علی نیکزاد: مجلس فیلترینگ اینترنت را سرکوب کرد نه اخلاقی


نایب رئیس شورای اسلامی با اشاره به رسانه های نادرست از برخورد مجلس با فضای مجازی تاکید کرد: مجلس درک درستی از استفاده از اینترنت که به گفته آنها نقض حقوق است، ندارد. مجلس به دلیل اینکه مجلس هیچ‌گاه تلاشی برای محدود کردن اینترنت نداشته است، معتقدیم قانون‌گذاری فضای مجازی در مدیریت باید با تدبیر، عاقلانه و جهادی انجام شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، علی نیکسادامرین در اولین کنفرانس بین المللی رسانه، ارتباطات و حاکمیت سایبری که در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد، درباره فیلترینگ فضای مجازی و ضرورت آن صحبت کرد. برای ایجاد اینترنت امن تر: من می گویم: در مجلس هیچ نماینده ای به مسائل فیلترینگ نگاه نکرده است، اما هیچ برنامه اجتماعی بدون قانون نمی تواند اتفاق بیفتد. حتی اگر قانون بد باشد، باید قانونی شود. بدون قانون دنیا راه به جایی نخواهد برد و این مستلزم حاکمیت و مدیریت جهادی است. مدیریت مجازی در دست کسانی است که حاکمیت بی نظیر جمهوری اسلامی ایران را نه غربی و نه شرقی درک نمی کنند. اگر نتوانیم خودمان باشیم، آنها با ارزش های خودشان پیش می روند. اگر نخواهیم آزاد باشیم جلوی انتشار عکس سردار سلیمانی را می گیرند و ما را از مسابقه بیرون می کنند. آنها عکس شخصی را که جان خود را برای بشریت به خطر می اندازد و با کسانی که بویی از انسانیت نمی دهند می جنگد را فیلتر می کنند. راه حل این است که شبکه ملی را شناسایی کنیم. اکنون که بحث شبکه ملی دوباره مطرح شده است، ارقام نجومی شده اند. اولین راه حل ما ایجاد شبکه ملی اطلاعات به معنای واقعی است. اگر در حوزه ارتباط در کنار احترام به همه و تبادل با همسایگان حرفی برای گفتن باشد، راه حل شبکه ارتباطی ملی است. اگر قرار است کارهای بزرگی در کشور انجام شود، باید طعم عدالت را هم داشته باشد. دوستان ما باید به سمت اینترنت پرسرعت حرکت کنند.

نایب رئیس اول مجلس تاکید کرد: اینترنت امن یعنی اینترنت با شبکه ملی اطلاعات. ما می گوییم اینترنت امن، اطلاعات کشور لازم نیست به سرورهای خارجی برود و برگردد. می گوییم چرا در اینترنت اخلاق را در نظر نمی گیرند. ما معتقدیم که باید یک اینترنت اخلاقی و مبتنی بر ارزش های اسلامی وجود داشته باشد. این فیلتر نیست. در دنیا تجربه شده است. استفاده از اینترنت محدودیت سنی خاص خود را دارد. ما هم دنبال همین موضوعات هستیم. قضاوت حضرت آقا برای همه لازم الاجراست. ما هم سربازیم مجلس در سه دوره انقلابی خوانده شده و مهم است که انقلابی بماند. خیلی ها انقلابی بودند اما از قطار انقلاب پیاده شدند. ما فکر می کنیم مجلس باید انقلابی بماند. حضرت آقا با هیچکس شوخی نمی کنند. اگر از انقلابی بودن دست بردارید، می گویند که دیگر انقلابی نیستید.

وی افزود: مجلس سرکوب شده است. آنها برعکس آنچه ما در ذهن داشتیم برای جامعه توضیح دادند. اهمیت فضای مجازی در عصر امروز آشکار است. تا زمانی که رهبران می گویند اگر این مسئولیت مهم بر دوش آنها نبود، مدیریت محل را بر عهده می گرفتند. اگر مشکلی در این رژیم وجود دارد، عدم طبیعی بودن اصول بیان رهبر کبیر انقلاب اسلامی است.

نیکزاد خاطرنشان کرد: کرونا باعث شده اتفاق دیگری در جامعه ما بیفتد. برخی از افسران که نتوانستند یا نخواستند خود را با فضای مجازی جهان تطبیق دهند، مجبور به تطبیق و بیدار شدن شدند. مسئولان وزارت علوم نتوانستند وسایل الکترونیکی را در آموزش و پرورش در نظر بگیرند. تغییرات در زندگی مردم در نتیجه کرونا اجتناب ناپذیر بود. این تغییرات باعث شد که توجه بیشتری به آنچه آینده پژوهان اعلام کردند داشته باشیم. مفهوم حکمرانی با ظهور فضای مجازی تغییر کرده است. اکنون کارهای زیادی روی بستر مجازی انجام می شود. قبلا مدرسه بود، معلم بود و رفت و آمد بود، اما حالا دانش آموز بدون نیاز به سفر می تواند در قالب فضای مجازی مشکلات تحصیلی خود را حل کند. تغییرات زیادی در زندگی اتفاق می افتد.

در نهایت نیکساد گفت: از خداوند می خواهیم که با زحمات دوستان این نعمت را به جامعه ما بیاورد. در بحث های دفاعی به نبرد نظامی اشاره می کنیم اما من مبارزه علمی را هم مد نظر دارم. بدون حسن تهرانی مجاهدین با این امکانات نمی توانستند دفاع کنند. مبارزه علمی وفادار به آرمان های انقلاب اکنون باید بیاید. تلاش علمی باید با اخلاق و آرمان های اسلامی همسو باشد. در غیر این صورت این سیل خانواده، جوانی و ارزش ها را با خود خواهد برد.

به اشتراک بگذارید