشیدنی های انرژی زا باعث تحریک سیستم عصبی ، افزایش انرژی ، رفع خستگی ، جوانسازی ، افزایش استقامت و رفع استرس می شود.به

عصاره جینکو بیلوبا (GINKO GRANDCHILD)

این گیاه بومی چین است که اثرات بهبود یادگیری و حافظه ، بهبود تمرکز (کاهش پوسیدگی مغز) ، بهبود گردش خون ، ضد افسردگی ، آنتی اکسیدان و ضد سرطان را دارد.به

عصاره جینسینگ (جینسنگ)

جینسنگ یک گیاه شرق آسیا است که مصرف آن باعث افزایش مقاومت بدن در برابر استرس ، تقویت حافظه ، تقویت سیستم ایمنی و عصبی ، افزایش نشاط ، افزایش انرژی و هوشیاری ذهنی می شود.

عصاره گوارانا (گوارا)

گوارانا گیاهی است در منطقه آمریکای جنوبی با نام مستعار گیاه کافئین. این گیاه حاوی کافئین ، تئوفیلین (تئوفیلین) تئوبرومین (تئوبرومین) است. عصاره این گیاه دارای خواص تحریک سیستم عصبی مرکزی ، افزایش وزوز گوش ، افزایش انرژی و مدر است. طبیعت این گیاه شبیه کافئین است.

نکات پایانی در مورد مصرف نوشیدنی های انرژی زا

1. مصرف خود را محدود کنیدبه
2- از آنجایی که مصرف این نوشیدنی ها به دلیل کافئین موجود در آن باعث کم آبی بدن می شود ، در مورد کم آبی نیز باید مراقب باشید.به
۳- زنان و کودکان باردار و شیرده برای مصرف توصیه نمی شودبه

تهیه و تنظیم: elmevarzesh.com

منابع: webmd و ویکی پدیا


دیدگاهتان را بنویسید